Reklama

Zaręby

To nasz wspólny sukces

W dzień Matki Bożej Różańcowej, 7 października br., w Zarębach k. Chorzel odbyło się poświęcenie Gimnazjum. Uroczystość ta zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, księży na wspólnej modlitwie w parafialnej świątyni. W tym dniu również 51 gimnazjalistów przyjęło sakrament bierzmowania. „Dla nas to wielkie przeżycie i wielka radość, że możemy uczyć naszą młodzież w takich warunkach. To jest nasz wspólny sukces” - powiedziała dyrektor Gimnazjum Alina Zyra.

Cieszy fakt, że od jakiegoś czasu zmienia się obraz naszych szkół i to nie tylko tych w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach. Coraz piękniejsze budynki, lepsze wyposażenie, atrakcyjniejsze nauczanie. Tak zapewne jest w Zarębach, gdzie otwarto nowe Gimnazjum dla ok. 200 uczniów. Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii w miejscowym kościele. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił bp Tadeusz Zawistowski. Do świątyni przybyli kapłani z dekanatu chorzelskiego z dziekanem ks. Kazimierzem Skowrońskim na czele, władze samorządowe, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Do zgromadzonych w świątyni wiernych biskup Tadeusz zaapelował, aby byli ludźmi miłosierdzia. Bez tego świat nie mógłby realizować swojego powołania. Powiedział: „Los człowieka, świata byłby tragiczny, gdyby nie było Odkupiciela. A On jest znakiem miłosierdzia”. Przypomniał, że tytuł miłosierdzia posiada również Maryja. „To do niej mówimy Matko Miłosierdzia” - zaznaczył sufragan łomżyński. Do młodzieży, która przyjęła sakrament, powiedział: „Przyjmujecie go w dzień szczególny, bo we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Dziś musicie uwierzyć w to, że Bóg chce was prowadzić ku prawdziwemu szczęściu. Świat oferuje wam inne propozycje, które prowadzą na manowce, na błędną drogę. Umiejcie wybierać, bądźcie wdzięczni Duchowi Świętemu, bądźcie wierni Bogu” - apelował Ksiądz Biskup. W czasie Eucharystii zostały również poświęcone krzyże, zarówno te dla młodzieży, jak i te, które zawisły na ścianach Gimnazjum. „Krzyż jest sztandarem chrześcijanina. Sztandar jest znakiem wolności, a tej wolności tak bardzo nam potrzeba. Dlatego zachęcam was, abyście jak najczęściej zatrzymywali się przy tym znaku” - proponował biskup Tadeusz.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy procesjonalnie udali się do budynku szkoły, gdzie dokonano jego poświęcenia i otwarcia. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i przecięciu wstęgi zgromadzeni mogli zwiedzić szkołę początku XXI wieku. Swojej radości nie kryła dyrektor Gimnazjum Alina Zyra, która w okolicznościowym przemówieniu podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania nowej szkoły. Jedynym problemem w tym dniu była pogoda, ale i ta pozwoliła na dokończenie tak wspaniałej uroczystości. Zapytani o Gimnazjum rodzice mówili zgodnie: „Proszę księdza, wybudowanie tej szkoły graniczy z cudem. A jednak stało się i bardzo się z tego cieszymy”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję