Reklama

Koło

Odpust Przemienienia Pańskiego

6 sierpnia w kaplicy znajdującej się na cmentarzu należącym do kolskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przypada odpust z okazji święta Przemienienia Pańskiego. Kaplica ma już około 100 lat, a wybudowana została staraniem ówczesnego proboszcza, ks. Edwarda Narkiewicza.

Każdego roku uroczystość gromadzi wielotysięczną rzeszę wiernych. Msze św. były odprawiane przy ołtarzu znajdującym się przed kaplicą. O godz. 7.00 uczestniczyli w niej także pątnicy z Gdańska, uczestnicy XXI Gdańskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, a wśród celebransów byli kapłani idący w tej pielgrzymce.
W południe Sumę odpustową odprawił o. Henryk Brzeziński OFM, od niedawna pełniący posługę kapelana kolskiego szpitala. Wygłosił też okolicznościowe kazanie, w którym zaakcentował potrzebę przemiany ludzkich serc w duchu wiary. Na zakończenie odbyła się procesja eucharystyczna, w której udział wzięli: Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Koła, Parafialny Chór „Lutnia” oraz asysta parafialna i klasztorna. Msze św. odprawiane były według porządku niedzielnego. Po Eucharystii o godz. 18.00 odbyła się procesja eucharystyczna.

Przystanek w drodze

Po raz 21. wspólnota wiernych z Koła przyjęła gościnnie pątników, idących w XXI Gdańskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. 5 sierpnia w godzinach popołudniowych ponad 2 tys. osób, które 28 lipca wyszły z Gdańska, zatrzymało się w Kole. Rano 6 sierpnia pielgrzymi udali się w dalszą drogę.
Mieszkańcy Koła umożliwili pątnikom skorzystanie z kąpieli, zapewnili nocleg i ciepłe posiłki. O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski, w którym wraz z pielgrzymami uczestniczyło wielu goszczących ich parafian.
Po porannej Liturgii w dniu odpustu, wielbiąc Boga pieśnią, pokrzepieni pątnicy udali się do Matki Bożej Jasnogórskiej, aby podziękować Jej za wysłuchanie próśb i prosić o dalszą opiekę. Wśród nich dostrzec można było dzieci, liczną młodzież, osoby starsze, a także ludzi dotkniętych ciężką chorobą, pielgrzymujących na wózkach inwalidzkich pod troskliwą opieką wolontariuszy. Jak co roku do pielgrzymki dołączyła grupa mieszkańców Koła.
- Przyrzekłam, że gdy zdam maturę, pójdę pieszo do Częstochowy, aby podziękować Matce Bożej za pomoc. I Matka Boża wysłuchała, maturę zdałam. Teraz idę wypełnić złożone przyrzeczenie - powiedziała z radością w oczach Magda z Gdańska.
Ks. kan. Józefa Wronkiewicza, proboszcza kolskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, cieszy niezmienna gościnność i życzliwość mieszkańców Koła; przekazuje im wyrazy uznania i podziękowanie za opiekę nad pielgrzymami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Cztery osoby zginęły w pożarach na południu kraju

2021-07-30 17:59

[ TEMATY ]

pożar

Turcja

PAP

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji - poinformowały w czwartek tamtejsze media. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek.

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję