Reklama

Przedszkolna katecheza eucharystyczna

Praca z dzieckiem przedszkolnym zakłada jego znajomość. Płynie ona z dwóch źródeł: z dzieł naukowych i dodatkowych kontaktów z dziećmi. Jednak świat dziecka, mimo dociekań, jest dużą tajemnicą. Dziecko bowiem nie jest zdolne do introspekcji. Zaś obserwacje dziecka dotyczą jego słów, ruchów i zachowań, które niedostatecznie wyjaśniają życie duchowe. Należy zdawać sobie sprawę głównie z dwóch prawd: 1. Dziecko jest inne niż dorosły człowiek; 2. Każde dziecko jest inne. Znajomość dziecka pozwoli mądrze zaplanować pracę wychowawczą, konsekwentnie ją realizować oraz krytycznie oceniać.
Ogólne zadania katechezy można określić słowem „wychowanie”. Pierwszorzędnym zdaniem katechizacji dzieci przedszkolnych jest pomoc rodzicom w wychowaniu religijnym dzieci. W pracy katechetycznej należy skierować uczucia dziecka do Boga, do Kościoła, do wszystkiego, co piękne i szlachetne. Dziecko częściej niż dorosły człowiek przeżywa zachwyt i radość. Uczucia dziecka są bardzo silne. Należy więc starać się, by ukochało Boga i dziękowało Mu, by czuło się dobrze w społeczności Kościoła, by cieszyło się dobrymi uczynkami, chwaliło Boga.
a) Przekazywać i utrwalać pewne pojęcia religijne.
Katecheza winna dać dziecku pierwsze pojęcia religijne; niejednokrotnie należy taktownie poprawić nieprawidłowe pojęcia wyniesione z domu. Obok nich należy wypracować u dziecka właściwe postawy i nawyki, będące fundamentem dobrego charakteru. Chodzi o takie cechy, jak: posłuszeństwo, porządek, uprzejmość dzielenia się z innymi, pomaganie, prawidłowa postawa ciała wyrażająca szacunek przy modlitwie i w Kościele itp.
b) Nauczyć się modlić.
Im większy będzie uczuciowy związek z Bogiem, tym naturalniejsza stanie się rozmowa z Bogiem. Najpierw dziecko dziękuje za wszystko najlepszemu Ojcu w niebie. Posługuje się ustalonymi prostymi tekstami, a następnie uczy formułować własne modlitwy dziękczynne. Następnie dziecko uczy się Boga przepraszać. Początkowo czyni to własnymi słowami, które niekiedy należy zastąpić aktami pokutnymi stosowanymi w liturgii. Przy rozmaitych okazjach dziecko zanosi też od Boga prośby.
c) Formy katechizacji dzieci przedszkolnych.
Katechizacja obejmuje właściwą katechezę, pracę z rodzicami, Mszę św. i nabożeństwa, uroczystości. Do cech charakterystycznych dobrej katechezy zalicza się: czas trwania ok. 50 min (z zabawą lub ze słowem do rodziców do 45 min); podjęcie jednego tematu; zajęcia utrwalające treść katechezy: rozmowa, opowiadanie, opis obrazka, modlitwa, wiersze i pieśni, inscenizacja, rysunek i praca ręczna, pomoc katechetyczna i ruch (J. Krajdocha, Zadania i formy katechizacji dzieci przedszkolnych, Katecheta 17:1975, nr 5, s. 219-222).
Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo czułym „Instrumentem”, dlatego tak ważne jest, jak będzie prowadzone przez pierwsze lata swojego życia. Dość łatwo rozróżnia dobro od zła, zatem należy mu wpoić szacunek dla pierwszego. Konieczne jest też wyjaśnienie, że grzech jest złem, za które trzeba wynagrodzić i zadośćuczynić Panu Bogu i ludziom. Należy w związku z tym wykazać możliwości zadośćuczynienia. Ta wiedza pozostaje nierzadko na całe życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: lekkoatletyka - polska sztafeta mieszana 4x400 m w finale z rekordem Europy

2021-07-30 14:00

[ TEMATY ]

Olimpiada

Tokio

Tokio 2020

PAP

Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński czasem 3.10,44 poprawili rekord Europy i awansowali do finału biegu na 4x400 m sztafety mieszanej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Walka o medale w sobotę.

Polacy mają jeszcze spore pole manewru, bo sztafeta nie wystąpiła w najmocniejszym składzie. Zabrakło w niej chociażby Karola Zalewskiego i mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek. Nie wiadomo jednak, czy trenerzy zdecydują się w sobotę na jakieś roszady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję