Reklama

Parafia świętego Krzyża w Lublinie

Tydzień różańcowy

W poszumie październikowej jesieni i szybko zapadającego zmroku w parafii św. Krzyża w Lublinie w szczególny sposób „zajaśniały” nowe tajemnice Różańca. Od 5 do 11 października br. - na zakończenie Roku Różańca - odbywał się tutaj Tydzień Różańcowy, prowadzony przez ks. Andrzeja Kościuczyka, krajowego misjonarza ze Zgromadzenia Księży Sercanów. W czasie tego Tygodnia dominowały rozważania związane z Tajemnicami Światła.

Niedziela lubelska 45/2003

Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 dzieci przedstawiały pantomimę różańcową, związaną z rozważaną danego dnia tajemnicą. Następnie wspólnie odprawiano nabożeństwo różańcowe. Po krótkiej nauce dla dzieci, o godz. 18.00 odprawiana była Msza św. z nauką dla dorosłych. Po niej zelatorzy różańca, liderzy kółek różańcowych i Legionu Maryi zgłębiali treść Listu Apostolskiego Rosarium Virginis Mariae Jana Pawła II. O godz. 21.00 w kościele odprawiano Apel Jasnogórski. Oprawę muzyczną wieczornych modlitw przygotowywała młodzież. Parafialna wspólnota młodzieżowa przewodniczyła też piątkowej Drodze Krzyżowej. Modlitwa parafian i duszpasterzy o pomyślny przebieg i duchowe owoce Tygodnia rozpoczęła się kilkanaście dni wcześniej. Codzienna refleksja nad Tajemnicami Światła była okazją do przypomnienia sobie ogromu łask sakramentalnych oraz zobowiązań wynikających z przystępowania do sakramentów. Rozważania ukazujące chrzest Chrystusa prowadziły do zastanowienia się nad własnym chrztem i jego skutkami oraz do bardziej świadomego wyboru dobra i odrzucenia grzechu. Tego domaga się od nas Chrystus, Kościół oraz świadomie wyznawana wiara. Pierwszy cud Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej zatrzymuje nas nad sakramentem małżeństwa. Przy tej tajemnicy parafianie przypominali sobie o sile łaski wynikającej z tego sakramentu. Życie zgodne z wypełnianiem obowiązków, z codzienną realizacją powołania jest włączeniem się w Chrystusowe głoszenie Królestwa Bożego. Owo podążanie za Jezusem w szarej codzienności wymaga przemiany swego życia, aż po zapomnienie o sobie, aby móc za św. Pawłem powiedzieć: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20). Przemiana taka jest możliwa jedynie w łączności z Chrystusem. On, ustanawiając Eucharystię, wydał samego siebie, po to, „abyśmy życie mieli w obfitości” (por. J 10, 10).
Podczas wieczornych spotkań Misjonarz przybliżał zgromadzonym dwanaście cudownych wydarzeń, związanych z zamachem na życie Papieża oraz opowiadał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie. Owocem wspólnej modlitwy i refleksji było powstanie nowych kółek różańcowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Odmawianie różańca jest konkretną odpowiedzią na apel Papieża, skierowany do wszystkich ludzi: „Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia” (RVM 43). Apel ten współbrzmi z wołaniem Maryi z Fatimy: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój w świecie i w ludzkich sercach”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję