Reklama

Temat tygodnia

Konferencja Księży Dziekanów

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 39/2003

Rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny był okazją do tego, aby biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB zwołał konferencję Księży Dziekanów. Zwykle takie sesje odbywają się dwa razy w roku. 9 września miała miejsce jedna z nich.

Obradom przewodniczył bp Śmigielski SDB, a wzięli w niej udział, oprócz Księży Dziekanów, bp Piotr Skucha, kanclerz Kurii - ks. prał. Czesław Tomczyk, dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej: ekonomicznego - ks. Mieczysław Oset, duszpasterstwa ogólnego - ks. Karol Malasiewicz, charytatywnego - ks. Stefan Wyporski, duszpasterstwa dzieci i młodzieży - ks. Paweł Brańka, duszpasterstwa rodzin - ks. Andrzej Cieślik, rektor Seminarium Duchownego - ks. Włodzimierz Skoczny, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej - ks. Grzegorz Noszczyk, wiceoficjał Sądu Biskupiego, a zarazem sekretarz generalny Synodu - ks. Stanisław Zychowicz, diecezjalny duszpasterz trzeźwości - ks. Jan Szkoc oraz ks. Józef Stemplewski - dyrektor budowy Domu Księży Emerytów.
Jak to jest w zwyczaju, dyrektorzy poszczególnych duszpasterstw zdali relacje z całorocznej pracy podległych im instytucji, wspólnot i przedsięwzięć. Natomiast bp Adam Śmigielski w swoim przedłożeniu podkreślił wagę adhortacji posynodalnej „Kościół w Europie”. Odnosząc się do sytuacji społecznej i panujących nastrojów, wskazał, że jedną z przyczyn gaśnięcia nadziei jest narzucenie społeczeństwu antropologii bez Boga i religii. „Jan Paweł II wyraźnie mówi, że fundamentalnym źródłem nadziei, które nigdy nie zawodzi, jest łaska wypływająca z przebitego serca Jezusa Chrystusa. Dlatego tak ważna jest katecheza wychowująca człowieka do dojrzałej wiary. Stąd oprócz katechezy w szkole powinno się stwarzać okazję do spotkań młodzieży w parafii” - powiedział Biskup Ordynariusz.
W seminarium jak zawsze w wakacje trwały remonty. „Udało się położyć posadzkę na I piętrze, odnowić oratorium i oddać do użytku dobrze wyposażoną salę komputerową” - relacjonował ks. W. Skoczny. Ks. Zychowicz, wiceoficjał Sądu Biskupiego, zaapelował o lepszą współpracę z Księżmi Proboszczami. „Sąd bardzo często potrzebuje ich opinii, rozmów, świadectw kwalifikacyjnych. Stanowi to duże ułatwienie w rozwiązywaniu niełatwych przecież problemów prawnych i w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia czasu trwania postępowania sądowego”. Przypomniał także, że we wtorki, czwartki i soboty w godz. 10.00-12.00 czynna jest w Sądzie Biskupim w Sosnowcu poradnia prawna.
O tym, że 18 października rozpoczyna kolejny rok działalności Studium Społeczno-Pastoralne Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej poinformował ks. G. Noszczyk. Przypomniał także, że trwa akcja „Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia”. Zapowiedział uroczystości związane z VIII rocznicą powstania AK. „Mam nadzieję - podkreślił ks. Noszczyk - że w uroczystości wezmą udział członkowie naszego stowarzyszenia z terenu całej diecezji. Z tej okazji planujemy wydać także IX tom Zeszytów Pastoralnych. Tym razem wolumin będzie poświęcony problematyce wiary”. Pod koniec listopada - a konkretnie 29 listopada, przewidziana jest konferencja naukowa, przygotowana przez sosnowiecki Instytut AK i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, na temat: „Naród i państwo w myśli społecznej Kościoła”. W konferencji wezmą udział m.in.: ks. prof. dr hab. Tadeusz Ślipko, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński.
Wprowadzenie do programu duszpasterskiego na rok 2003/2004 przedstawił ks. Karol Malasiewicz. Oparł się w nim na encyklice Jana Pawła II Eucharystia w Kościele, adhortacji Kościół w Europie oraz artykułach abp. J. Życińskiego. „Pesymizm i rozpacz, które wkradają się w szeregi społeczeństwa, ostro kontrastują z przesłaniem Synodu, mówiącym, że Jezus Chrystus, żyjący w Kościele, jest nadzieją dla Europy”. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego podkreślił również, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”.
Spore ożywienie i dyskusję w obrady wniósł ks. Andrzej Cieślik, wywołując temat przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie. Szczególnie zwrócił uwagę na przygotowanie bliższe, które dotyczy młodzieży ponadgimnazjalnej i ma być rodzajem katechumenatu przed zawarciem sakramentu małżeństwa - jak czytamy w Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, wydanym przez Episkopat. „Niezależnie od katechizacji w szkole należy w parafii prowadzić, analogicznie do przygotowań przed I Komunią św. czy bierzmowaniem roczną katechizację przedmałżeńską obejmującą co najmniej 25 spotkań” - powiedział ks. Cieślik. Przywołał również sprawę konsultacji z Dekanalnymi Duszpasterzami Rodzin, które jeśli są prowadzone, przyczyniają się do sprawniejszego funkcjonowania duszpasterstwa w terenie.

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczystości 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-19 21:35

Łukasz Krzysztofka/KAI

Rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, parlamentarzyści, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całego kraju i tłumy wiernych uczestniczyły we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przed Mszą św. poświęcił kaplicę z wystawionymi relikwiami sutanny, którą miał na sobie w momencie śmierci męczennik.

Kard. Nycz zaznaczył, że wierni upamiętniają dziś dzień narodzin ks. Popiełuszki dla nieba - To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady “zło dobrem zwyciężaj” - powiedział.

Zobacz zdjęcia: 35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Metropolita warszawski przypomniał, że kapelan Solidarności wielokrotnie wskazywał, że jego mistrzami, od których uczył się głoszenia Ewangelii, są Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Kard. Nycz zauważył, że ks. Popiełuszko wyprzedził swoich mistrzów w drodze na ołtarze. – Wiemy jednak, że dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych trzech wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Kazanie wygłosił bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zwrócił uwagę, że w momencie kiedy większość narodów po zakończeniu drugiej wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal “panoszyło się zło”, a “brat wydawał brata na śmierć”. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze stosował się do słów Jezusa “zło dobrem zwyciężaj” - podkreślił i dodał, że kapelan Solidarności był uosobieniem dobroci oraz cierpliwości i zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu, z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. Nie można czegoś nazwać grzechem, mimo, że katolicy niejednokrotnie spotykają się z pogardą i profanacją tego, co dla nich święte.

- Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Bp Guzdek wspomniał również, że ks. Popiełuszko przestrzegał przed niechrześcijańskim radykalizmem i wykluczeniem kogokolwiek - Nie dążył do budowania ekskluzywnej wspólnoty. Podkreślał, że jego kazania nie są przeciw komuś, że walczy z systemem zła, a nie z człowiekiem. Mówił: “To co robię to nie polityka, moja bronią jest prawda. Prawda i miłość” - zaznaczył.

- Świadkowie jego życia mówili, że potrafił wyjść z kawą do śledzących go funkcjonariuszy SB, mówiąc, że to nie ich wina, że tu stoją. Niektórzy chcieli żeby piętnował po nazwisku swoich prześladowców, ale ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - wspominał biskup Guzdek.

Zdaniem duchownego dzisiejsza uroczystość stwarza okazję do “zawstydzenia” niektórych wiernych i przemyślenia, czy Kościół stara się dotrzeć do wszystkich ludzi nikogo nie wykluczając.

- W pluralistycznym społeczeństwie zawsze znajdą się nurty przeciwne Kościołowi i trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii – zauważył duchowny. Dodał, że jeśli “oburzenie stanie się sposobem duszpasterstwa” to wierni i księża przestaną być apostołami, a staną się inkwizytorami.

- Ks. Popiełuszko nigdy nie zdradził prawdy, nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Był orędownikiem przebaczenia i pogodzenia zwaśnionych stron – zaznaczył biskup, pytając wiernych czy przed przystąpieniem do Komunii będą mogli z czystym sercem wypowiedzieć słowa: “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - Te słowa są dziś weryfikacją prawdy o naszym chrześcijaństwie – stwierdził.

Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego, a następnie złożono wieńce na grobie męczennika.

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem