Reklama

Czy Ojciec Święty jest idolem?

Krzysztof Mysza
Niedziela w Chicago 39/2003

Okres młodości niewątpliwie sprzyja potrzebie poszukiwania mistrza i nauczyciela. Wtedy to pojawia się istotny dla młodych problem wyboru drogi życia, stąd też poważnego zabarwienia nabiera zagadnienie wartości, jakie w tym życiu powinny mieć znaczenie. Młody człowiek poszukuje przywódcy, autorytetu, osoby która wskaże jedną z wielu dróg, ale tę właściwą. Bardzo często takim mistrzem zostaje osoba, na której media skupiają szczególną uwagę, powszechnie zwany idolem.
Kto jest idolem? - przyszło mi nagle do głowy w sobotnie popołudnie, gdy przebijałem się przez tłumy krzyczących i podnieconych nastolatków, które mimo upału wyczekiwały przed hotelem w centrum Chicago na wyjście jednej z gwiazd amerykańskiej estrady. Idol zdaje się być osobą, która potrafi przyciągać tłumy zachowaniem, stylem życia, bogactwem... Zatem czy Ojciec Święty jest idolem, czy można postawić Papieża w szeregu ludzi skłaniających do naśladowania?
Zwróćmy uwagę jakie tłumy przyciągają pielgrzymki Jana Pawła II, spójrzmy na tysiące młodych ludzi gotowych pojechać choćby na drugi koniec świata, po to aby modlić się ze „swoim Papą”, po to aby przeżyć to jeszcze raz. Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty jest idolem dla młodych, zresztą właściwie zawsze nim był, ponieważ zawsze rozumiał młodych.
Gdzie należy upatrywać fenomenu tak „przyjacielskiego charakteru” Ojca Świętego? Może studia humanistyczne, teatr, poezja, młodzieńcza przyjaźń, góry, wybór kapłańskiej drogi życia, wykłady, zajęcia ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego są przyczyną „wiecznej” młodości Jana Pawła II. Papież w odróżnieniu od popularnych gwiazd kina, estrady i polityki, kocha swoich fanów za to kim są. Nie pieniądze, nie sława, nie popularność polityczna, a bezinteresowna miłość do młodych jest sekretem duchowego przywództwa młodzieży. Cały okres Pontyfikatu obecnego Papieża jest trudnym zmaganiem się ze światem, który nie do końca rozumie jak doskonale „sprawdza się” młody, pełen zapału, entuzjazmu, zaangażowania i bezinteresownej miłości duch papieskiego nauczania.
Nieustanna opieka, modlitwa o sprawy dzieci i młodzieży są przedmiotem troski i zaangażowania Ojca Świętego. Karol Wojtyła, jak sam przyznaje, postawił na młodość dużo wcześniej, jeszcze przed objęcie przywództwa Kościoła powszechnego. Wędrówki górskimi szlakami, przyjaźń z młodzieżą, pomoc duchowa, czy finansowa przejawiająca się regularnym oddawaniem całego swojego wynagrodzenia z tutułu pracy na KUL-u najbardziej potrzebującym studentom, budowała silną nić zrozumienia potrzeb młodego człowieka. I tak pozostało do dziś.

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: nowy szef służb bezpieczeństwa

2019-10-15 12:46

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii dr. inż. Gianlucą Gauzzi Broccolettiego, dotyczczasowego zastępcę dyrektora i zastępcą dowódcy tej jednostki– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Włodzimierz Rędzioch

Dr inż. Gianluca Gauzzi Broccoletti urodził się w Gubbio w Umbrii we Włoszech, 3 czerwca 1974 roku. Ukończył studia na kierunku bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa na uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. W 1995 r. podjął pracę w Korpusu Żandarmerii. Od 1999 r. był odpowiedzialny za projektowanie i rozwój infrastruktury sieci i technologii bezpieczeństwa Państwa Watykańskiego oraz bezpieczeństwa cybernetycznego.

W 2010 r. został przeniesiony do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa, stopniowo podejmując nowe obowiązki, a w 2017 roku został jego kierownikiem, zaś w 2018 zastępcą dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i zastępcą dowódcy Korpusu Żandarmerii. Na przestrzeni lat nawiązał relacje zaufania z poszczególnymi sekretariatami osobistymi Ojca Świętego, najwyższymi Władzami Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz Sekretariatu Stanu, gdzie konieczna była kompetencja i profesjonalizm w dochodzeniach o charakterze poufnym.

Towarzyszył Ojcu Świętemu w licznych podróżach apostolskich i wizytach duszpasterskich we Włoszech i w świecie. Pełnił także służbę koordynacyjną podczas letnich pobytów św. Jana Pawła II i papieża-seniora Benedykta XVI poza Watykanem, oraz pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału Castel Gandolfo podczas letniego pobytu tam papieża Benedykta XVI. Należał do osób odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem technologicznym podczas konklawe w 2005 i 2013 roku.

Był delegowany w różnych okolicznościach przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego na spotkania z władzami Rzymu i różnymi siłami policyjnymi dotyczącymi tak zwanych wielkich wydarzeń, kiedy przewidywana była obecność Ojca Świętego. Uczestniczył w licznych kursach, seminariach i stażach z udziałem różnych włoskich i międzynarodowych sił policyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem