Reklama

Złazisko w Toporowie

Monika Gackowska i Mariusz Budziński
Edycja częstochowska 39/2003

Pod hasłem Umiłować Chrystusa w sobotę 6 września odbyło się w Toporowie, w Dolinie Świętego Franciszka, spotkanie młodzieży archidiecezji częstochowskiej. Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a gościnności użyczył proboszcz ks. Marian Morga. Na spotkanie przybyło ok. 130 młodych ludzi z różnych zakątków naszej archidiecezji.
Pobyt w Toporowie rozpoczęliśmy godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, pomogło nam to w zawiązaniu wspólnoty, w której najważniejszy jest Jezus Chrystus. W związku z przeżywaną w naszej archidiecezji perygrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego ks. Marek Bator - asystent diecezjalny KSM mówił w konferencji o przeżyciach ludzi, którzy uczestniczą w nawiedzeniu, i jak młodzi świadczą o tym, że nie zawiodą nadziei, którą pokłada w nich Kościół. W południe łączyliśmy się w modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym.
Nasz pobyt urozmaiciła piesza wyprawa do miejsca średniowiecznych grobów zwanych kurchanami. Ponieważ dotarliśmy tam w Godzinie Miłosierdzia, więc powierzyliśmy Bogu wszystkich zmarłych w Koronce do Miłosierdzia Bożego.
Po powrocie z wyprawy uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił rolę Toporowa jako miejsca spotkań młodych naszej archidiecezji, podnosząc parafię św. Franciszka z Asyżu do rangi Sanktuarium Młodych. Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz ze wszystkimi uczestnikami uwiecznił swój pobyt pamiątkowym zdjęciem.
Ponieważ cała uroczystość odbywała się pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, kolejnym punktem programu była praca w grupach. Młodzi mogli usłyszeć od animatorów i osób działających w stowarzyszeniu, na czym polega formacja i jak można się w nią włączyć, a także jak bardzo ważne jest, byśmy uczestniczyli w życiu Kościoła.
Całe spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą różańcową i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego do naszej wspólnej Matki, która otaczała nas swoją opieką.
Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego pobytu w Toporowie. Tym, którzy nas gościli, a w szczególności gospodarzowi parafii św. Franciszka z Asyżu - proboszczowi ks. Marianowi Mordze; tym, którzy czuwali nad stroną organizacyjną, a także Księdzu Biskupowi, który skierował do nas słowo i trwał z nami w modlitwie - „Bóg zapłać”.

Dziś XIX Dzień Papieski: wsparcie młodych i rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

2019-10-13 08:06

BPKEP / Warszawa (KAI)

„Mamy ponad 2000 stypendystów z całej Polski. Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. „Wstańcie, chodźmy!” to hasło XIX Dnia Papieskiego. Tradycyjnie jest on obchodzony w niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

W tym roku Dzień Papieski przypada 13 października. Tego dnia w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tegoroczny Dzień Papieski jest ponadto otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

„Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę” – zaznaczył ks. Kowalczyk. Dodaje, że założeniem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na najbliższy rok jest powrót do nauczania papieskiego.

„Świadomość, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem wielkiego ducha jest powszechna, ale musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Są też tysiące ludzi, którzy mogą opowiadać młodzieży o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak on wpłynął na ich życie i zmiany w Polsce oraz na całym świecie – podkreślił prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Dariusz Kowalczyk poinformował też, że dzięki zbiórce środków na stypendia tysiące młodych ludzi cieszy się tym, że ma środki na naukę i może pójść na wymarzone studia. "To świetna inwestycja, bo to, czego ci młodzi ludzie się nauczą, potem oddadzą w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Nasi stypendyści przez lata studiowali już chyba na wszystkich możliwych kierunkach studiów. Inwestycja w ich naukę jest długofalowa, ale też niezwykle piękna i mówiąc wprost, wszystkim nam się niezwykle opłaca” - podkreślił.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem