Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert

20 września w ewangelickim zborze w Letnicy odbył się, staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Świdnica, koncert muzyki poważnej. Wystąpiła Bogumiła Tarasiewicz, której na fortepianie towarzyszyła Teresa Rymaszewska-Cup, bluesowy duet braci Andrzeja i Mariana Malcherków oraz duet klezmerski „Ruach”, który tworzą Dorothea i Bogusław Hegeduess.

Dożynki

V Lubuskie Święto Plonów odbyło się 21 września w Drezdenku, na którym rolnicze powiaty regionu lubuskiego zaprezentowały 32 wieńce dożynkowe. Za najlepsze zostały uznane tradycyjne wieńce ze wsi Radęcin, Kursko i Tuczno oraz wieńce nowoczesne ze Starych Dzieduszyc, Ostrowa i Bronowiny. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Greczyn ze wsi Długie i Czesław Golińczak, sołtys Niegosławia. W części artystycznej wystąpili m.in.: Lubuski Zespół Pieśni i Tańca z Zielonej Góry, Krajna ze Strzelec Krajeńskich, Obrzanie z Trzciela, Ale Babki z Piesek, Jagienki z Bogdańca i Malinki z Nietkowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obelisk

28 września w Wysokiej koło Międzyrzecza na przykościelnym cmentarzu odsłonięto obelisk pojednania, upamiętniający pochowanych tam Niemców, z napisem w języku polskim i niemieckim: „Wspominamy zmarłych naszej rodzinnej wsi Wysoka, żyjących tu do 15 czerwca 1945 r. - mieszkańcy”. Obelisk w kształcie kamienia poświęcił ks. Krzysztof Kobiela SDB, który wcześniej w intencji zmarłych odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Barbary w Wysokiej.

Miód

Reklama

W dniach 27-28 września w Muzeum Warty w Gorzowskim Spichlerzu po raz drugi odbył się Jarmark Miodny im. św. Michała. Złożyły się na niego: wykład Jerzego Szenfelda „Pionierskie tradycje Gorzowa w leczeniu pszczół”, otwarcie wystawy poświęconej nieżyjącemu już, wybitnemu lekarzowi weterynarii i znawcy chorób pszczół Stanisławowi Kirkorowi, jarmark pszczelarzy oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Preambulum” z grodzkiego Domu Kultury.

Ingres

Dotychczasowy biskup pomocniczy w Paderbornie w Niemczech objął rządy jako czwarty arcybiskup i 66. miejscowy ordynariusz. Akt nominacyjny wręczył nowemu arcybiskupowi nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Giovanni Loyolo podczas Mszy św. 28 września, którą koncelebrowało 40 biskupów. Abp Becker jest następcą zmarłego w lipcu 2002 r. kard. Joachima Degenhardta. Na znak szczególnego uznania dla nowego Arcybiskupa, proboszcz katedry Wilhelm Hentze nałożył mu na ramiona kapę, którą papież Innocenty II w 1133 r. podarował biskupstwu Paderborn za jego szczególną wierność papieżowi. W uroczystościach wzięła udział delegacja z naszej diecezji wraz z biskupem diecezjalnym Adamem Dyczkowskim.

Jednym zdaniem

Z 20 na 21 września w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie odbyło się czuwanie nocne w ramach VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Ziem Zachodnich i Północnych Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

25 września w Skansenie w Ochli odbył się zjazd dawnych mieszkańców i sympatyków Lwowa z okazji 15-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa.

26 września w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Gorzowie Wlkp. wystąpił „Mezzo Forte Gospel” - chór z Miejskiego Ośrodka Kultury w Myśliborzu oraz „Spirit of Joy Gospel” - chór z Niemiec.

26 września bp Adam Dyczkowski otworzył IV Zielonogórskie Sympozjum Filozoficzne zorganizowane przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na konferencji pt. „Filozofia wobec problemów współczesnego człowieka” poruszano m.in. problem godności ludzkiej.

26 września w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbył się koncert oratoryjny: Requiem
W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego oraz chóru „Cantemus Domino” i chóru żeńskiego „Polirytmia”.

27 września w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie odbyło się spotkanie animatorów rejonu gorzowskiego, które poprowadził ks. Łukasz Parniewski. W czasie spotkania przygotowano plan formacji animatorskiej na rozpoczynający się nowy rok pracy.

30 września Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze zainaugurował nowy rok działalności zielonogórski Klub Inteligencji Katolickiej.

1 października bp Edward Dajczak wziął udział w spotkaniu Duszpasterstwa Nauczycieli Regionu Południowego, które odbyło się w Zakopanem. Biskupowi towarzyszył diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz.

1 października bp Adam Dyczkowski uroczystą Mszą św. zainaugurował nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, której rektorem jest prof. Marian Miłek.

Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerskie monety upamiętniające 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II. Numizmatycy mogą je kupić m.in. w kasie NBP w Zielonej Górze przy al. Wojska Polskiego 25. W sprzedaży są dwie monety: złota 200-złotówka z wizerunkiem Papieża wspartego na pastorale, na tle stylizowanego krzyża przypominającego ten z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, oraz srebrna, kwadratowa 20-złotówka z portretem Jana Pawła II. Pierwsza kosztuje 940 zł., a druga - 72 zł.

Zapraszamy

12 października o godz. 19.30 do kościoła pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze na operę „Nabuchodonozor” (Nabucco) w wykonaniu Opery Piastowskiej we Wrocławiu. Zielonogórskie wykonanie opery Giuseppe Verdiego przez 100-osobowy zespół artystyczny pod dyrekcją maestro Marka Tracza dedykowane jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Pontyfikatu.

16 października o godz. 18.00 na Akatyst ku czci Bogurodzicy i poświęcenie kapliczki przydrożnej Matki Bożej Królowej Pokoju z okazji 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - do kaplicy pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie.

14 października o godz. 19.00 na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego „Jan Paweł II - apostoł jedności Kościoła, Europy i świata”. Spotkanie w ramach działalności Klubu Inteligencji Katolickiej odbędzie się w salce na plebani parafii pw. Ducha Świętego, ul. Bułgarska 30.

W dniach 17-19 października do domu rekolekcyjnego „Emaus” w Zielonej Górze na spotkanie Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W dniach 17-19 października do Rokitna na rekolekcje dla wszystkich posługujących w Poradnictwie Rodzinnym.

18 października o godz. 18.00 na obchody święta patronalnego Służby Zdrowia - św. Łukasza, które odbędą się w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. Bp Edward Dajczak odprawi Mszę św. w intencji wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy św., o godz. 19.30 w Filharmonii Zielonogórskiej, odbędzie się uroczysty koncert.

W dniach 24-26 października do domu rekolekcyjnego „Emaus” w Zielonej Górze na szkolenie dla kandydatów na członków KSM. Bliższe informacje i zgłoszenia: biuro KSM, tel. (0-68) 320-72-96.

W dniach 24-26 października do Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie na rekolekcje dla nauczycieli szkół katolickich i Diecezjalnego Duszpasterstwa Nauczycieli, które poprowadzi bp Edward Dajczak.

25 października do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie na dzień skupienia dla członków i sympatyków Akcji Katolickiej, który przebiegać będzie pod hasłem „Widzieć-Oceniać-Działać”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję