Reklama

Święto Sukkot w Kazimierzu

Alumn Piotr Stępień
Edycja łódzka 39/2003

W dniach 4-11 sierpnia br., dzięki życzliwości proboszcza ks. Stanisława Dwornika, na terenie parafii św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu k. Lutomierska odbyły się rekolekcje, w których wzięło udział ponad sto osób. Organizatorem Święta Sukkot była Wspólnota Serca Jezusa na czele z księżmi Przemysławem Szewczykiem i Jarosławem Życkim.

Tegoroczne Święto jest już drugim z kolei. W ubiegłorocznym uczestniczyło około 60 osób. Rekolekcje, nazwane przez organizatorów Świętem Sukkot, nawiązują do jednego z najważniejszych świąt Starego Testamentu. Nazwa święta wywodzi się od nazwy miejscowości Sukkot, w której Żydzi spędzili pierwszą noc po wyjściu z Egiptu. Przebywali tam już jako ludzie wolni, chociaż nie mieli niczego do zaspokojenia swoich potrzeb i byli zdani wyłącznie na Jahwe.
Młodzież, która przybyła do Kazimierza, pragnęła odciąć się od wygód życia codziennego, aby skupić się na poszukiwaniu Boga. Zdecydowali się zamieszkać w skromnych warunkach - na urządzonym przy zabudowaniach parafialnych polu namiotowym. Program rekolekcji był bogaty. Obok codziennej Mszy św. i Różańca obejmował także rozważanie Słowa Bożego, spotkania w grupach i tematyczne nabożeństwa, których kulminacją było uroczyste Nabożeństwo Intronizacyjne, podczas którego każdy z uczestników mógł podjąć indywidualną decyzję o ogłoszeniu Jezusa Chrystusa swoim Królem. Akt Intronizacji poprzedziła uroczysta procesja ulicami Kazimierza z figurką Jezusa Króla Polski. Podczas spotkań w grupach młodzież miała okazję podzielić się swoim przeżywaniem wiary i pogłębić treści prezentowane podczas rekolekcji.
Podobnie jak rok temu z pomocą Świętu Sukkot przyszły siostry urszulanki z Kazimierza, które z otwartymi ramionami i wielką serdecznością przyjęły młodzież i pomogły zorganizować stołówkę rekolekcyjną na terenie domu zakonnego. Organizatorzy wyrażają wdzięczność także wszystkim kapłanom, którzy w jakikolwiek sposób wspierali dzieło, a w trzecim dniu rekolekcji przybyli na nabożeństwo pokutne i służyli sakramentem pojednania. Wielu uczestników zwierzyło się, że spowiedź była dla nich przełomowym momentem rekolekcji i stanowiła ostateczne przygotowanie do Intronizacji Jezusa Króla.
Wspólnota Święta Sukkot została z radością przyjęta przez parafian, a rekolekcje ożywiły ducha modlitwy i otwartości we wszystkich sercach. Z wypowiedzi uczestników można wywnioskować, że w przyszłym roku także nie zabraknie chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Święta Sukkot.

Reklama

Obdarowanie i wdzięczność

2016-10-05 08:29

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 33


Cosimo Rosselli i Piero di Cosimo, sceny z życia Chrystusa – „Uzdrowienie trędowatego” (XV wiek)

Dzisiejsza liturgia słowa w centrum naszej uwagi stawia postawę wdzięczności, która słusznie jest najpierw uświadomieniem sobie i uznaniem daru otrzymanego od Boga, a następnie osobistą odpowiedzią i zaangażowaniem, aby o nim świadczyć wobec innych.

Uzdrowiony z trądu Naaman – dowódca wojsk króla Aramu, nieprzyjaciela Izraela, nie tylko doświadcza cudu oczyszczenia z trądu, ale też staje się wprost wyznawcą wiary w Boga Izraela. Mówi: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem!”. Trzeba zaznaczyć, że za tym wyznaniem idzie również pewne działanie, połączone z prośbą, aby mógł wziąć ze sobą trochę izraelskiej ziemi. Pragnie bowiem po powrocie do swojej ojczyzny dać świadectwo, że Bóg Izraela jest jedynym Bogiem, któremu chce dochować wierności...

To opowiadanie – z Drugiej Księgi Królewskiej – zapowiada wyraźnie tajemnicę chrztu świętego, który nie tylko przywraca człowiekowi utraconą łaskę, ale też wprost stawia nas na nowo w podobieństwie i obrazie Boga samego. Poza Bogiem prawdziwym nie ma innego, którego można ukochać całym sercem, umysłem, z całej duszy i ze wszystkich sił.

Z kolei św. Paweł Apostoł, przebywający w więzieniu w Rzymie, jest świadomy własnego obdarowania wiarą w Jezusa Chrystusa, potomka Dawida, który ukrzyżowany powstał z martwych. Zachęca więc swego ucznia Tymoteusza do wytrwania w tej wierze, pomimo cierpienia: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy...”. Należy również zaznaczyć, że św. Paweł jest świadomy, iż w sytuacji, gdy wierzy w Chrystusa jako Mesjasza Bożego i głosi Ewangelię, jest uznawany za „złoczyńcę” przez tych, którzy nie uznają Jezusa i trzymają się własnych praw.

Ewangelia według św. Łukasza, który jedyny spośród Ewangelistów zapisał to zdarzenie na drodze Jezusa do Jerozolimy, ukazuje nam wyznanie wiary ludzi dotkniętych trądem, którzy wołają: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!”. Błagają o nowe życie, a gdy je otrzymują i dostrzegają łaskę oczyszczenia w drodze do kapłanów, jedynie Samarytanin powraca, chwaląc Boga donośnym głosem, aby podziękować Jezusowi. On zaś stawia mocne pytanie: „Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu?”. Otóż najważniejszym sposobem uznania Chrystusa za jedynego Pośrednika łaski Boga dla ludzi jest wyrwanie z naszego serca poczucia pychy i samowystarczalności. Jakbyśmy tylko sobie mieli zawdzięczać to, że jesteśmy i kim jesteśmy...

Dlatego jeszcze raz musi powrócić wołanie św. Pawła: abyśmy zawsze mieli w pamięci Jezusa Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, i to jest nauka godna wiary – wobec propozycji różnego typu współczesnych nauczycieli tego przemijającego świata...

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem