Reklama

Żarliwy apostoł

+ Adam Dyczkowski, + Paweł Socha, + Edward Dajczak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

9 września 2003 r. zmarł
śp. ks. prof. dr hab. Teofil Herrmann CM
wieloletni profesor i rektor Seminarium Duchownego w Paradyżu

Ks. Teofil Herrmann urodził się 12.08.1921 r. w Szerokiej (archidiecezja katowicka). W latach 1927-33 uczęszczał do szkoły powszechnej w Szerokiej. W 1933 r. podjął naukę w Gimnazjum Księży Misjonarzy w Krakowie. Po tzw. małej maturze wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy i rozpoczął formację w Seminarium internum w Wilnie. W 1941 r. uzyskał świadectwo maturalne, po czym rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium w Wilnie. Po likwidacji Seminarium przez Niemców, w latach 1942-43 został uwięziony. W latach 1943-46 kontynuował studia na Instytucie Teologicznym w Krakowie Stradomiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 maja 1946 r. w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda. W latach 1946-51 pracował w tzw. małym Seminarium w Żaganiu, a po jego likwidacji - w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1951 r. został skierowany do pracy w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie jako ojciec duchowny. Po usunięciu z Seminarium księży misjonarzy przez władze państwowe, od 1955 r. pracował w parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie. W 1957 r. obronił doktorat w zakresie teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W roku akademickim 1957/58 pełnił funkcję wykładowcy i wychowawcy w Seminarium księży misjonarzy w Krakowie, a w latach 1958-71 pracował w Seminarium diecezjalnym w Gdańsku Oliwie na stanowisku wykładowcy Pisma Świętego, następnie wicerektora i rektora. W latach 1965-66 przebywał na studiach specjalistycznych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, które ukończył licencjatem. Od 1971 do 1975 r. pełnił funkcję rektora Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, zaś do 1994 r. był tam wykładowcą teologii biblijnej, Pisma Świętego i języków biblijnych. W 1977 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie obronił pracę habilitacyjną. W 1994 r. zamieszkał w Domu Misyjnym w Warszawie. Założyciel i pierwszy krajowy dyrektor Apostolatu Maryjnego.
Zmarł 9 września 2003 r. w szpitalu w Warszawie. Pogrzeb odbył się 15 września. Mszy św. żałobnej w kościele pw. Świętego Krzyża przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski CM, metropolita gdański; koncelebrowali: bp Paweł Socha CM, bp Albin Małysiak CM oraz 80 kapłanów misjonarzy i kapłanów diecezjalnych. Homilię wygłosił abp Tadeusz Gocłowski. Pogrzebowi na Cmentarzu Powązkowskim przewodniczył bp Paweł Socha. Zmarłego pożegnały setki wiernych, w tym członkowie Apostolatu Maryjnego.

* * *

Ks. prof. Teofil Herrmann pracował w diecezji gorzowskiej przez blisko ćwierć wieku. Dla grona profesorskiego, kapłanów diecezji, a szczególnie alumnów był żywym świadkiem głębokiej wiary, miłości do każdego człowieka, a szczególnie do kapłanów i alumnów, którym służył kolejno w trzech seminariach przez 43 lata, w tym najdłużej, bo aż 23 lata, młodzieży duchownej w Paradyżu. Niedościgniony wzór sumiennej pracy naukowej, pedagogicznej, pisarskiej, wydawniczej, organizacyjnej i ewangelizacyjnej.
Znany wszystkim kapłanom i wiernym świeckim w diecezji jako Ksiądz Docent lub Ksiądz Dyrektor Apostolatu Maryjnego. To diecezja gorzowska stała się kolebką tak dzisiaj prężnego ruchu świeckich, którego założycielem był ks. prof. Teofil Herrmann. Ruch ten obejmował najpierw diecezję gorzowską, a obecnie obejmuje całą Polskę. Przez założenie i formowanie wiernych świeckich należących do ruchu Apostolatu Maryjnego Ksiądz Docent stał się żarliwym apostołem kultu maryjnego i przyczyniał się do rozwoju ducha modlitwy, która owocowała zaangażowaniem członków ruchu w działania apostolskie.
Pragniemy podziękować na ręce Przewielebnego Księdza Wizytatora całej wspólnocie Zgromadzenia za pracę wychowawczą i świadectwo radości, entuzjazmu i gorliwości kapłańskiej ks. prof. Teofila Herrmanna. Jego duch żarliwej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej żyje nadal w kapłanach wychowankach, a także w grupach parafialnych Apostolatu Maryjnego, które prężnie działają w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od ponad 20 lat.
Niech Maryja Niepokalana wprowadzi Drogiego nam ks. prof. Teofila do nieba. Niech wyprasza mu radość i pokój w Bogu, dary, które za życia tak obficie rozsiewał na ziemi.

Fragment listu do Wizytatora Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. dr. Arkadiusza Zakręty

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: kolejne dwie osoby zabite w strzelaninie

2019-08-17 16:33

vaticannews.va / Waszyngton, Rzym (KAI)

W ubiegły czwartek 15 sierpnia w Montgomery w stanie Alabama w wyniku ran postrzałowych zmarło dwóch studentów, a 3 inne osoby zostały ranne. Z kolei w Filadelfii w dwóch osobnych incydentach rannych zostało 6 policjantów i 5 cywilów.

summerphoto/fotolia.com

Nieznane są motywy strzelaniny w Alabamie. Dwie ranne osoby wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym, życie trzeciej nie jest zagrożone. W Filadelfii ranni zostali funkcjonariusze oddziału prowadzającego operację antynarkotykową, podczas której doszło do wymiany ognia. Kilka ulic dalej nieznany napastnik zranił 5 osób, w tym 16-letniego chłopca.

Temat łatwego dostępu do broni staje się ważnym elementem politycznej kampanii w Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda ten problem w praktyce, wyjaśnia w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Mattia Diletti, wykładowca nauk politycznych na uniwersytecie Sapienza w Rzymie.

- Temat powrócił w centrum debaty politycznej w ostatnich kilku latach nie tylko dlatego, że masakry zdarzają się cyklicznie, ale także dlatego, że zmieniło się podejście opinii publicznej. Bardziej niż kiedykolwiek istnieje tendencja do żądania reformy przepisów zarówno na szczeblu federalnym, jak i stanowym oraz zapewnienia, że przynajmniej niektóre rodzaje broni nie będą dostępne w publicznej sprzedaży – mówi Mattia Diletti. – Mamy rok wyborów, więc oczywiście dla Donalda Trumpa kwestia ta jest delikatna, ponieważ z jednej strony w swoim obozie ma potężne lobby zajmujące się bronią, które finansuje jego kampanię wyborczą oraz kampanie wielu amerykańskich kongresmenów, a z drugiej strony jest też kwestia związana z kulturą amerykańską. Część elektoratu wierzy w wartość samoobrony, dlatego kupuje broń i jest to niemal kwestia ich tożsamości. Naprzeciw mamy pozbawiony konkretnej formy, ale dość szeroki ruch wzywający do konkretnych reform, który w większości przypadków wspiera kandydatów z Partii Demokratycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem