Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Czuwanie jest naszym zadaniem

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

adwent

Aleksandra Mieczyńska/Radio Fiat

„Czuwanie na modlitwie musi być naszym szczególnym zadaniem, które wypełniamy każdego dnia i ciągle na nowo” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 29 listopada przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Mstowie. Eucharystia była dziękczynieniem za dar Roku Życia Konsekrowanego, Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Świętego Miłosierdzia.

O Paweł Greń, przeor i proboszcz parafii w Mstowie na początku Eucharystii podkreślił: „Papież Franciszek ogłaszając Rok Życia Konsekrowanego dał nam wszystkim bardzo dobrą sposobność, byśmy na nowo odkryli wartość całkowitego poświęcenia się Bogu, którego świadkami są osoby konsekrowane”.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał, że „Pierwsza Niedziela Adwentu jest pierwszą bramą wprowadzającą nas w głębię tajemnic Chrystusa. Przeżywamy dzisiaj otwarcie niejako bramy dziękczynienia narodu polskiego za łaskę Chrztu od 1050 lat” - Ten szeroki kontekst naszej modlitwy zobowiązuje każdego z nas do udzielenia własnej odpowiedzi na łaskę Boga, a przede wszystkim na dar naszego życia, które jest dla nas samych tajemnicą - mówił abp Depo.

Abp Depo odnosząc się do tekstu Ewangelii zwrócił uwagę na tajemnicę drugiego przyjścia Jezusa - Musimy zastanowić się nad tym niepojętym darem jakim jest wejście Syna Bożego w nasz ludzki świat. To stworzenie nas na nowo nastąpiło nie tylko poprzez tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, ale przede wszystkim przez ofiarę Jego krzyża na Golgocie - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że Adwent posiada dwa podstawowe wymiary - Pierwszy wymiar ukazuje nam tamtą tęsknotę człowieka i Ludu Wybranego za Zbawicielem. A z drugiej strony ma nas przygotować na tajemnicę przyjścia Syna Bożego na końcu świata - podkreślił metropolita częstochowski i dodał: „Spełnił się Adwent ludzki. Bóg przyszedł do człowieka i spełnił nasze ludzkie oczekiwania, ale trwa i będzie trwał do końca świata drugi Adwent, czyli oczekiwanie Boga na człowieka”.

Reklama

Za św. Augustynem abp Depo powtórzył, że „Bóg stworzył nas bez naszego udziału, po prostu nas ukochał i powołał do życia i do życia wiecznego, ale nie może nas zbawić bez nas, bez naszej współpracy” - I o tym przypomina każdy Adwent - dodał arcybiskup.

„Bóg wychodzi na nasze ludzkie drogi, staje się jednym z nas, przyjmuje ciało z Maryi Dziewicy i nie ma nigdzie w historii świata takiej bliskości Boga z człowiekiem, że oto ciało ludzkie stało się ciałem Syna Bożego” - kontynuował arcybiskup - Dlatego Kościół ma prawo głosić człowiekowi pełną tajemnicę odnoszącą się do jego ziemskiego życia, do jego ciała, ale przede wszystkim do kierunku, który wyznacza Duch i wiara - podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski pytał Jakie są nasze zadania? „Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie. Podnieście głowy, bo zbliża się wasze odkupienie”. I to jest nasze pierwsze zadanie, żebyśmy się nie zapatrzyli tylko w wymiary tej ziemi, ale podnieśli głowy do góry, bo stamtąd oczekujemy na powtórne przyjście Jezusa” - odpowiedział metropolita częstochowski.

„Czuwanie na modlitwie musi być naszym szczególnym zadaniem, które wypełniamy każdego dnia i ciągle na nowo. Drugim zadaniem jest poczucie wdzięczności” - kontynuował arcybiskup.

Abp Depo przypomniał, że „modlitwa jest spotkaniem dwóch pragnień, pragnienia Serca Bożego i serca ludzkiego” - Nie ma piękniejszej modlitwy, gdy do Boga wołamy każdego dnia „Ojcze nasz”. To jest modlitwa, która nas ocala i ocala świat, bo Chrystus modli się z nami modlitwą Ogrójca, modlitwą z Golgoty i modlitwą, która będzie z nami do końca świata, czyli Eucharystią - mówił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał słowa, które zapisał w swoich wspomnieniach z obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau kard. Adam Kozłowiecki: „Jakże inaczej w obozie powtarzaliśmy słowa „Ojcze nasz, bądź wola Twoja, chleba naszego daj nam, przebacz nam jak i my przebaczamy i nie dopuść abyśmy ulegli złemu”.

„Jakże inaczej ta modlitwa jest wypowiadana gdy spotykamy cierpienie, brak chleba” - zauważył abp Depo.

Na zakończenie metropolita częstochowski zwrócił się w modlitwie do Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, aby „wypraszała nam wierność Bogu każdego dnia”.

Na zakończenie Eucharystii abp Depo poświęcił kopie obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Mstowie, które peregrynować będą po rodzinach parafii we Mstowie.

Odczytany został również Dekret Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego ustanawiający kościoły jubileuszowe w archidiecezji częstochowskiej w Roku Świętym Miłosierdzia. W związku z tym wydarzeniem abp Wacław Depo wyznaczył kościoły jubileuszowe w archidiecezji częstochowskiej, w których otwarte zostaną Bramy Miłosierdzia. Są to: Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu oraz sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia), Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia we Mstowie, Krzyża świętego w Rększowicach, Matki Bożej Leśniowskiej, Miłosierdzia Bożego i świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach, Matki Bożej w Gidlach, Matki Bożej Bęczkowickiej - Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela w Bęczkowicach, Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, a także Kolegiata św. Lamberta w Radomsku i Kościół p.w. św. Faustyny w Częstochowie.

2015-11-29 17:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe dary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Tomsickova/fotolia.com

Trwa już czas Adwentu, oczekiwania na narodziny Zbawiciela świata, a zarazem okres czuwania, który przypomina nam o paruzji – ponownym przyjściu Chrystusa.

Godnemu przeżyciu tego czasu służą tradycyjne nabożeństwa oraz inicjatywy charytatywno-opiekuńcze, które są podejmowane w parafiach naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję