Reklama

Niedziela Częstochowska

Maturzyści u Matki Bożej

Maturzyści z archidiecezji częstochowskiej szczelnie wypełnili jasnogórską bazylikę 5 marca br. podczas pielgrzymki, w której polecali Matce Bożej swoje egzaminy i start w dorosłe życie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

matura

Marek Kępiński/BPJG

Spotkanie było okazją do promocji Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu br. odbędą się w Krakowie. Pielgrzymkę maturzystów zorganizował Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, którego dyrektorem jest ks. dr Roman Ceglarek. Maturzystów, katechetów, nauczycieli, rodziców i wszystkich pielgrzymów w imieniu gospodarzy miejsca - Ojców Paulinów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, zachęcając, aby zaprosili Matkę Bożą do swojego życia. - Bądźcie pewni, że Maryja wam zawsze pomoże - zapewnił paulin - a słowa Apelu Jasnogórskiego „Jestem - Pamiętam - Czuwam”, codzienna modlitwa, Msza św. niedzielna, czytanie Pisma Świętego, niech będą umocnieniem waszej wiary, miłości do człowieka, do Polski, do Kościoła.

Radości ze spotkania z młodymi ludźmi, których w tym roku było więcej, nie krył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Z wielką radością spotykam się z wami, aby w tej Eucharystii wyrazić wobec Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny to wszystko, co składa się na wasze życie, radość i nadzieję, ale zarazem niepokój i lęk o przyszłość, która jest w ręku Boga, a dla nas nieznana - mówił, rozpoczynając homilię. Zwrócił w niej także uwagę, że czas młodości jest czasem poszukiwań, odkrywania sensu życia. Ale nie wystarczy poznać samego siebie. Trzeba poznawać siebie w obliczu Boga, który dał nam życie. - Odkryjemy, że tylko Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienia. On, który nas stworzył i ukierunkował ku Sobie. I tak ofiara miłości Jego Jednorodzonego Syna dała nam zwycięstwo nad grzechem i śmiercią poprzez Jego zmartwychwstanie, dlatego tylko Chrystus pozostaje pełną odpowiedzią na ludzkie życie - mówił kaznodzieja.

Na młodego człowieka w dzisiejszym świecie czyha wiele niebezpieczeństw. Kuszony jest wygodnym życiem, które niestety prowadzi donikąd. - Jeśli człowiek odrzuci Boga, wchodzi na drogę bałwochwalstwa, które w różnych postaciach: władzy, pieniędzy, seksu, niszczą człowieka - przestrzegał Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus stał się dla nas Zbawicielem, aby nas przeprowadzać przez tę chybotliwą i cienką granicę pomiędzy zezwierzęceniem a człowieczeństwem - podkreślił i dodał: - Człowiek, który odejdzie od Boga, staje się zwierzęciem, bestią. W każdym bowiem jest ta granica: dobra i zła, prawdy i kłamstwa, poniżej której się staczamy, a powyżej której jesteśmy sobą i odnajdujemy godność dzieci Boga. Wraz z Księdzem Arcybiskupem Eucharystię koncelebrowali księża katecheci, którzy na Jasną Górę przybyli ze swoimi uczniami. Liturgię Słowa, czytania, psalmy, modlitwę wiernych przygotowali maturzyści, którzy są jednocześnie wolontariuszami ŚDM w naszej archidiecezji. Diakonię muzyczną tworzyli wspólnie maturzyści, wolontariusze i klerycy WSD.

Reklama


Marek Kępiński/BPJG


Na końcu Mszy św. uczestnicy zawierzyli Maryi czas pisania matury, siebie, swoje wybory i przyszłość. Druga część spotkania odbywała się w auli Ojca Kordeckiego i przygotowana została przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prezentacji multimedialnej, którą znakomicie z wielką swobodą i dowcipem poprowadził diakon Tomasz Podlewski. Przybliżył młodym historię, logo, symbole i cele tego wydarzenia, a także podzielił się swoimi przeżyciami, m.in. ze Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w których brał udział jako 14-letni chłopak.

Było także spotkanie z przedstawicielami Diecezjalnego Biura Światowych Dni Młodzieży, podczas którego można się było m.in. dowiedzieć, gdzie można się zapisywać na wyjazd do Krakowa i jak zorganizować wyjazd grupy. - Młodzież częstochowska już jest troszkę poruszona przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży naszej archidiecezji - mówi ks. Rafał Grzesiak, koordynator przygotowań Światowych Dni Młodzieży na szczeblu archidiecezji częstochowskiej. - Utworzone zostały parafialne koła, które lepiej lub gorzej, ale działają. Rejestrujemy grupy na wyjazd do Krakowa, wynajęliśmy specjalny pociąg, którym zamierzamy pojechać. Zamknęliśmy już listę przyjmowania ludzi z całego świata w naszej archidiecezji, mamy 10 tys., i po prostu czekamy teraz na to, co się będzie działo. Rodziny dopisały w całej archidiecezji, za co dziękujemy, że otworzyły swoje domy i przyjmą na nocleg młodych ludzi z całego świata - zakończył ks. Rafał.

Zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży wśród maturzystów jest spore. - Wybieram się na spotkanie z papieżem w Krakowie, zgłosiliśmy też z rodzicami chęć przyjęcia pielgrzymów podczas Dni w Diecezjach - mówi Marysia, maturzystka z IX LO im. Norwida w Częstochowie - ale teraz skupiam się na przygotowaniach do egzaminów. Po maturze chętnie się zaangażuję.

2016-03-07 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matura 2020: pierwsze spostrzeżenia maturzystów

[ TEMATY ]

matura

matura 2020

PAP/Lech Muszyński

Elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego i analiza wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne" – takie, według maturzystów, były w poniedziałek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali PAP maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję