Reklama

Miłosierdzie objawia się przez krzyż

Na terenie naszej archidiecezji stanął jeszcze jeden krzyż, być może największy z dotychczas umieszczonych, będący symbolem przebaczenia grzechów, znakiem miłosierdzia, które objawiło się właśnie przez krzyż. Jego poświęcenia na „Makowym Wzgórzu”, w parafii Świętej Rodziny w Praszce, dokonał abp Stanisław Nowak 2 października podczas peregrynacji obrazu Bożego Miłosierdzia.
Do tych religijnych wydarzeń parafialna wspólnota przygotowała się przez rekolekcje, które wygłosił o. Zbigniew Janus, redemptorysta, oraz przez sakrament pokuty. Duchowych przeżyć i doświadczania łaski Boga w tym czasie rzeczywiście nie brakowało. Słowami powitania i Koronką do Miłosierdzia Bożego ks. kan. Stanisław Gasiński, proboszcz i kustosz sanktuarium Pani Kalwaryjskiej, nadał duchowy charakter rozpoczynającej się uroczystości, w której uczestniczyli ojcowie bernardyni z prowincjałem o. Romualdem Koślą i kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - o. Władysławem Waśko, a także dziekani dekanatu i regionu oraz liczni wierni.

Niedziela częstochowska 45/2003

Poświęcenia krzyża dokonał abp Stanisław Nowak

Poświęcenia krzyża dokonał abp Stanisław Nowak

Krzyż, przez swoje podobieństwo do tego z naszych Tatr nazwany „giewonckim”, wierni z parafii Świętej Rodziny w Praszce ofiarowali „Zbawicielowi świata, Chrystusowi miłosiernemu i Jego Matce, miłosiernej Najświętszej Maryi Pannie, ku uczczeniu 400-lecia istnienia Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Pierwszą Polską Jerozolimą”. Dokonując poświęcenia tego znaku zbawienia świata, abp Nowak wyraził swoje życzenie, aby to „miejsce stało się miejscem miłosierdzia Bożego dla tutejszych mieszkańców i wszystkich z okolicy; niech to będzie góra krzyża, góra miłosierdzia, z której króluje Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - Miłosierdzie Boże”.
Podczas uroczystej Mszy św. Metropolita częstochowski wskazał racje, dla których na tym miejscu Chrystus czuje się jakby wyjątkowo „u siebie”. Pierwsza z nich to poświęcenie jednej z kaplic kościoła na wzgórzu Jezusowi Miłosiernemu. Dzięki niej wzgórze to nazwać można górą miłosierdzia. Kolejną rację stanowi monumentalny krzyż, przypominający misterium paschalne, przez które Jezus objawił swoją miłość. To dowód, że Zbawiciel umiłował nas aż do przelania krwi, aż do męczeńskiej śmierci. Racją jest też wyjątkowa obecność w tym miejscu Matki Bożej. Tu jest cząstka Kalwarii, cząstka świętej Jerozolimy. Maryja stojąca pod krzyżem wyraża ludzką otwartość na odkupienie, przyjęcie miłosierdzia Boga. Dostojny Celebrans wskazał na jeszcze jeden powód szczególnej obecności Chrystusa na „Makowym Wzgórzu”. Stanowi go potrzeba miłosierdzia Bożego dla wszystkich, którzy przyszli na to spotkanie, otwierając swoje serce na łaskę zbawienia.
Poświęcony w dniach 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II „giewoncki” krzyż na „Makowym Wzgórzu” przypominać powinien prośbę Papieża, wypowiedzianą w Zakopanem: „Nie wstydźcie się krzyża; brońcie krzyża! Ten krzyż na Giewoncie ogarnia całą naszą ziemię od Tatr aż po Bałtyk; on mówi całej Polsce: «Sursum corda - w górę serca»”. Ten znak wiary, postawiony w 15. rocznicę istnienia parafii Świętej Rodziny w Praszce, ma więc, jak mówi Ksiądz Proboszcz, wzywać i być świadkiem wzrostu wiary, nadziei i miłości mieszkańców tej naszej małej ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Bejrutem

2021-07-30 12:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję