Reklama

Temat tygodnia

Konferencja Księży Dziekanów

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 39/2003

Rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny był okazją do tego, aby biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB zwołał konferencję Księży Dziekanów. Zwykle takie sesje odbywają się dwa razy w roku. 9 września miała miejsce jedna z nich.

Obradom przewodniczył bp Śmigielski SDB, a wzięli w niej udział, oprócz Księży Dziekanów, bp Piotr Skucha, kanclerz Kurii - ks. prał. Czesław Tomczyk, dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej: ekonomicznego - ks. Mieczysław Oset, duszpasterstwa ogólnego - ks. Karol Malasiewicz, charytatywnego - ks. Stefan Wyporski, duszpasterstwa dzieci i młodzieży - ks. Paweł Brańka, duszpasterstwa rodzin - ks. Andrzej Cieślik, rektor Seminarium Duchownego - ks. Włodzimierz Skoczny, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej - ks. Grzegorz Noszczyk, wiceoficjał Sądu Biskupiego, a zarazem sekretarz generalny Synodu - ks. Stanisław Zychowicz, diecezjalny duszpasterz trzeźwości - ks. Jan Szkoc oraz ks. Józef Stemplewski - dyrektor budowy Domu Księży Emerytów.
Jak to jest w zwyczaju, dyrektorzy poszczególnych duszpasterstw zdali relacje z całorocznej pracy podległych im instytucji, wspólnot i przedsięwzięć. Natomiast bp Adam Śmigielski w swoim przedłożeniu podkreślił wagę adhortacji posynodalnej „Kościół w Europie”. Odnosząc się do sytuacji społecznej i panujących nastrojów, wskazał, że jedną z przyczyn gaśnięcia nadziei jest narzucenie społeczeństwu antropologii bez Boga i religii. „Jan Paweł II wyraźnie mówi, że fundamentalnym źródłem nadziei, które nigdy nie zawodzi, jest łaska wypływająca z przebitego serca Jezusa Chrystusa. Dlatego tak ważna jest katecheza wychowująca człowieka do dojrzałej wiary. Stąd oprócz katechezy w szkole powinno się stwarzać okazję do spotkań młodzieży w parafii” - powiedział Biskup Ordynariusz.
W seminarium jak zawsze w wakacje trwały remonty. „Udało się położyć posadzkę na I piętrze, odnowić oratorium i oddać do użytku dobrze wyposażoną salę komputerową” - relacjonował ks. W. Skoczny. Ks. Zychowicz, wiceoficjał Sądu Biskupiego, zaapelował o lepszą współpracę z Księżmi Proboszczami. „Sąd bardzo często potrzebuje ich opinii, rozmów, świadectw kwalifikacyjnych. Stanowi to duże ułatwienie w rozwiązywaniu niełatwych przecież problemów prawnych i w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia czasu trwania postępowania sądowego”. Przypomniał także, że we wtorki, czwartki i soboty w godz. 10.00-12.00 czynna jest w Sądzie Biskupim w Sosnowcu poradnia prawna.
O tym, że 18 października rozpoczyna kolejny rok działalności Studium Społeczno-Pastoralne Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej poinformował ks. G. Noszczyk. Przypomniał także, że trwa akcja „Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia”. Zapowiedział uroczystości związane z VIII rocznicą powstania AK. „Mam nadzieję - podkreślił ks. Noszczyk - że w uroczystości wezmą udział członkowie naszego stowarzyszenia z terenu całej diecezji. Z tej okazji planujemy wydać także IX tom Zeszytów Pastoralnych. Tym razem wolumin będzie poświęcony problematyce wiary”. Pod koniec listopada - a konkretnie 29 listopada, przewidziana jest konferencja naukowa, przygotowana przez sosnowiecki Instytut AK i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, na temat: „Naród i państwo w myśli społecznej Kościoła”. W konferencji wezmą udział m.in.: ks. prof. dr hab. Tadeusz Ślipko, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński.
Wprowadzenie do programu duszpasterskiego na rok 2003/2004 przedstawił ks. Karol Malasiewicz. Oparł się w nim na encyklice Jana Pawła II Eucharystia w Kościele, adhortacji Kościół w Europie oraz artykułach abp. J. Życińskiego. „Pesymizm i rozpacz, które wkradają się w szeregi społeczeństwa, ostro kontrastują z przesłaniem Synodu, mówiącym, że Jezus Chrystus, żyjący w Kościele, jest nadzieją dla Europy”. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego podkreślił również, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”.
Spore ożywienie i dyskusję w obrady wniósł ks. Andrzej Cieślik, wywołując temat przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie. Szczególnie zwrócił uwagę na przygotowanie bliższe, które dotyczy młodzieży ponadgimnazjalnej i ma być rodzajem katechumenatu przed zawarciem sakramentu małżeństwa - jak czytamy w Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, wydanym przez Episkopat. „Niezależnie od katechizacji w szkole należy w parafii prowadzić, analogicznie do przygotowań przed I Komunią św. czy bierzmowaniem roczną katechizację przedmałżeńską obejmującą co najmniej 25 spotkań” - powiedział ks. Cieślik. Przywołał również sprawę konsultacji z Dekanalnymi Duszpasterzami Rodzin, które jeśli są prowadzone, przyczyniają się do sprawniejszego funkcjonowania duszpasterstwa w terenie.

Reklama

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sant’Egidio: tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz

2019-07-18 09:01

mip (KAI/Sant’Egidio) / Oświęcim

Tysiąc młodych Europejczyków z 16 krajów weźmie udział w organizowanej 22 lipca przez Wspólnotę Sant’Egidio pielgrzymce pamięci do Auschwitz-Birkenau. Pielgrzymka odbędzie się w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Mazur/episkopat.pl
Auschwitz-Birkenau

Okazją do pielgrzymki będzie organizowana przez związany ze wspólnotą Sant’Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) w dniach 19-21 lipca w Krakowie konferencja Global Friendship to Live Together in Peace.

Ruch gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i starszych. - W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o jedności i pokoju – podkreślają organizatorzy spotkania.

- Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz eksterminacji Romów i Sinti, przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla wszystkich – przekonuje Magdalena Wolnik z Sant’Egidio.

Uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. Sobotnia wizyta w muzeum-obozie Auschwitz i cichy marsz w obozie zagłady Birkenau, wraz ze złożeniem wieńców przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, będą wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu. W spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera osoby bezdomne, a także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem