Reklama

Wiadomości z diecezji

3 sierpnia w Święto Przemienienia Pańskiego Rodzinny Ośrodek „Miasteczko Krwi Chrystusa” w Rawie Mazowieckiej świętował 10-lecie swej działalności. Ośrodek jest prowadzony przez Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa. Z okazji rocznicy na terenie ośrodka w Chrustach 1 A trwało wspólne świętowanie, które rozpoczęło się Mszą św. dziękczynną o godz. 10.00 z udziałem gości i wszystkich mieszkańców Miasteczka Krwi Chrystusa. Po Mszy św. była możliwość spożycia posiłku przy straganach i wspólnej zabawy. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem dziękczynnym.

10 sierpnia ponad 50-osobowa grupa rodzin z parafii pw. św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej wyruszyła na całodniową pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Patronki Ziemi Świętokrzyskiej. Pielgrzymi modlili się w sanktuarium przed cudownym obrazem, obejrzeli Panoramę Świętokrzyską, nawiedzili miejscową Golgotę, dróżki różańcowe, Drogę Krzyżową i grotę z panoramą Polski, wzorowaną na grocie z Lourdes. Na trasie pielgrzymki znalazło się także średniowieczne opactwo cystersów w Wąchocku i katedra w Kielcach. Organizatorem i przewodnikiem pielgrzymki był o. Jerzy Chrzanowski.

15 sierpnia w Łowiczu trwały zorganizowane przez władze samorządowe Miasta Łowicza uroczystości związane z Dniem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą. W programie uroczystości znalazła się zbiórka pocztów sztandarowych o godz. 11.15 i złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej, a następnie Msza św. o godz. 12.00 w bazylice katedralnej. Po zakończeniu Mszy św. odbył się tradycyjnie już koncert organowy w wykonaniu Wiktora Łyjaka - znakomitego polskiego wirtuoza organów.

W Łowiczu trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach. Festiwal odbywa się pod patronatem Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, a jego organizatorem jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. Ponieważ festiwal odbywa się jednocześnie w prokatedrze warszawskiej i bazylice w Łowiczu, z organizatorem współpracują: ks. prał. Krzysztof Pawlina - rektor WSD w Warszawie, ks. prał. Wiesław Kądziela - rektor kościoła oraz ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. W Łowiczu koncert inauguracyjny festiwalu odbył się 29 lipca - wystąpili wówczas Wiktor Łyjak (Warszawa) - organy i Barbara Abramowicz - sopran. Kolejni zaproszeni do Łowicza artyści, to: 1 sierpnia - Irena Chribkowa (Praga), 5 sierpnia - Vita Kalnciema (Ryga), 8 sierpnia - Leopoldas Digrys (Wilno), 12 sierpnia - Zygmunt Strzęp (Hamburg), 15 sierpnia - Bruno Bergamini (Turyn), 19 sierpnia - Hans-Dieter Karras (Braunschweig), 22 sierpnia - Olga Yefremova (Odessa), 26 sierpnia - Karol Gołębiowski (Bruksela) i Aga Wińska (sopran). Festiwal zakończy się 29 sierpnia występem Kszysztofa Maroska z Warszawy (organy) oraz Jadwigi Kotnowskiej (flet).

Starostwo Powiatowe w Łowiczu informuje, że dla mieszkańców powiatu łowickiego kontynuowane są bezpłatne badania słuchu oraz dobór aparatów słuchowych. Badania są prowadzone w każdą środę od 18 czerwca do 30 września 2003 r., w godzinach od 9.00 do 16.00 w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Łowiczu, Stary Rynek 17 (II piętro). Zapisy telefoniczne pod numerem (0-22) 730-48-77 lub osobiście w miejscu wykonywania badania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję