Reklama

Przeczytane, zasłyszane

Oprac. (ead)
Edycja łódzka 41/2003

Kolejne spotkanie dla bezrobotnych odbędzie się 15 października br. o godz. 17.00 w budynku Wyższej Szkoły Marketingu i Biznesu w parafii Ojców Klaretynów na osiedlu Teofilów (ul. Klaretyńska). Tematem spotkania będzie wsparcie psychologa dla osób bezrobotnych w poruszaniu się na rynku pracy oraz rola psychologa w urzędzie pracy. Spotkanie prowadzą pracownicy firmy CATRO Poland - Doradztwo Personalne oraz Powiatowego Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi.
Msza św. w intencji bezrobotnych zostanie odprawiona w kościele Ojców Klaretynów 16 października o godz. 18.00, podobnie jak w każdy trzeci czwartek miesiąca.

13 października, na zakończenie nabożeństw fatimskich oraz dla uczczenia Roku Różańca Świętego, wierni z obu parafii w Koluszkach wezmą udział w procesji światła poprowadzonej ulicami miasta. Procesja wyruszy po Mszy św. wieczornej z kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się wspólną modlitwą w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

O. Jacek Salij był gościem archidiecezjalnej celebracji tegorocznego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W czwartek 2 października przed południem wygłosił konferencję dla kapłanów diecezjalnych i zakonnych w bazylice archikatedralnej oraz homilię podczas Mszy św. sprawowanej w intencji świętości prezbiterów. Wierni w parafiach archidiecezji modlili się w tej intencji na wieczornych Mszach św. w swoich kościołach.

Prawie 43 tys. słuchaczy, 470 profesorów, 26 kierunków studiów - tak rozpoczyna nowy rok akademicki Uniwersytet Łódzki. Studenci wielu wydziałów będą uczyć się w nowych siedzibach. Część katedr geografii przeprowadzi się do nowo wyremontowanego budynku przy ul. Narutowicza 88 - zapowiada rzecznik prasowy uczelni Jadwiga Janik. Już 7 października Uniwersytet Łódzki podpisze umowę z Ambasadą Amerykańską w sprawie nowej siedziby biblioteki w ramach Centrum Informacji Kultury Amerykańskiej. Również w październiku odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę Biblioteki Uniwersyteckiej. Potrzebny jest w tym celu dodatkowy budynek - wyjaśnia rzecznik Jadwiga Janik. Jak planują władze uczelni, nowy budynek ma zostać oddany do użytku już w 2005 r. (Radio Plus Łódź)

Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Łodzi (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 22) proponuje 12 października trzy wydarzenia artystyczne. W samo południe Józef Skrzek wykona hymny maryjne Romana Brandstaettera, później otwarta zostanie wystawa malarstwa na szkle Mieczysława Kołodzieja z Zakopanego, a wieczorem Teatr Logos zaprasza na kolejne przedstawienie „Wieczoru Trzech Króli” w reżyserii Bogusława Kierca

15 października br. o godz. 18.00 w kościele Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Liściastej w Łodzi bp Adam Lepa odprawi Mszę św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego o. Anzelma Gądka, karmelity bosego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W tym dniu mija 34. rocznica śmierci sługi Bożego. Ojcowie karmelici i siostry karmelitanki zapraszają na Mszę św. o beatyfikację ojca Gądka 15. dnia każdego miesiąca do świątyni przy ul. Liściastej, gdzie znajduje się jego grób.

„Dar na Stulecie” – 18 maja startuje ogólnopolski projekt na 100. urodziny św. Jana Pawła II

2019-04-24 16:27

tk / Warszawa (KAI)

Już 18 maja startuje wielka ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja przyszłego roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Pomysłodawca, o. Maciej Zięba, ma nadzieję, że akcja zaowocuje podjęciem szeregu dzieł charytatywnych, modlitewnych, edukacyjnych i kulturalnych oraz, że pomysł zjednoczy wszystkich Polaków.

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Zachęcając do podjęcia akcji organizatorzy wymieniają przykłady różnego typu działań. Może to być osobiste zaangażowanie poprzez podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie się w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II.

Wśród proponowanych, przykładowych działań wymienia się też m.in. działania w najbliższym otoczeniu na rzecz wzmocnienia pobożności, działań kulturalnych, charytatywnych, samokształcenia czy edukacji.

Uczestnictwo w „Darze na Stulecie” może też polegać na zorganizowaniu nabożeństw i innych form modlitewnych w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie oraz wydarzeń promujących i upowszechniających nauczanie Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła np. poprzez wolontariat lub wsparcie misji.

„W Polsce jest wielki potencjał społeczny do czynienia dobra, ale nie jest on uruchamiany” – powiedział o. Zięba podczas dzisiejszego spotkania w Centrum Medialnym KAI. Zapowiedział, że w ramach projektu uruchomiona zostanie „mapa dobrych inicjatyw”, na którą nanoszone będą kolejne pomysły i przedsięwzięcia, zgłaszane z całego kraju. „Chodzi o multiplikowanie dobrych inicjatyw” – tłumaczy zakonnik.

O. Zięba zaznacza, że inicjatywa ma być formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”. Stąd pomysł stworzenia pomnika z serc i umysłów tysięcy Polaków, zbudowanego z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych wspierających pomnażanie owego duchowego dziedzictwa.

Projekt „Dar na Stulecie” zostanie zainaugurowany 18 maja bieżącego roku na Wawelu. Natomiast 18 maja przyszłego roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie złożone zostanie wotum – księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu.

Kilka dni wcześniej, 15 maja w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa promująca cały projekt. W trakcie spotkania zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, dziennikarze zobaczą też specjalny spot telewizyjny zachęcający do włączenia się w akcję.

Do włączenia się w inicjatywę zaproszeni są wszyscy Polacy, żyjący w kraju jak i za granicą oraz wszystkie grupy społeczne. „Nauczanie Jana Pawła II nazywam 'odkrywkową kopalnią złota'” – wskazuje o. Zięba dodając, że ta kopalnia „trochę nam zarasta, ale chaszcze są małe i jeszcze można je usunąć”. Temu właśnie, jak tłumaczy, służyć ma "Dar na Stulecie", a jego celem nie jest przekonywanie kogokolwiek, iż papież Wojtyła był „wielki” tylko pokazanie, że może być patronem różnych dzieł „tu i teraz”.

Organizatorzy podkreślają, że wyzwania stojące przed Polską i Kościołem domagają się ewangelicznej odpowiedzi – odważnej i wyrazistej. Ich zdaniem, nie istnieje lepsza inspiracja, aby sprostać tym wyzwaniom niż przesłanie Jana Pawła II do rodaków. Jest to zarazem odpowiedź na apel papieża Franciszka: „Niech ponowne odkrycie świadectwa wierności Bogu i miłości do człowieka mojego czcigodnego poprzednika zachęci wszystkich, zwłaszcza młodych, do tego, by otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi na rzecz wielkodusznego zaangażowania dla pokoju, braterstwa i solidarności”.

W ramach akcji do 6 maja rozesłane zostaną pakiety informacyjne do wszystkich, ponad 10. tys., parafii w Polsce. Przewiduje się także uruchomienie strony internetowej i specjalnej aplikacji.

„Dostrzegamy znamiona pełzającej sekularyzacji i element religijnego ożywienia jest niezbędny” – powiedział KAI o. Zięba. Zaznaczył, że Jan Paweł II jest wpisany w wiele polskich serc, dlatego wydaje się, że łatwo będzie wzbudzić takie ożywienie oraz poczucie wspólnoty, które On tworzył przez prawie 30 lat. „Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, niezależnie od tego czy jest stary czy młody, prawicowy czy lewicowy, praktykujący czy też nie” – zaznacza zakonnik.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II”, Instytut Tertio Millennio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem