Reklama

Jan Paweł II jednoczy nas wokół dobra

Ks. Jacek Kędzierski
Edycja włocławska 41/2003

Z radością i uznaniem patrzymy na wysiłki, jakie Jan Paweł II nieustannie podejmuje w Kościele i poza nim, by budować jedność chrześcijan w dzisiejszym świecie. Posługa jedności, na którą Ojciec Święty kładzie tak wielki nacisk, jest w swej istocie naznaczona krzyżem. Ciężar tego krzyża ma miażdżącą siłę! Człowiek pragnie miłości, pokoju i jedności, a spotyka nienawiść, wojny i podziały.
Czy ludzkość potrafi żyć w zgodzie i solidarności? Kto może uczynić człowieka lepszym? Aby świat był lepszy, potrzeba nam mądrych (światłych) ludzi, trzeba zadbać o wychowanie młodzieży, aby otrzymała dobrą formację, zakorzenioną w wierze, aby była zdolna do składania światu wiarygodnego świadectwa, opartego na Bożym słowie i nauczaniu Kościoła. Możemy sobie nawzajem pomóc, aby jedność chrześcijańska była coraz głębiej przeżywana i coraz lepiej przejawiała się na zewnątrz. Przyczyniają się do tego zdecydowane i dobrze zaplanowane działania Kościoła, tak o zasięgu powszechnym, jak i lokalnym. Przed rokiem Ojciec Święty powiedział: „Cieszę się, że dzięki inicjatywie Fundacji «Dzieło Nowego Tysiąclecia» w tym dniu pozyskiwane są środki na wspieranie uboższej młodzieży przez stypendia naukowe, które pomogą jej lepiej przygotować się do zadań, jakie ją czekają w dorosłym życiu. Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać, dla dobra całego narodu”. Wypowiedź Jana Pawła II jest dla nas sygnałem, aby dostrzec ludzi potrzebujących blisko siebie, wspomóc ich materialnie i duchowo.
Trzy lata temu podjęto ogólnopolską akcję fundowania stypendiów młodzieży z pięciu najbiedniejszych diecezji. Już po roku programem stypendialnym objęto młodzież wszystkich diecezji w Polsce. Tak wiele wokół nas biedy! Obecnie licząca ponad 1000 osób grupa młodzieży korzysta z pomocy stypendialnej. To konkretne wsparcie. Wartość tej stypendialnej inicjatywy rozpatrywać należy nie tylko w kategoriach dobra dzieci i ich rodzin, ale również dobra Kościoła i kraju. Pamiętać należy, że z pomocy stypendialnej korzysta nie tylko młodzież Kościoła rzymskokatolickiego, ale również przedstawiciele innych wyznań i religii.
Diecezji włocławskiej przyznano 15 stypendiów, programem stypendialnym objęto 3 szkoły. Osoby ubiegające się o pomoc stypendialną winny wywodzić się z małych miejscowości (do 10 tys. mieszkańców) i z rodzin ubogich (dochód na osobę niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto). Ponadto powinny być udokumentowane zdolności ucznia, wysoka średnia ocen (nie niższa niż 4,5), zwycięstwa w olimpiadach i konkursach.
Młodzież prosząca o pomoc stypendialną składa odpowiednie formularze, które można pobrać ze strony internetowej:
www.diecezja.wloclawek.pl/Wiad/index.html lub www.dzielo.pl
Wnioski należy przesłać pod adresem: Kuria Diecezji Włocławskiej, Wydział Katechetyczny, ul. Gdańska 2/4, 87-800 Włocławek. Wdzięczni za dar 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II, włączmy się w budowanie Ojcu Świętemu żywego pomnika w postaci stypendiów dla najbardziej uzdolnionej, pochodzącej z niezamożnych rodzin młodzieży, aby wyrazić jedność serc, a jednocześnie dać nadzieję na dobre wykształcenie młodemu pokoleniu Polaków.

Reklama

Bp Dec podczas Jasnogórskiego Apelu: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

2019-08-09 11:19

ako / Świdnica (KAI)

- Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe. Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czas i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W przeddzień przybycia XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę biskup świdnicki wygłosił rozważanie apelowe w Kaplicy Cudownego Obrazu. - Maryjo, do grona pielgrzymów, którzy tulą się do Twojego matczynego serca, dołączają piesi pielgrzymi z diecezji świdnickiej, która w tym roku świętuje swoje piętnastolecie. Po dziewięciu dniach wędrówki przychodzimy do Ciebie, jako Twoje dzieci, których nęka życia trud i których winy czerni brud. Pytamy się Twoim wizerunkiem, jaki życia trud nas dziś nęka i jakie winy obciążają nasze serca, jakie winy czernią brudem nasze dusze?

Po Apelu pątnicy i pielgrzymi duchowi, którzy z diecezji dojechali do Częstochowy autokarami, uczestniczyli w Jasnogórskim czuwaniu diecezji świdnickiej. O północy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Biskup świdnicki co roku wygłasza rozważanie podczas Jasnogórskiego Apelu w przeddzień wejścia na Jasną Górę Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy: na Gran Sasso upamiętniono pierwszą wizytę Karola Wojtyły

2019-08-17 16:30

vaticannews.va / Fonte Cerreto (KAI)

Gran Sasso to najwyższy masyw włoskich Apeninów. Uważany również przez Włochów za ukochane góry Jana Pawła II, ponieważ najbardziej przypominały mu Tatry. To tam Papież Polak wymykał się z Watykanu, by pooddychać górskim powietrzem.

wikipedia.org

Dziś u podnóża Gran Sasso w stacji turystycznej Fonte Cerreto odsłonięto tablicę upamiętniającą prawdopodobnie pierwszą wizytę Karola Wojtyły w tym miejscu, jeszcze w roku 1962, kiedy był biskupem pomocniczym w Krakowie.

O tym jak zrodził się ten pomysł mówi ks. Paweł Ptasznik, szef sekcji polsko-słowiańskiej w Sekretariacie Stanu.

- Ojciec Święty był tutaj w 1962 r. podczas pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II. Towarzyszyli mu wtedy dwaj księża krakowscy, przebywający wówczas w Rzymie, Tadeusz Pieronek i Alojzy Cader – opowiada ks. Ptasznik. – Ks. Pieronek wykonał wtedy zdjęcie, które mieszkańcy tej miejscowości odkryli niedawno przez przypadek w Internecie i zobaczyli, że to miejsce przez lata właściwie w ogóle się nie zmieniło. Dlatego chcieli upamiętnić ten pobyt Karola Wojtyły w ich miejscowości tablicą, która dzisiaj została odsłonięta.

W sanktuarium Jana Pawła II u podnóża Gran Sasso ks. Ptasznik odprawił również Mszę za duszę śp. bp. Tadeusza Pieronka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem