Reklama

Niedziela Częstochowska

KRZEPICE

Narodowe Święto Niepodległości

[ TEMATY ]

święto

Niepodległość

Bogdan Napieraj

11 listopada jest dla nas świętem szczególnym. Dzień ten stał się symbolem definitywnego przekreślenia 123 - letniego okresu braku własnej państwowości. Święto zostało przywrócone do poprzedniej rangi w 1989 r. po upadku komunizmu. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyło się dwutorowo: na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Z jednej strony był to czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, a na płaszczyźnie międzynarodowej działalność Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dmowski jesienią 1915 r. wyjechał na Zachód. Uważał, że los Polski zostanie ustalony przez Francję, w interesie której leżało utworzenie silnego państwa w Europie. Mocnym argumentem było utworzenie Armii Polskiej oraz powstanie w sierpniu 1917 r. w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego z siedzibą w Paryżu. Stał się on oficjalnym przedstawicielstwem na Zachodzie.

Sprawa niepodległości dla wszystkich sił politycznych stanowiła najważniejszy cel. Najbardziej predestynowaną osobą do roli przywódcy w odradzającym się państwie był Józef Piłsudski. To, że udało się odzyskać niepodległość zawdzięczamy: czynowi zbrojnemu legionów, geniuszowi Piłsudskiego i perfekcyjnym działaniom dyplomatycznym obozu narodowego.

Reklama

Biorąc pod uwagę doniosłość wydarzenia w Krzepicach, jak co roku bardzo uroczyście obchodzono 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury. 10 listopada odbyła się wieczornica patriotyczna w wykonaniu zespołu „FERAJNA” ze Starokrzepic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek Pierwszych.

11 listopada w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach została odprawiona przez księdza Stanisława Krupińskiego uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. W Mszy św. licznie uczestniczyli parafianie, władze samorządowe, poczty sztandarowe OSP, szkół, kombatantów.

Po Mszy odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz pod Krzepicki Panteon, pod którym z wielką pokorą, zadumą i refleksją, jednocześnie radością pochyliliśmy się wobec Majestatu Ojczyzny. Odegrano hymn państwowy. Padły słowa uroczystego przemówienia. Mogiłami i nagrobnymi pomnikami pisane są polskie dzieje. Na cmentarzach uczyć się można historii Polski, nie tylko z grobowców ludzi wybitnych ale również z grobów prostych ludzi. Ostatnio odkrywane są kolejne miejsca zbrodni ludobójstwa w drastyczny sposób zaświadczające o dramatyzmie naszej historii, którą wielu chciałoby wymazać. Historia jest nauczycielką życia i fundamentem budowania teraźniejszości i przyszłości. Historia kształtuje osobowość, a poprzez poznanie przeszłości łatwiej zrozumieć współczesność i planować przyszłość. Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który nie szanuje przeszłości nie jest wart teraźniejszości, a ni nie ma prawa do przyszłości”. Ślady dni, które przeszły kryje ziemia, kolebka życia i grobowiec wieków. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Krzepice pamiętają!

Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Orkiestra zagrała wiązankę patriotycznych melodii oraz Rotę.

2015-11-17 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskość jest wielkim skarbem

[ TEMATY ]

Niepodległość

Świdnica

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk modlił się o pomyślność naszej ojczyzny

Bp Marek Mendyk modlił się o pomyślność naszej ojczyzny

Uroczysta Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka była głównym wydarzeniem świdnickich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie ograniczyło się, do dziękczynienia Panu Bogu za dar wolności naszego narodu. Z wiadomych względów pozostałe uroczystości zostały odwołane.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję