Reklama

Przeczytane, zasłyszane...

Krzyż z ołtarza polowego na lotnisku Lublinek, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował Mszę św. podczas swojej wizyty w Łodzi 13 czerwca 1987 r. został po demontażu ołtarza przekazany parafii pw. Najświętszej Eucharystii, budowanej na osiedlu Retkinia. 14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, abp Władysław Ziółek dokona poświęcenia owego krzyża, umieszczonego na wieży kościoła parafialnego przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 9.

Ciekawie zapowiada się program I Międzynarodowego Festiwalu Sakralnego „Korzenie Chrześcijańskiej Europy”. Festiwal, dedykowany Janowi Pawłowi II w 25. rocznicę Pontyfikatu, organizowany jest przez Społeczną Radę Renowacji Kościoła Ojców Jezuitów w Łodzi. Patronat nad Festiwalem obejmą: abp Władysław Ziółek, o. prowincjał Dariusz Kowalczyk SJ, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Mieczysław Teodorczyk. W koncertach od 30 września do 28 listopada wezmą udział m.in.: Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki” pod dyr. Stefana Stuligrosza, Georgij Agratin - cymbały i fletnia Pana oraz Robert Grudzień - organy. Wystąpią zespoły: „Con Vigore” pod dyr. Andrzeja Ryłki, Kwartet Rubinsteina i „Łódzkie Smyczki”. Krzysztof Kolberger i Jerzy Zelnik będą recytować teksty Papieża Jana Pawła II z utworów Dar i Tajemnica oraz Tryptyk Rzymski. Zagrają: Mirosław Pietkiewicz, Krzysztof Wilkus, Tomasz Glanc, Adam Duliński na organach oraz Konstanty Andrzej Kulka na skrzypcach. Konferencję „Spragnieni miłości” wygłosi o. Józef Augustyn. Festiwal zamknie występ Teresy Żylis-Gary. Będziemy drukować szczegółowe zapowiedzi koncertów i spotkań festiwalowych.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Centrum Filmowe „Helios” w Łodzi zorganizowały szkolną akcję charytatywną dla dzieci z ubogich rodzin pod hasłem: „Piórnik”.

Począwszy od 6 sierpnia br. w kasach kina „Bałtyk” w Łodzi, przy ul. Narutowicza 20, zbierane były konieczne do skompletowania szkolnej wyprawki: piórniki, długopisy, pióra, ołówki, gumki do wycierania, kredki, flamastry, zeszyty, bloki rysunkowe, papier do wycinanek, plastelina, linijki, cyrkle, itp. Każdy, kto przyniósł do kina przybory szkolne, otrzymał dwuosobowe zaproszenie na uroczystą projekcję filmu „Sindbad: Legenda siedmiu mórz”, która odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia br., o godz. 10.00 w kinie „Bałtyk”. Oprócz pokazu filmu odbędą się konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

13 sierpnia zakończyła się V Pielgrzymka Rowerowa Akcji Katolickiej, zorganizowana przez POAK przy parafii Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi, pod kierunkiem Joanny Majcher. Celem tegorocznej wyprawy było nawiedzenie sanktuariów maryjnych na północy Polski, m.in. w Górce Klasztornej, Skrzatuszu i Górze Chełmskiej oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych Pomorza i krótki odpoczynek w Gąskach nad Bałtykiem. 25-osobowa grupa pielgrzymów podróżowała pociągiem do Bydgoszczy, a dalej rowerami - w sumie ok. 500 km, dziennie ponad 50 km. Relacje z pielgrzymki przekazywało łódzkie Radio „Plus”. Patronem honorowym był abp Władysław Ziółek.

Straż miejska zapowiada ostrzejsze kary dla właścicieli psów, którzy wypuszczają je bez nadzoru. Zgodnie z przepisami, pies powinien być wyprowadzany na spacer na smyczy i w kagańcu. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 500 zł.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta, zabytkowymi kapliczkami w lesie łagiewnickim zajmie się Leśnictwo Miejskie Łódź. Do zadań leśników będzie należała bieżąca konserwacja, otwieranie, zamykanie i ochrona obiektów. W lesie łagiewnickim znajdują się dwie zabytkowe kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i św. Sebastiana. Pierwsza z nich ochrania źródło wody, która według tradycji leczy choroby oczu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję