Reklama

Odpust w Dąbrowicy - jak na Jasnej Górze

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia koło kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze uformowała się kolumna pielgrzymkowa, udająca się do Dąbrowicy na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. W tę samą stronę podążały też grupki pieszych pątników z innych parafii, a także liczne samochody z różnych miejscowości, nawet z odległych Mroczkowic koło Mirska, skąd przyjechał zespół folklorystyczny „Podgórzanie”. Jak zwykle wszystkich pielgrzymów powitał proboszcz parafii ks. Stanisław Pagieła. Po czym nastąpił, jak na Jasnej Górze, uroczysty moment odsłonięcia wizerunku Czarnej Madonny. Wśród wiernych na uroczystości odpustowej była też pani Emilia z Trzcińska, która złożyła na ołtarzu kwiaty jako znak podzięki za uzdrowienie z ciężkiej choroby. Niejedna osoba wznosiła w tym kościółku modlitwy do Pośredniczki Łask, a potem wracała, by za nie dziękować. Nie wszyscy zmieścili się w kościele, toteż sporo uczestników liturgii pozostało na wolnym powietrzu. U boku gospodarza liturgię sprawowali zaproszeni kapłani: kolega z Seminarium Duchownego ks. prał. Tadeusz Dańko, ks. prał. Józef Stec, ks. kan. Józef Fronc (wszyscy trzej z Jeleniej Góry) i ks. kan. Eugeniusz Jacyszyn z Dąbrowicy. Homilię wygłosił ks. Józef Fronc, przypominając historię Obrazu Jasnogórskiego i podkreślając znaczenie kultu Bożej Rodzicielki, do której wierni zwracają się o orędownictwo jak do najczulszej Matki. Po Mszy św., zgodnie z wieloletnią tradycją, ruszyła procesja do kaplic wokół kościoła. Pod baldachimem Najświętszy Sakrament niósł ks. Józef Stec. Najpierw orszak nawiedził kaplicę Miłosierdzia Bożego, potem Grotę Fatimską, Grotę Lourdzką, kaplicę Matki Bożej Wędrownej, po czym procesja wróciła do kościoła. Procesji towarzyszyła orkiestra dęta złożona z jeleniogórskich filharmoników. Na koniec Ksiądz Proboszcz skierował do braci kapłanów wyrazy gorącej wdzięczności za udział w parafialnym święcie, podziękował także wszystkim pielgrzymom. Podniosła uroczystość jak zwykle trwała kilka godzin, aż do zapadnięcia zmroku. Potem wierni rozeszli się i rozjechali, zabierając owoce wspólnej modlitwy do swoich rodzin i środowisk. Warto wspomnieć, że znajduje się tutaj również kaplica Zwiastowania i kaplica Ojca Maksymiliana Kolbego, która wznosi się nad grobowcem, w którym spoczywają szczątki rodziny Deckerów. Właśnie mijają 103 lata, jak na wzgórzu w Dąbrowicy zbudowana została świątynia ze strzelistą wieżą. Powstała ona dzięki fundacji rodziny Deckerów. Deckerowie byli właścicielami miejscowej fabryki papieru i tutejszego majątku, potem historia rozproszyła ich po Europie. W stulecie budowy kościoła zjawiły się jednak tutaj dzieci i wnuki tamtego pokolenia, żeby przekonać się, że dzieło ich przodków trwa w całej okazałości, otoczone troską tutejszego duszpasterza, ks. Stanisława Pagieły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję