Reklama

Dzień służby zdrowia

Św. Łukasz najprawdopodobniej był lekarzem, świadczy o tym jego zasób wiedzy z dziedziny medycyny, opis chorób i metod ich leczenia opisywanych w napisanej przez niego Ewangelii. Św. Łukasz Ewangelista podkreślał, że Jezus Chrystus jest Zbawicielem wszystkich ludzi - otacza opieką biednych, chorych, opuszczonych, a jego Ewangelia jest przypowieścią o Bogu miłosiernym. Z szacunkiem wyrażał się o lekarzach, nie bez powodu został więc obrany ich patronem.
Liturgiczne święto św. Łukasza przypadające 18 października jest patronalnym świętem służby zdrowia. W tym dniu w kościołach została odprawiona Eucharystia w intencji lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, pracowników szpitali i przychodni. Łomżyńska służba zdrowia uczciła swoje święto wieczorną Mszą św. w kościele parafialnym Krzyża Świętego. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz biskupi ks. prał. Ludwik Brzostowski. „Chrystus jest mocą ludzi cierpiących, ale jest też mocą i nagrodą tych, którzy się nimi opiekują (...) - powiedział Ksiądz Prałat. - Dzisiaj obchodzimy to święto w aspekcie srebrnego jubileuszu Ojca Świętego, który jawi się jako współczesny Hiob, (...) niezwracający uwagi na siebie, ale na ludzi chorych. (...) Dzisiaj stajemy przed Janem Pawłem II, którego Bóg obdarzył stygmatami cierpienia”. Do Ewangelii „cierpienia” należy przypowieść o dobrym Samarytaninie, który nigdy nie przechodził obojętnie obok ludzkiego nieszczęścia. „Samarytański jest wiec zawód lekarza czy pielęgniarki - podkreślił Kaznodzieja - to oni całą swoją wiedzą medyczną służą zdrowiu i życiu bliźnich. Pracownikom służby zdrowia postawił za wzór wyniesioną w ostatnich dniach na ołtarze Matkę Teresę. Święta z Kalkuty niosła ubogim ulgę w cierpieniu, z powodu choroby odrzuconym przez społeczeństwo, a dla tych, dla których nie było szansy na wyleczenie, stwarzała warunki do godnej śmierci. Życzenia do służby zdrowia skierował diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i jednocześnie kapelan szpitala wojewódzkiego w Łomży ks. kan. Witold Wróblewski. Duszpasterz wyraził nadzieję, że wkrótce uda się rozwiązać problemy nękające nasz jeden z najbardziej niedomagających resortów. „Nasza chora służba zdrowia poradzi sobie z problemami, ale musi uwierzyć w Ewangelię cierpienia” - powiedział.
W Łomży od 1995 r. działa oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jest ono organizacją skupiającą lekarzy, którzy akceptują naukę Kościoła i starają się żyć według jego wskazań. Punktem podstawowym stowarzyszenia jest przyjęcie fundamentalnej zasady etyki i deontologii lekarskiej dotyczącej obowiązku lekarza ochrony życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Asystentem kościelnym łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia jest ks. kan. Witold Wróblewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję