Reklama

Modlitwa i wykorzystanie czasu

Czas odgrywa w naszym życiu ogromne znaczenia. Bez dokładnego odliczania lat, godzin i minut trudne byłoby dzisiaj życie. W dużej mierze jesteśmy determinowani upływającymi chwilami.
Na różne sposoby w historii liczono czas. Najprostszy sposób to cykl przyrody: wschody i zachody słońca, księżyca i mijające pory roku. Człowiek posługiwał się także przyrządami skonstruowanymi do tego celu, np. zegar słoneczny i klepsydra. Obecnie prawie każdy, dorośli i dzieci, posiadają własne zegarki. W każdym domu najczęściej jest ich kilka. Radio i telewizja podają dokładnie godziny i minuty. Każdy komputer informuje także o aktualnej godzinie.
Punktualność należy do kanonu prawidłowego zachowania zarówno w rodzinie, kontaktach z najbliższymi, szkole, jak i zakładzie pracy. Ten, kto dobrze wykorzystuje czas - potrafi także właściwie zagospodarować życie. Konkretny czas związany jest z pracą, podróżami, nauką, wypoczynkiem. Dotyczy on także naszej relacji z Panem Bogiem. Mówimy o czasie na modlitwę, Eucharystię, medytację, czytanie Pisma Świętego
Z wykorzystaniem czasu w naszym wieku związany jest pewien paradoks. Otóż z jednej strony jest zbytnie „nadwykorzystywanie” czasu i przeliczanie go na wartości materialne w myśl hasła: „czas to pieniądz”. Możemy spotkać ludzi deklarujących nagminnie: „na nic nie mam czasu”.
Z drugiej zaś strony zaobserwować można marnotrawienie czasu. Jednym z przykładów będzie nadmierne oglądanie telewizji i przywiązanie do gier komputerowych, najczęściej nic nie dających lub źle wpływających na psychikę. Marnotrawienie czasu prowadzi do lenistwa, nudy, zniechęcenia i pesymizmu.
Przywłaszczenie całkowite czasu poprzez paniczny lęk, by nie uronić ani jednej sekundy - stanowi zagrożenie egoizmem do tego stopnia, że czas wykorzystywać się będzie jedynie dla własnych korzyści.
Czas jest wspaniałym darem Stwórcy To w konkretnym czasie żyjemy. Możemy oceniać to, co było i w jakiejś mierze planować przyszłość. Trzeba nam jednak dużo mądrości i roztropności, by właściwie i dobrze wykorzystać upływające dni. Dobre wykorzystanie czasu jest nie lada sztuką.
Może nam w tym pomóc sam Duch Święty. Podpowiada on, aby w obfitości czas ofiarować Bogu. Jeśli w naszym życiu znajdzie się konkretny czas na modlitwę, myślenie o Stwórcy i refleksję, to Duch Święty pomoże nam dobrze zaplanować czas i na inne zajęcia. Kto nie znajdzie w modlitwie czasu dla Pana Boga, nie będzie miał na nic czasu. Zawsze będzie zmęczony i zapędzony.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję