Reklama

Jubileusz papieski w górach

Ks. Kazimierz Bełch
Edycja przemyska 39/2003

Szybkimi krokami zbliża się 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Taki jubileusz zdarza się niezmiernie rzadko. Papieże z reguły krócej pełnią funkcję Głowy Kościoła. Jego bezpośredni poprzednik, Jan Paweł I, zmarł za miesiąc po wyborze na papieża, Paweł VI był papieżem przez 15 lat (1963-1978), Jan XXIII przez niecałe 5 lat (1958-1963). Jan Paweł II jest dopiero trzecim w dziejach następcą św. Piotra, który steruje Kościołem przez pełne ćwierćwiecze (pierwszym był Pius IX, drugim Leon XIII).
Pontyfikat Jana Pawła II jest nadzwyczajny nie tylko z powodu liczby lat jego trwania, ale także ze względu na wielość dzieł apostolskich. Jan Paweł II jest wielkim nauczycielem wiary i moralności i bezkompromisowym ich obrońcą. Warto tu przywołać jego liczne encykliki, adhortacje, listy apostolskie i przemówienia. Jest także nieugiętym obrońcą godności i praw każdego człowieka. Jest również człowiekiem dialogu ze wszystkimi kulturami i systemami. Niezwykle pracowity i troskliwy o wszystkie lokalne Kościoły, o czym świadczą - niespotykane dotąd w dziejach Kościoła w takiej skali - jego pielgrzymki apostolskie. Pontyfikat Jana Pawła II jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Kościoła w dzisiejszych czasach.
Pontyfikat Papieża-Polaka jest też szczególnym darem dla naszej Ojczyzny. Toteż my, Polacy, czujemy się bardziej niż inne narody zobowiązani do wdzięczności. Dziękujemy Bogu za Papieża-Rodaka, za wszystkie dotychczasowe jego dokonania, modlimy się w jego intencji o zdrowie i siły do dalszej pracy apostolskiej. Nasza wdzięczność powinna się jednak wyrażać także w poznawaniu nauczania Ojca Świętego i wprowadzaniu jego nauki w życie. Trzeba zatem słuchać jego przemówień, czytać je, studiować wydane przezeń encykliki i inne dokumenty nauki Kościoła.
Duszpasterstwo turystyczne w niedzielę 12 października organizuje obchód Dnia Papieskiego, a zarazem Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu - w górach. Góry bowiem były i są nadal umiłowaniem Jana Pawła II. Szczególnym sentymentem darzy on nasze Bieszczady. Warto tu przypomnieć jego wyznanie, złożone przed sześcioma laty w Krośnie. Spoglądając w kierunku Cergowej, powiedział: „Te góry są mi znane z dawnych lat. Wędrowałem tędy wielokrotnie, albo w stronę Bieszczad, albo w kierunku przeciwnym. (...) Wasza ziemia urzeka pięknem. To piękno w jakiś naturalny sposób staje się odbiciem świętości Boga i wezwaniem dla człowieka, aby w Nim szukał swojej wewnętrznej harmonii - by wzrastał ku pełni człowieczeństwa i świętości. Zawsze chętnie tu przyjeżdżałem, aby zaczerpnąć z tego bogactwa, jakie kryje w sobie bieszczadzka przyroda. Moje lata pobytu w Rzymie nie wygasiły we mnie miłości do tej ziemi” (10 czerwca 1997 r.).
Dzień Papieski będziemy obchodzić w samym „sercu” Bieszczad - w Ustrzykach Górnych i na Tarnicy. Program będzie następujący: o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Ustrzykach Górnych rozpocznie się Msza św. w intencji Ojca Świętego, a po jej zakończeniu wyjdziemy na szlak w kierunku Tarnicy. Na trasie będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej według tekstu ułożonego przez Jana Pawła II. Po dojściu na szczyt Tarnicy modlitwa Anioł Pański, śpiew piosenki Barka i innych, ulubionych przez Papieża, piosenek. Na zakończenie, jeśli pogoda będzie sprzyjająca, posłuchamy wybranych fragmentów z przemówień Ojca Świętego.
Dzień Papieski w górach będzie zarazem modlitewnym zakończeniem letniego sezonu turystycznego, tradycyjnym „Pożegnaniem Gór”, organizowanym dotąd corocznie w miesiącu październiku. Duszpasterstwo turystyczne zaprasza na Dzień Papieski do Bieszczad wszystkich miłośników gór.
Dojazd do Ustrzyk Górnych i powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do dnia 7 października br. Tam też zostaną podstawione autokary (jeśli będzie dostateczna liczba zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu ks. K. Bełch, ul. Zamkowa 5, tel. (0-16) 678-80-26; w Jarosławiu ks. A. Żmudzki, ul. 3 Maja 49, tel. (0-16) 621-77-54; w Przeworsku ks. W. Kosztyła, ul. Kościelna 7, tel. (0-16) 648-70-54; w Krośnie ks. S. Bemben, ul. Piłsudskiego 5, tel. (0-13) 436-87-93.
Turyści przyjeżdżający do Ustrzyk Górnych powinni wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (w górach może być już zimno). Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie i napój.

Mobilnie albo na telefon

2019-10-16 12:28

Jolanta Kobojek
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 38-39

O mobilnym konfesjonale usłyszała w „Teleexpressie”. Postanowiła, że jeśli zobaczy go na własne oczy, uzna, iż to znak, że ma wrócić do Boga. Zobaczyła i po 50 latach przystąpiła pierwszy raz do spowiedzi, i wróciła do Kościoła

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki
Ks. Rafał Jarosiewicz w mobilnym konfesjonale

Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. I ani słowa o tym, że odpuszczanie grzechów ma się odbywać wyłącznie w świątyni i w określonych godzinach. Z takiego założenia wychodzi wielu kapłanów. Ileż godzin przeznaczają na spowiedź księża posługujący podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę? Albo w iluż parafiach, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, odbywają się Noce Konfesjonałów? To wszystko jest wyjściem poza schematy. Określone czasy i określone warunki życia niejako wymuszają odpowiedź na realne potrzeby. Jeśli chodzi o sakrament pokuty i pojednania, w sytuacji, gdy wiele osób porzuca regularne praktyki religijne, papież Franciszek zachęca, żeby ksiądz nie był jak lekarz, który czeka, aż mu przyniosą pacjenta do szpitala, ale by sam wychodził opatrywać rannych tam, gdzie oni są.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uczestnicy synodu odnowili „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła

2019-10-20 16:44

Beata Zajączkowska/vaticannews / Rzym (KAI)

Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła. Tym samym zaktualizowali gest uczestników II Soboru Watykańskiego, którzy w 1965 r. sygnowali dokument, w którym zobowiązali się do umieszczenia ubogich w centrum ich posługi. Odnowienie paktu odbyło się w miejscu, gdzie pierwotnie został on podpisany, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli.

sinodoamazonico.va

Sygnowany rano dokument nosi tytuł: „Pakt z katakumb dla wspólnego domu. Dla Kościoła o amazońskim obliczu, ubogiego i służebnego, profetycznego i miłosiernego”. Przypomniano w nim, że uczestnicy synodu dzielą radość z życia pośród wielu ludów tubylczych, ludzi zamieszkujących nad rzekami, migrantów i wspólnot zajmujących peryferie wielkich miast. Sygnatariusze dokumentu piszą: „razem z nimi doświadczamy mocy Ewangelii, która działa w najmniejszych. Spotkanie z tymi ludami wzywa nas nas do życia w prostocie, dzielenia się i wdzięczności”.

W 15-punktowym pakcie znajduje się m.in. zobowiązanie do obrony puszczy amazońskiej, życia według ekologii integralnej, a także odnowienia opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i wspierania ludów tubylczych w tym, by mogły zachować swą ziemię, kulturę, języki, historię, tożsamość i duchowość. Sygnatariusze paktu zobowiązują się ponadto do przezwyciężenia w swych wspólnotach i diecezjach wszelkiego rodzaju przejawów mentalności kolonialnej i ujawniania wszelkich form przemocy i agresji wobec ludów tubylczych. Zobowiązują się także do przepowiadania wyzwalającej nowości Ewangelii Jezusa Chrystusa, podejmowania ekumenicznych działań ewangelizacyjnych, oraz troski o to, by „duszpasterstwo odwiedzin” zostało przekształcone w Amazonii w „duszpasterstwo obecności”.

Odnowiony „Pakt z Katakumb” został podpisany po uroczystej Eucharystii, którą w podziemiach bazyliki świętych męczenników Nereusza i Achillesa sprawował kard. Claudio Hummes, który jest relatorem generalnym Synodu Biskupów. Dokument sygnowało ok. 150 ojców synodalnych, głównie z Brazylii, Ekwadoru i Kolumbii, a także audytorów, ekspertów i gości. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele wspólnot amazońskich, którzy w czasie trwania synodu animują w Rzymie szereg inicjatyw pod hasłem „Amazonia, nasz wspólny dom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem