Reklama

Z życia diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

Koncert

20 września w ewangelickim zborze w Letnicy odbył się, staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Świdnica, koncert muzyki poważnej. Wystąpiła Bogumiła Tarasiewicz, której na fortepianie towarzyszyła Teresa Rymaszewska-Cup, bluesowy duet braci Andrzeja i Mariana Malcherków oraz duet klezmerski „Ruach”, który tworzą Dorothea i Bogusław Hegeduess.

Dożynki

V Lubuskie Święto Plonów odbyło się 21 września w Drezdenku, na którym rolnicze powiaty regionu lubuskiego zaprezentowały 32 wieńce dożynkowe. Za najlepsze zostały uznane tradycyjne wieńce ze wsi Radęcin, Kursko i Tuczno oraz wieńce nowoczesne ze Starych Dzieduszyc, Ostrowa i Bronowiny. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Greczyn ze wsi Długie i Czesław Golińczak, sołtys Niegosławia. W części artystycznej wystąpili m.in.: Lubuski Zespół Pieśni i Tańca z Zielonej Góry, Krajna ze Strzelec Krajeńskich, Obrzanie z Trzciela, Ale Babki z Piesek, Jagienki z Bogdańca i Malinki z Nietkowa.

Obelisk

28 września w Wysokiej koło Międzyrzecza na przykościelnym cmentarzu odsłonięto obelisk pojednania, upamiętniający pochowanych tam Niemców, z napisem w języku polskim i niemieckim: „Wspominamy zmarłych naszej rodzinnej wsi Wysoka, żyjących tu do 15 czerwca 1945 r. - mieszkańcy”. Obelisk w kształcie kamienia poświęcił ks. Krzysztof Kobiela SDB, który wcześniej w intencji zmarłych odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Barbary w Wysokiej.

Reklama

Miód

W dniach 27-28 września w Muzeum Warty w Gorzowskim Spichlerzu po raz drugi odbył się Jarmark Miodny im. św. Michała. Złożyły się na niego: wykład Jerzego Szenfelda „Pionierskie tradycje Gorzowa w leczeniu pszczół”, otwarcie wystawy poświęconej nieżyjącemu już, wybitnemu lekarzowi weterynarii i znawcy chorób pszczół Stanisławowi Kirkorowi, jarmark pszczelarzy oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Preambulum” z grodzkiego Domu Kultury.

Ingres

Dotychczasowy biskup pomocniczy w Paderbornie w Niemczech objął rządy jako czwarty arcybiskup i 66. miejscowy ordynariusz. Akt nominacyjny wręczył nowemu arcybiskupowi nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Giovanni Loyolo podczas Mszy św. 28 września, którą koncelebrowało 40 biskupów. Abp Becker jest następcą zmarłego w lipcu 2002 r. kard. Joachima Degenhardta. Na znak szczególnego uznania dla nowego Arcybiskupa, proboszcz katedry Wilhelm Hentze nałożył mu na ramiona kapę, którą papież Innocenty II w 1133 r. podarował biskupstwu Paderborn za jego szczególną wierność papieżowi. W uroczystościach wzięła udział delegacja z naszej diecezji wraz z biskupem diecezjalnym Adamem Dyczkowskim.

Jednym zdaniem

Z 20 na 21 września w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie odbyło się czuwanie nocne w ramach VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Ziem Zachodnich i Północnych Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

25 września w Skansenie w Ochli odbył się zjazd dawnych mieszkańców i sympatyków Lwowa z okazji 15-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa.

26 września w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Gorzowie Wlkp. wystąpił „Mezzo Forte Gospel” - chór z Miejskiego Ośrodka Kultury w Myśliborzu oraz „Spirit of Joy Gospel” - chór z Niemiec.

26 września bp Adam Dyczkowski otworzył IV Zielonogórskie Sympozjum Filozoficzne zorganizowane przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na konferencji pt. „Filozofia wobec problemów współczesnego człowieka” poruszano m.in. problem godności ludzkiej.

26 września w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbył się koncert oratoryjny: Requiem
W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego oraz chóru „Cantemus Domino” i chóru żeńskiego „Polirytmia”.

27 września w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie odbyło się spotkanie animatorów rejonu gorzowskiego, które poprowadził ks. Łukasz Parniewski. W czasie spotkania przygotowano plan formacji animatorskiej na rozpoczynający się nowy rok pracy.

30 września Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze zainaugurował nowy rok działalności zielonogórski Klub Inteligencji Katolickiej.

1 października bp Edward Dajczak wziął udział w spotkaniu Duszpasterstwa Nauczycieli Regionu Południowego, które odbyło się w Zakopanem. Biskupowi towarzyszył diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz.

1 października bp Adam Dyczkowski uroczystą Mszą św. zainaugurował nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, której rektorem jest prof. Marian Miłek.

Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerskie monety upamiętniające 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II. Numizmatycy mogą je kupić m.in. w kasie NBP w Zielonej Górze przy al. Wojska Polskiego 25. W sprzedaży są dwie monety: złota 200-złotówka z wizerunkiem Papieża wspartego na pastorale, na tle stylizowanego krzyża przypominającego ten z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, oraz srebrna, kwadratowa 20-złotówka z portretem Jana Pawła II. Pierwsza kosztuje 940 zł., a druga - 72 zł.

Zapraszamy

12 października o godz. 19.30 do kościoła pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze na operę „Nabuchodonozor” (Nabucco) w wykonaniu Opery Piastowskiej we Wrocławiu. Zielonogórskie wykonanie opery Giuseppe Verdiego przez 100-osobowy zespół artystyczny pod dyrekcją maestro Marka Tracza dedykowane jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Pontyfikatu.

16 października o godz. 18.00 na Akatyst ku czci Bogurodzicy i poświęcenie kapliczki przydrożnej Matki Bożej Królowej Pokoju z okazji 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - do kaplicy pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie.

14 października o godz. 19.00 na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego „Jan Paweł II - apostoł jedności Kościoła, Europy i świata”. Spotkanie w ramach działalności Klubu Inteligencji Katolickiej odbędzie się w salce na plebani parafii pw. Ducha Świętego, ul. Bułgarska 30.

W dniach 17-19 października do domu rekolekcyjnego „Emaus” w Zielonej Górze na spotkanie Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W dniach 17-19 października do Rokitna na rekolekcje dla wszystkich posługujących w Poradnictwie Rodzinnym.

18 października o godz. 18.00 na obchody święta patronalnego Służby Zdrowia - św. Łukasza, które odbędą się w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Bp Edward Dajczak odprawi Mszę św. w intencji wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy św., o godz. 19.30 w Filharmonii Zielonogórskiej, odbędzie się uroczysty koncert.

W dniach 24-26 października do domu rekolekcyjnego „Emaus” w Zielonej Górze na szkolenie dla kandydatów na członków KSM. Bliższe informacje i zgłoszenia: biuro KSM, tel. (0-68) 320-72-96.

W dniach 24-26 października do Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie na rekolekcje dla nauczycieli szkół katolickich i Diecezjalnego Duszpasterstwa Nauczycieli, które poprowadzi bp Edward Dajczak.

25 października do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie na dzień skupienia dla członków i sympatyków Akcji Katolickiej, który przebiegać będzie pod hasłem „Widzieć-Oceniać-Działać”.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Twarze Zielonej Góry

2019-04-26 11:49

Krystyna Dolczewska

Czy spacer ze śpiącym w wózku dzieckiem może zainspirować do napisania książki ? Tak, jeżeli tym spacerującym jest historyk, zielonogórzanin i miłośnik tego miasta.

Krystyna Dolczewska
dr Grzegorz Biszczanik i prowadząca spotkanie dr Izabela Korniluk

Właśnie dr nauk humanistycznych Grzegorz Biszczanik spacerując po mieście z córeczką, zaczął się uważnie przypatrywać mijanym kamienicom i kościołom. Zobaczył, że są na nich różne twarze - świętych, kobiece, maszkarony i te symboliczne np. nasze słoneczko. Przecież widział je od dzieciństwa, ale tu trzeba podkreślić słowo „uważnie”. Zaczął więc patrzeć ina-czej i notować sobie adresy mijanych obiektów, bo zakiełkowała w nim myśl o napisaniu książki. Postanowił ją zrealizować. Zaprosił do współpracy profesjonalnego fotografa Włady-sława Czulaka, pracownika Gazety Wyborczej. Otrzymaliśmy w rezultacie książkę „ Niezna-ne twarze Zielonej Góry”, którą zaprezentował nam w Muzeum Ziemi Lubuskie 17 kwietnia br. Nieznane, bo niezauważane przez nas.

Odpowiadając na pytania prowadzącej spotkanie p. Izabeli Korniluk opowiedział, ile przygód i trudności mieli autorzy książki - piszący i fotograf - jak musieli wchodzić na stry-chy i inne zakątki kamienic, jak często nie byli wpuszczani, musieli mieć pozwolenia albo fizycznie wejście było niemożliwe. Były też trudności z dokumentacją, z wyszukiwaniem planów obiektów, bo w Grünbergu w miarę rozbudowy zmieniano numerację kamienic. Cza-sami planów nie było. Wielkie ukłony autorów dla wielu osób m.in. Ks. Proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela Mirosława Maciejewskiego za udostępnienie archiwum zielono-górskich kościołów parafialnych i p. Izabeli Korniluk za udostępnienie zasobów MZL.

Autorzy byli często zaskoczeni, tym co znaleźli np. schronem przeciwlotniczym w kamienicy lub przebudowaną na mieszkanie bramą wjazdową.

Publiczność dopisała. Tak samo było podczas wystawy o kościele pw. N. Zbawiciela i o Zastalu. Jak zawsze, gdy chodzi o nasze miasto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem