Reklama

Nowe stacje Metra i szybki tramwaj

Irena Świerdzewska
Edycja warszawska (st.) 39/2003

Na początku października rusza budowa stacji metra Plac Wilsona. Jak przewiduje prezydent Lech Kaczyński, stacja będzie oddana do użytku w listopadzie przyszłego roku. Prezydent planuje też uruchomienie pierwszego w stolicy szybkiego tramwaju.

Prace przygotowawcze do budowy stacji Plac Wilsona trwają od początku września. Ta stacja będzie najkosztowniejszą z piętnastu istniejących stacji metra. Jej budowa pochłonie ok. 98 mln zł. Jak uzasadnia wiceprezydent Skrzypek, spowodowane jest to faktem, że na tej stacji będą wybudowane stanowiska dla wagonów kolejki, które będą tu miały jak gdyby zajezdnię.
Rozpoczęcie budowy szesnastej stacji jest przełomowym momentem w budowie metra. Nie tylko dlatego, że po wielu perturbacjach udało się od strony prawnej załatwić wszelkie sprawy związane z budową. - Protestujące spółdzielnie mieszkaniowe, w tym duża liczba małych spółdzielni, które przetrwały okres socjalizmu, spowodowały, że proces uzgodnień był wyjątkowo trudny - ocenia Kaczyński. Ale jak podkreśla prezydent, w końcu metro wychodzi poza południe stolicy i Śródmieście.
Według projektu Andrzeja Chołdzyńskiego, budowana stacja będzie komponowała się wystrojem z zielonym Żoliborzem. Konstrukcja sufitu będzie wyglądała tak, jakby zamontowany był w niej świetlik, przez który wpada naturalne światło. Sztuczna iluminacja będzie przypominała naturalne oświetlenie, którego natężenie będzie adekwatne do pory dnia: rano silniejsze, a w miarę upływu dnia bardziej przygaszone.
Pieniądze na budowę tego odcinka pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Do końca pierwszej linii metra pozostanie jeszcze pięć stacji: Marymont, Park Kaskada, Bielany, Wawrzyszew, Młociny. W czerwcu br. prezydent zdecydował, że budowa stacji Marymont finansowana będzie przez miasto. Pieniądze na budowę pozostałych stacji będzie starał się pozyskać z funduszy unijnych.
Kaczyński planuje też uruchomienie linii tzw. szybkiego tramwaju. Miałaby ona biec przez planowany most Północny i połączyć lewobrzeżną i prawobrzeżną część stolicy. Jak mówi Kaczyński, budowa mostu Północnego rozpocznie się tak szybko, jak będzie to tylko możliwe. Prawdopodobnie most będzie gotowy na początku 2007 r. Wtedy też ruszy linia szybkiego tramwaju.

Strzegowo: spotkanie księży - byłych żołnierzy

2019-10-14 10:42

eg / Strzegowo (KAI)

W Strzegowie odbyło się spotkanie księży, którzy w czasach PRL-u jako klerycy zostali wcieleni do Ludowego Wojska Polskiego. Kilkudziesięciu z nich otrzymało medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”, przyznane przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego: „Byliście zawsze wierni Kościołowi” – zwrócił się do księży bp Mirosław Milewski.

pixabay.com

Mszy św. z udziałem księży pochodzących z diecezji płockiej, którzy jako klerycy służyli w Ludowym Wojsku Polskim, przewodniczył bp Mirosław Milewski. Kazanie wygłosił ks. płk. Zbigniew Kępa z Ordynariatu Wojska Polskiego.

Przypomniał w nim pobyt w wojskowej jednostce kleryckiej w Bartoszycach bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odbył on tam w latach 1966-1968 dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Ówczesnym władzom zależało na wywarciu nacisku na Kościół w celu wymuszenia ustępstw. Poza tym indoktrynacja kleryków miała też na celu ewentualne porzucenie stanu kapłańskiego

Kaznodzieja zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko także współcześnie pozostaje dla księży wzorem do naśladowania: nie poddał się rygorom, które narzucała władza, nie zgodził się wyrzec wiary, nie poddał się zwierzchnikom w wojsku, gdy kazali mu zdjąć różaniec.

Natomiast bp Mirosław Milewski na zakończenie Mszy św. przekazał słowa wdzięczności księżom, którzy jako klerycy zmuszeni zostali do służby wojskowej. Podziękował im za „wytrwałość i wierność” Kościołowi.

Po Mszy św. ks. por. Paweł Antkiewicz odczytał dekret bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, o przyznaniu księżom medalu „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. Odebrało je 28 księży z diecezji płockiej lub w przeszłości z nią związanych.

W programie spotkania był też koncert w wykonaniu orkiestry dętej ze Strzegowa. Gospodarzem spotkania był ks. kan. Józef Błaszczak, proboszcz parafii pw. św. Anny w Strzegowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indie: arcybiskup zginął w wypadku samochodowym

2019-10-15 11:26

ts (KAI) / Shillong

Katolicki arcybiskup położonej w południowo-wschodnich Indiach archidiecezji Shillong, Dominic Jala, zginął w wypadku drogowym w USA. Wraz z 68-letnim hierarchą zginął też podróżujący z nim ksiądz. Trzeci duchowny został ranny. Jak poinformowała 14 października azjatycka agencja katolicka Ucanews, do śmiertelnego wypadku doszło już dzień wcześniej. Auto arcybiskupa zderzyło się z ciągnikiem.

youtube.com

- Śmierć bardzo lubianego arcybiskupa jest wielką stratą - oświadczył arcybiskup Guwahati, John Moolachira. Publiczne ubolewanie z powodu tego wypadku wyraził publicznie szef rządu Narendra Modi.

Arcybiskup Jala był salezjaninem, od 1999 arcybiskupem Shillong i od trzech lat pełnił dodatkowo urząd administratora apostolskiego diecezji Nongstoin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem