Reklama

Stała ekspozycja w Muzeum Narodowym

Marszałek był tutaj

Święto Niepodległości to czas, gdy chętniej jest odwiedzane przez kielczan sanktuarium Józefa Piłsudskiego, znajdujące się od 1938 r. w południowo-zachodnim skrzydle Muzeum Narodowego w Kielcach. Nazwa „sanktuarium”, choć etymologicznie niewłaściwa, jest historyczna, niesie w sobie duży ładunek emocji, odzwierciedla uczucia ludzi z kręgu Marszałka i wszystkich spadkobierców idei legionowej. W 1914 r. była tu kwatera główna J. Piłsudskiego, a Pałac Biskupów Krakowskich był siedzibą Komisariatu Wojsk Polskich.

Niedziela kielecka 45/2003

Piłsudskiemu poświęcono trzy pomieszczenia: sanktuarium, salę sztandarową i basztę - dawniej kaplicę.
W centralnym punkcie sanktuarium znajduje się gipsowa kopia maski pośmiertnej (w oryginale z alabastru), a w marmurowej niszy - brązowe popiersie Marszałka, wykonane przez Stanisława Rzeckiego w 1938 r. Zdewastowaną po II wojnie światowej rzeźbę zrekonstruowano w 1990 r. W gablocie został wyeksponowany mundur marszałkowski Piłsudskiego (zastąpił on zaginiony mundur strzelecki ofiarowany w 1938 r. przez żonę Aleksandrę).
Do cennych pod względem artystycznym i historycznym eksponatów należy z pewnością obraz lwowskiego batalisty Stanisława Batowskiego - Wkroczenie strzelców Piłsudskiego do Kielc. Na obrazie został utrwalony moment witania żołnierzy przez kielczan 12 sierpnia 1914 r. przy ul. Dużej, z sylwetą katedry w tle. Na czele oddziału jadą wraz z Józefem Piłsudskim: Kazimierz Sosnkowski i Tadeusz Kasprzycki. Ów obraz pierwotnie znajdował się w WDK.
Przy rekonstrukcji pomieszczeń, w trosce o wierność historii tego miejsca i z zamiarem stworzenia Muzeum Legionów, chętnie pomagali kielczanie związani z ideą legionową, m.in. mjr Stanisław Parlak, żołnierz Marszałka. Sala nosi nazwę sztandarowej - od zgromadzonych tutaj niegdyś sztandarów. Z dziewięciu pozostał tylko jeden (prowadzone są starania o powrót i konserwację sztandarów).
W kolejnym pomieszczeniu związanym z Piłsudskim, była przed wojną kaplica z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Obecnie utworzono tu rodzaj lapidarium, gromadzącego eksponaty związane z legionową przeszłością pałacu.
- Poza Sulejówkiem, Belwederem, czy Wawelem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, które skupiałoby tyle cennych pamiątek po Marszałku - mówi dr Jan Główka z Muzeum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję