Reklama

Niedziela Legnicka

Ku czci św. Cecylii

[ TEMATY ]

św. Cecylia

chór

Monika Łukaszów

„Ave Maristella”, „Alta Trinita Beata”, „Canticorum Iubilo”, „Alleluja” Andrea Gabrielli to tylko niektóre utwory, jakie można było usłyszeć podczas koncertu ku czci św. Cecylii, odbywającego się w ramach XV Zjazdu Chórów Diecezji Legnickiej. Koncert odbył się w sobotę 14 listopada w parafii MB Królowej Polski w Legnicy.

Podczas cecyliańskiego koncertu, który od kilkunastu już lat odbywa się w Legnicy, tym razem wystąpił chór Cantate Deo z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, pod dyrekcją pana Aleksandra Samostrokova. Podczas występu, artyści zaśpiewali 7 utworów, w tym kilka utworów Giovanni Pierluigi da Palestriny, oraz „Barkę”. Po gromkich brawach, którymi nagrodzono chórzystów, przed zgromadzonymi w świątyni wystąpili wszyscy uczestnicy tegorocznego zjazdu, którzy wspólnie zaśpiewali trzy utwory, w tym „Gaude Mater Polonia” i „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy.

Reklama

Warto dodać, ze koncert poprzedziły spotkania warsztatowe, gdzie śpiewacy przez kilka godzin ćwiczyli technikę wokalną i emisję głosu, oraz występ poszczególnych chórów. Podczas prezentacji każdy z zespołów, a przyjechało ich w tym roku ponad 10, miał okazję zaprezentować swój muzyczny dorobek oraz podzielić się swoimi doświadczeniami.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Jak mówi ks. Piotr Dębski z Referatu ds. Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej, „Zjazdy chórów, które corocznie odbywają się w okolicach wspomnienia św. Cecylii, są wspaniałą okazją, by przede wszystkim spotkać się w gronie entuzjastów muzyki. Wśród uczestników są chóry parafialne, miejskie, gminne i szkolne z terenu całej diecezji. Stałymi uczestnikami zjazdów są także chórzyści z diecezji sąsiednich. Spotkania te mają na celu integrację środowiska muzyków kościelnych, a także możliwość podniesienia poziomu techniki wokalnej tak, by rzeczywiście muzyka znalazła należyte miejsce w liturgii”.

XV Zjazd chórów Diecezji legnickiej zakończyła uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Piotr Dębski. Dodajmy, że śpiewy podczas liturgii zapewnili wszyscy uczestnicy zjazdu.

2015-11-17 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta od muzyki

Niedziela przemyska 47/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Kościół

muzyka

św. Cecylia

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Cecylia na stallach jarosławskiej kolegiaty nieodparcie przypomina tę z obrazu Rafaela z Pinakoteki Bolońskiej

Św. Cecylia na stallach jarosławskiej kolegiaty nieodparcie przypomina tę z obrazu Rafaela z Pinakoteki Bolońskiej

Już we wczesnym Kościele tą świętą otaczano wielką czcią: w „Sakramentarzu leoniańskim” z V wieku stanowiącym kompilację Mszy na różnorakie okazje, znajdujemy aż pięć Mszy o św. Cecylii...

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję