Reklama

Rycerze Kolumba

Niedziela w Chicago 34/2003

Rycerze Kolumba z Niles

Rycerze Kolumba z Niles

Kongres Eucharystyczny Rycerzy Kolumba rozpoczął się 7 sierpnia w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie. Stanowi on zwieńczenie trwającego od 5 sierpnia dorocznego zgromadzenia Rady Głównej - tej największej organizacji laikatu katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Jej przewodniczący - Carl Anderson, zwrócił uwagę na falę nastrojów antykatolickich w USA. Nawiązał do tego również uczestniczący w obradach arcybiskup John Foley.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał, że u początków ruchu kongresów eucharystycznych leży pragnienie świadectwa wiary w obliczu narastającej laicyzacji. „Działo się tak przed 150 laty we Francji, kiedy grupa osób świeckich zdała sobie sprawę, iż jedyną odpowiedzią na nastroje antyklerykalne i antykatolickie jest żarliwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i częsta Komunia św. Również obecnie w obliczu wyraźnego kryzysu moralnego i dotykających Kościół skandali, jedyną odpowiedzią może być świadectwo życia wszystkich katolików. Szczególną rolę może na tym polu odegrać półtoramilionowy zastęp Rycerzy Kolumba” - mówił arcybiskup J. Foley.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podziękował Rycerzom za finansowanie transmisji telewizyjnych z watykańskich uroczystości Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Również dzięki ich wsparciu, już za dwa miesiące widzowie na całym świecie będą mogli uczestniczyć w uroczystościach 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.
Liczący ponad 1,6 mln członków Rycerze Kolumba są największą katolicką organizacją świecką na świecie. Powołał ich do życia ks. Michael McGiveny w 1882 r. w stanie Connecticut. Większość ich członków to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale Rycerze działają też w wielu innych krajach, m.in. w Meksyku, Kanadzie, na Filipinach i na wyspach Oceanu Spokojnego. W ramach działalności dobroczynnej organizacja przeznaczyła w 2000 r. ponad 110 mln dolarów na różne dzieła miłosierdzia, a jej członkowie przepracowali jako wolontariusze przeszło 56 mln godzin na rzecz ludzi potrzebujących.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję