Reklama

Jeżów

Odpust św. Anny

26 lipca w kościele parafialnym w Jeżowie odbyły się uroczystości ku czci św. Anny. Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. kan. Ryszard Płacek, proboszcz parafii Strońsko. Obchodzący w tym roku 40. rocznicę święceń kapłańskich, pochodzący z Jeżowa Kaznodzieja, po ukazaniu przesłania wynikającego z uroczystości św. Anny, wspominał różne fakty z bogatych dziejów jeżowskiej parafii. Na zakończenie przedstawiciele parafii wręczyli Jubilatowi kwiaty. Uroczysta procesja z udziałem asysty oraz błogosławieństwo były ostatnim aktem uroczystości, w której uczestniczyli kapłani dekanatu brzezińskiego oraz wierni, którzy wypełnili obszerną świątynię.

Od 6 sierpnia 2002 r. proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jeżowie jest ks. kan. Tadeusz Głąb, który wraz z parafianami podjął wiele inwestycji związanych z konserwacją budynków kościelnych i cmentarza. Z Księdzem Proboszczem rozmawia ks. Waldemar Kulbat.

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Proboszczu, kiedy przybywa się do Jeżowa, z daleka widać intensywne prace prowadzone na wieży kościoła oraz na dachach. Co do tej pory udało się wykonać?

Ks. Tadeusz Głąb: - Zaczęliśmy od prac na cmentarzu; została tam położona na długości 2,5 km kostka brukowa. Potrzebne były też prace, polegające na odnowieniu kościoła św. Leonarda na cmentarzu, m.in.: oszalowanie, izolacja całego kościoła, zabezpieczenie specjalnymi środkami, a także konserwacja gontów. Natomiast większość prac koncentruje się na kościele parafialnym św. Józefa. Został on pomalowany wewnątrz, wieżę kościelną pokryto blachą miedzianą, zakonserwowano także specjalną farbą dachy tego kościoła i kościoła św. Andrzeja. Aktualnie trwa złocenie głównego ołtarza. Bardzo stary kościół św. Andrzeja, który stanowił niegdyś część klasztoru benedyktyńskiego, został otynkowany. Wokół kościoła położono na długości 550 m nową kostkę brukową. Został także przeprowadzony remont organistówki.

Reklama

- Bardzo miłe wrażenie wywołują piękne trawniki oraz kwiaty wokół kościoła.

- To dzieło Krystyny Jabłońskiej, która spontanicznie i ofiarnie poświęca się trosce o kwiaty. Należy też wspomnieć o posadzeniu nowych 41 drzew owocowych.

- Dokonania gospodarcze i konserwatorskie, do realizacji których potrafił Ksiądz Proboszcz zmobilizować wiernych, można podziwiać. A jak przedstawia się strona działalności duszpasterskiej parafii?

- Przy kościele, pod kierunkiem duszpasterzy, działają liczne grupy modlitewne: Odnowa w Duchu Świętym, Żywa Róża, asysta, schola dziecięca i młodzieżowa, Liturgiczna Służba Ołtarza. Bardzo aktywne jest Koło Przyjaciół Radia Maryja. Wielu parafian słucha audycji tego radia i ogląda programy Telewizji „Trwam”. Nasi wierni są bardzo zaangażowani, zależy im na dobru Kościoła, są bardzo ofiarni i wspomagają mnie swoją radą. Jeżów to parafia z wielkimi tradycjami, która wydała wielu kapłanów. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi studiuje nasz alumn, aktualnie drugi kandydat wstępuje do Seminarium w Łowiczu.

- Jak wygląda życie religijne parafii? Jakie obrzędy liturgiczne są tu kultywowane?

- Liturgia stanowi centrum życia religijnego parafii; staramy się by była ona ubogacona przez udział scholi dziecięcej i młodzieżowej oaz ministrantów. Jest czynna także kaplica w Domu Opieki Społecznej w Dąbrowie, gdzie również odprawia się Mszę św. Wielką popularnością cieszą się nabożeństwa majowe i październikowe. W maju odbywa się także poświęcenie pól. We wrześniu, w rocznicę wielkiej bitwy z Niemcami, na cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze Armii Łódź, odbywa się nabożeństwo religijno-patriotyczne.

- W imieniu naszej Redakcji i Czytelników, pragnę pogratulować sukcesów i życzę Księdzu Kanonikowi oraz wiernym jeżowskiej parafii realizacji wszelkich zamierzeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję