Reklama

Inauguracja roku akademickiego w KUL

Bogu, Ojczyźnie, Europie

Niedziela lubelska 45/2003

W niedzielę, 19 października br. studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przeżywali podniosłą uroczystość, jaką była inauguracja roku akademickiego 2003/2004. Na KUL-u, który w swe podwoje przyjmuje studentów już 86. raz, studia rozpocznie 3200 studentów pierwszego roku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znamienici goście, m.in.: abp Józef Życiński - Wielki Kanclerz KUL, bp Jan Śrutwa, bp Zbigniew Zimowski, bp Jan Kopiec, bp Henryk Tomasik, bp Mieczysław Cisło, bp Jerzy Mazur, bp Edward Białogłowski. Zaproszeni zostali także liczni reprezentanci władz samorządowych województwa lubelskiego (m.in.: Wojewoda Lubelski, Andrzej Pruszkowski - prezydent Lublina, Marcin Zamojski - prezydent Zamościa) oraz posłowie na Sejm RP. Na otwarcie roku akademickiego przybyli także liczni przedstawiciele władz wyższych uczelni z całej Polski oraz przyjaciele KUL.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w kościele akademickim, której przewodniczył abp Józef Życiński. Homilię wygłosił bp Zygmunt Zimowski. Homileta rozpoczął od słów, że inauguracja roku akademickiego „na tej czcigodnej uczelni wpisuje się w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, wieloletniego jej profesora”. W kontekście tym bp Zimowski podkreślił, że głównym celem i zadaniem współczesnego człowieka jest budowanie zjednoczonego Kościoła. „W tę misję jest wpisana działalność waszego Uniwersytetu i należy ją bezustannie wypełniać nowymi treściami. Muszę podziękować Bożej Opatrzności, że KUL czyni to już od 86. lat poprzez służbę prawdzie i wolności”. Ksiądz Biskup zaznaczył, że uniwersytet ma być przede wszystkim współpracownikiem prawdy i współuczestnikiem jej tworzenia. Zdaniem bp. Zimowskiego, KUL ma kreować „nowego człowieka dla nowych czasów”. Ta doniosła rola opierać się powinna głównie na kształtowaniu ludzkich sumień i uwrażliwieniu ich na takie podstawowe wartości, jak: życie, dobro, wolność, prawda, miłość, sprawiedliwość i międzyludzka solidarność.
Po Mszy św. uroczystości kontynuowane były w Auli im. kard. S. Wyszyńskiego. Po wysłuchaniu hymnu państwowego odśpiewanego przez Chór KUL, głos zabrał rektor, ks. prof. Andrzej Szostek, który w swoim przemówieniu podkreślił, że rozpoczynający się rok akademicki jest z wielu względów wyjątkowy. „W trakcie jego trwania Polska znajdzie się najprawdopodobniej w strukturach Unii Europejskiej. Okoliczność ta nakłada na wszystkich wiele trudnych zadań, bo od tego jak w Unii wystartujemy może wiele zależeć w przyszłości. Przed szkołami wyższymi stoi nade wszystko zadanie jak najlepszego wykształcenia i uformowania polskiej młodzieży, by mogła ona z pożytkiem dla kraju, dla Europy i dla siebie wykorzystać swe zdolności, wiedzę i zapał”. Wyjątkowy charakter nowego roku akademickiego na KUL wynika z faktu, że uczelnia uczestniczyć będzie w obchodach 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W związku z tym z inicjatywy Samorządu Studentów KUL obecny rok akademicki jest rokiem Jana Pawła II. Poświęcenie całorocznej nauki Ojcu Świętemu wiąże się ze wzmożoną modlitwą w jego intencji, albowiem „pamiętamy też prośbę modlitwy, o jaką zwracał się do nas Papież, lepiej niż my rozumiejąc, jak Boża łaskawość konieczna jest, żeby mógł on z pożytkiem dla Kościoła i świata poprzez długie lata Stolicę Piotrową prowadzić” - przypomniał Rektor. Ks. prof. Szostek podkreślił ogromne znaczenie refleksji nad nauką i posługą pasterską, która wyraża się w licznych publikacjach i sympozjach naukowych KUL-u oraz przedstawił zebranym cztery tematy, które stanowią trzon nauczania Jana Pawła II i namawiał do ich zgłębienia. Są nimi: ukazanie godności ludzkiej osoby i ochrona jej prawa do życia; zatrzymanie się na tajemnicy Bożego miłosierdzia; wysiłek zmierzający do ugruntowania sprawiedliwości w świecie zgodnie z katolicką nauką społeczną; podejmowanie i pogłębianie dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego i międzynarodowego. Uczestnicy inauguracji wystosowali do swego Wielkiego Nauczyciela telegram z życzeniami, prosząc go o apostolskie błogosławieństwo dla Uczelni na kolejny rok jej pracy.
Podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2003/2004 odbyło się także wręczenie medali i odznaczeń oraz immatrykulacja przedstawicieli studentów I roku, wręczone zostały także stypendia MENiS. Wykład inauguracyjny pt. Gospodarka polska u progu XXI w. wygłosiła prof. Zyta Gilowska.
W słowie końcowym abp Józef Życiński podkreślił ogromne znaczenie syntezy prawdy teoretycznej i prawdy chrześcijańskiej. Ową syntezę w pełni ukazuje właśnie Ojciec Święty poprzez swoje jednoczenie się w cierpieniu z Chrystusem. Wielki Kanclerz KUL apelował do studentów, aby swoją chrześcijańską postawą budowali przyszłość naszej kultury we wspólnej Europie. Metropolita wskazał na fakt, że świadomość odpowiedzialności za obecność chrześcijaństwa w kulturze jednoczącej się Europy jest niezwykle istotna. „Bogu, Ojczyźnie i Europie. Europie, w której ci, którzy kierują się przekonaniem o podstawowej roli Boga i wiary religijnej w kształtowaniu kultury, muszą mieć prawo do wypowiadania swoich opinii, zgodnych z doświadczeniem historycznym i nie można tych opinii cenzurować zasadami poprawności politycznej” - nawoływał abp Życiński. Metropolita podkreślił, że zadaniem studentów będących u progu nowego roku akademickiego oraz całej społeczności Kościoła katolickiego jest to, aby chrześcijaństwo nie przestało być językiem ojczystym naszego kontynentu, „żebyśmy mogli zarówno nasze prace badawcze, jak i studia prowadzić w duchu zasady - Bogu, Ojczyźnie i Europie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję