Reklama

Świat

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Około 9 tys. osób z 60 państw weźmie udział w 51. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, jaki odbędzie się w Cebu na Filipinach w dniach 24-31 stycznia. Legatem papieskim został kard. Charles Maung Bo z Mjanmy. Tradycyjnie obrady kongresowe poprzedzi trzydniowe sympozjum teologiczne, rozpoczynające się 20 stycznia.

[ TEMATY ]

kongres

Weronika Grishel

Będzie to drugie tego typu zgromadzenie na Filipinach - 33. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1937 r. w Manili. Decydując o jego przeprowadzeniu w tym największym katolickim kraju Azji, ówczesny papież Pius XI chciał podkreślić więź między Eucharystią a działalnością misyjną Kościoła.

Tym razem wyboru Filipin dokonał w 2012 r. papież Benedykt XVI. Metropolita Cebu, abp Jose Palma podkreśla, że tegoroczny kongres następuje po tygodniowych obchodach ku czci Dzieciątka Jezus (Santo Nino), bezpośrednio związanych z początkiem ewangelizacji kraju, którego 500. rocznica przypadnie w 2021 r. W całym kraju trwa nowenna przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu, którego ośrodkiem będzie Cebu, gdyż właśnie tam rozpoczęło się głoszenie Ewangelii na archipelagu.

Hasłem kongresu są słowa z Listu św. Pawła do Kolosan: „Chrystus pośród was - nadzieja chwały”. Według abp. Palmy podkreśla ono, że „eschatologiczne napięcie właściwe Eucharystii daje impuls historycznej drodze chrześcijan, zasiewając ziarno nadziei w ewangelizacyjne zaangażowanie każdego w dzisiejszym świecie”. Wśród poruszanych tematów będą: „Liturgia i inkulturacja”, „Ewangelizacja w zeświecczonym świecie”, „Eucharystia i dialog z innymi kulturami”, „Eucharystia i relacje międzyreligijne”.

Uczestnicy wezmą udział w Mszach św., procesjach, katechezach, dyskusjach w grupach, wysłuchają dziesiątków świadectw. Wśród głównych mówców kongresu będą kardynałowie: Oswald Gracias z Mumbaju, John Onaiyekan z Abudży, Timothy Dolan z Nowego Jorku i Luis Antonio Tagle z Manili. W sumie spodziewany jest udział 20 kardynałów, 50 biskupów z różnych krajów Azji i ponad 100 filipińskich. Pielgrzymom będzie pomagać ponad 5 tys. wolontariuszy. Uczestników kongresu przyjmie w swych domach niemal 600 rodzin.

Ks. Vittore Boccardi z Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych zauważa, że tegoroczna edycja wydarzenia, zapoczątkowanego pod koniec XIX w. we Francji w odpowiedzi na narzucaną społeczeństwu sekularyzację, ma szczególne znaczenie z trzech względów: geograficznego, historyczno-misyjnego i związanego ze współczesną ewangelizacją Azji.

Reklama

Położone o mniej niż dwie godziny lotu od Hongkongu, Tajwanu i Wietnamu, oraz stosunkowo blisko Korei Południowej, Japonii, Indii i Australii, Cebu znajduje się w punkcie strategicznym Azji, do którego mogą przyjechać chrześcijanie, którzy z powodu odległości lub wysokich kosztów są często wykluczeni z udziału w tego typu międzynarodowych spotkaniach.

Ponadto miasto to ma znaczenie symboliczne. To tu bowiem w 1521 r. dotarł Ferdynand Magellan, serdecznie przyjęty przez lokalnego króla Humabona, który wkrótce nawrócił się na chrześcijaństwo wraz z żoną Juaną i 400 poddanymi. Aby upamiętnić to wydarzenie, hiszpański odkrywca podarował Juanie figurkę Dzieciątka Jezus (do dziś czczoną w zabytkowej bazylice w Cebu) i wbił krzyż w miejscu chrztu (znajduje się on w specjalnej, wolno stojącej kapliczce). Święto Dzieciątka Jezus - patrona Filipin - przypadające w trzecią niedzielę stycznia, jest jedną z najważniejszych uroczystości religijnych dla filipińskich katolików.

Ks. Boccardi podkreśla, że „wiara chrześcijańska nie tylko ma swe nadzwyczajne miejsce w historii Filipin”, ale także rozchodzi się po Azji w ramach ewangelizacji, prowadzonej od dziesięcioleci - zgodnie z wyborem tamtejszych konferencji biskupich - „za pośrednictwem potrójnego dialogu”, prowadzonego z kulturami i religiami, z ubogimi kontynentu i z młodzieżą, w którą Azja jest bogata.

Liczące kilkaset tysięcy mieszkańców Cebu wybrano także dlatego, by pokazać, że do przeprowadzenia znaczącego wydarzenia międzynarodowego nie jest konieczna „metropolia pierwszego świata, bogata w struktury, przestrzenie publiczne i duże możliwości organizacyjne”. Raczej potrzebna jest do tego - zaznacza ks. Boccardi - „przestrzeń ludzka, nawet uboga, bo znajdująca się na obrzeżach świata dobrobytu, ale bogata w wiarę, lud gościnny i hojny, teren, na którym misyjne głoszenie Eucharystii wzrasta i przynosi owoce”.

Reklama

- Ci, którzy przyjadą do Cebu ze wszystkich stron świata na te „światowe dni Eucharystii”, będą mogli doświadczyć, że dzisiaj misja, nie tylko w Azji, dokonuje się za pośrednictwem wymiany darów między głoszącymi i przyjmującymi ewangeliczne przesłanie. W środowisku ludzkim, nie związanym z labiryntem zachodniego racjonalizmu, można jeszcze odwoływać się do inteligencji emocjonalnej, do doświadczenia ubóstwa i bólu, aby otworzyć serca i tworzyć wspólnoty pragnące spożywać chleb królestwa Bożego - mówi ks. Boccardi.

Mszy św. otwierającej kongres przewodniczyć będzie 24 stycznia legat papieski, kard. Charles Maung Bo na placu Niepodległości. Natomiast Mszę końcową odprawi na południowych przedmieściach Cebu (South Road Property), na 27-hektarowym terenie, który może pomieścić nawet milion wiernych.

W wywiadzie dla agencji Asia News kard. Bo przypomniał, że „Azja jest rozdrożem najważniejszych religii świata”. - Ta część naszej planety nie przyjęła jeszcze sekularyzacji, do której doszło na Zachodzie. A duchowa gorliwość, poświadczona w życiu wspólnotowym, jest jednym z głównych zasobów ewangelizacji - zaznaczył hierarcha.

Dodał, że choć Filipiny są jednym z największych narodów katolickich nie tylko w Azji, ale i na całym świecie, to otoczone są przez społeczeństwa islamskie i same mają problemy z muzułmanami na południu kraju. Wyraził nadzieję, że kongres „otworzy drzwi dialogu” międzyreligijnego przez to, że Eucharystia - jak uczyli papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI - „prowadzi chrześcijan do misji społecznej”. W obliczu problemu ubóstwa, trzeba wypracować „wspólną strategię”, mogącą stawić czoło „podwójnej niesprawiedliwości: gospodarczej i środowiskowej”.

2016-01-19 15:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

[ TEMATY ]

turystyka

kongres

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

Kraków

"Śladami św. Faustyny Kowalskiej: Boże Miłosierdzie zbawi świat" - pod takim hasłem rozpoczął się w Krakowie II Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej. W wydarzeniu uczestniczą specjaliści organizacji turystycznych z całego świata. Spotkanie potrwa do 11 listopada.

Celem Kongresu jest wymiana kontaktów handlowych wśród uczestników, promocja Krakowa, Małopolski i Polski jako istotnej destynacji turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej i pielgrzymkowej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję