Reklama

Czy Ojciec Święty jest idolem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres młodości niewątpliwie sprzyja potrzebie poszukiwania mistrza i nauczyciela. Wtedy to pojawia się istotny dla młodych problem wyboru drogi życia, stąd też poważnego zabarwienia nabiera zagadnienie wartości, jakie w tym życiu powinny mieć znaczenie. Młody człowiek poszukuje przywódcy, autorytetu, osoby która wskaże jedną z wielu dróg, ale tę właściwą. Bardzo często takim mistrzem zostaje osoba, na której media skupiają szczególną uwagę, powszechnie zwany idolem.
Kto jest idolem? - przyszło mi nagle do głowy w sobotnie popołudnie, gdy przebijałem się przez tłumy krzyczących i podnieconych nastolatków, które mimo upału wyczekiwały przed hotelem w centrum Chicago na wyjście jednej z gwiazd amerykańskiej estrady. Idol zdaje się być osobą, która potrafi przyciągać tłumy zachowaniem, stylem życia, bogactwem... Zatem czy Ojciec Święty jest idolem, czy można postawić Papieża w szeregu ludzi skłaniających do naśladowania?
Zwróćmy uwagę jakie tłumy przyciągają pielgrzymki Jana Pawła II, spójrzmy na tysiące młodych ludzi gotowych pojechać choćby na drugi koniec świata, po to aby modlić się ze „swoim Papą”, po to aby przeżyć to jeszcze raz. Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty jest idolem dla młodych, zresztą właściwie zawsze nim był, ponieważ zawsze rozumiał młodych.
Gdzie należy upatrywać fenomenu tak „przyjacielskiego charakteru” Ojca Świętego? Może studia humanistyczne, teatr, poezja, młodzieńcza przyjaźń, góry, wybór kapłańskiej drogi życia, wykłady, zajęcia ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego są przyczyną „wiecznej” młodości Jana Pawła II. Papież w odróżnieniu od popularnych gwiazd kina, estrady i polityki, kocha swoich fanów za to kim są. Nie pieniądze, nie sława, nie popularność polityczna, a bezinteresowna miłość do młodych jest sekretem duchowego przywództwa młodzieży. Cały okres Pontyfikatu obecnego Papieża jest trudnym zmaganiem się ze światem, który nie do końca rozumie jak doskonale „sprawdza się” młody, pełen zapału, entuzjazmu, zaangażowania i bezinteresownej miłości duch papieskiego nauczania.
Nieustanna opieka, modlitwa o sprawy dzieci i młodzieży są przedmiotem troski i zaangażowania Ojca Świętego. Karol Wojtyła, jak sam przyznaje, postawił na młodość dużo wcześniej, jeszcze przed objęcie przywództwa Kościoła powszechnego. Wędrówki górskimi szlakami, przyjaźń z młodzieżą, pomoc duchowa, czy finansowa przejawiająca się regularnym oddawaniem całego swojego wynagrodzenia z tutułu pracy na KUL-u najbardziej potrzebującym studentom, budowała silną nić zrozumienia potrzeb młodego człowieka. I tak pozostało do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto żyje w miłości Bożej, jest na właściwej drodze

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

Czwartek, 18 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera

CZYTAJ DALEJ

W najbliższych dniach kolejne oceny zjawisk nadprzyrodzonych; czy będzie decyzja ws. Medjugorie?

2024-07-18 10:50

[ TEMATY ]

objawienia

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Kolejne oceny rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział prefekt ds. Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández w opublikowanym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety kościelnej „Alfa y Omega”.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zaznaczył, że w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kilku kolejnych orzeczeń, ale są też przypadki, które nadal wymagają dłuższej oceny. Kardynał nie powiedział, o które konkretnie przypadki chodzi. Przypomnijmy, że w szczególności oczekuje się na decyzję w sprawie domniemanych objawień maryjnych w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Via Appia Antica zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

2024-07-18 11:45

[ TEMATY ]

UNESCO

Ks. Zbigniew Chromy

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Kiedy Rzymian ciągnie na wieś, często trafiają na południowy wschód od swojego miasta, gdzie stada owiec znajdują niekończące się pastwiska, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne prowadzą przez 2000-letnie bloki bazaltowe, a nieokiełznana różnorodność roślin zbliża się do chrześcijańskich grobowców, pogańskich świątyń i rzymskich willi. Na 4580 hektarach największego miejskiego parku regionalnego w Europie archeologia i przyroda łączą się w cieniu cedrów, cyprysów i sosen parasolowych, tworząc wyjątkową „Via Appia Antica”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 16-kilometrowe „muzeum pod gołym niebem”, które od czasów przedchrześcijańskich było „królową dróg” i rozciąga się aż do pięty włoskiego buta, zostanie wkrótce dodane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako numer 60. dla Włoch, co jeszcze bardziej zwiększy wiodącą pozycję kraju z największą liczbą miejsc wymagających ochrony. Decyzja zostanie podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w New Delhi w niedzielę (21 lipca).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję