Reklama

VIII Łomżyńskie Dni Społeczne

W hołdzie Ojcu Świętemu

Niedziela łomżyńska 45/2003

Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży uczciła 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego podczas VIII Łomżyńskich Dni Społecznych. Organizatorem dni była Akademia Społeczna w Lublinie (oddział w Łomży), Akademickie Koło Socjologiczne WSZiP im. B. Jańskiego, LO oraz Gimnazjum im. B. Jańskiego w Łomży. Trzydniowe uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Marka Dembińskiego, duszpasterza akademickiego w uczelnianej kaplicy Zmartwychwstańców. W tym samym dniu otwarto również wystawę Świątynie dawnej i obecnej Polski. 17 października na konferencji popularnonaukowej rozważano Nauczanie Jana Pawła II w kontekście nauk o zarządzaniu. Swoje referaty zaprezentowali: Jerzy Donarski, Jan Bałamut, Michał Potyralski, Zbigniew Piotrowski, Krzysztof Polak i Zbigniew Korzeb. Konferencję poprowadził przewodniczący terenowego oddziału Akademii Społecznej dr Tadeusz Kowalewski.
Jerzy Donarski, ekspert ONZ, przedstawił temat Nowa kultura pracy w ujęciu Jana Pawła II - nowe zarządzanie. Od kilku lat wraz z Janem Bałamutem - (Stowarzyszenie Pracy „Labor”) pracuje nad zagadnieniem, jak stosować w pracy nauczanie społeczne Jana Pawła II, aby pomóc nauczycielom, przedsiębiorcom, pracownikom firm i instytucji, którzy chcą realizować nową kulturę pracy, uwzględniającą duchowe i materialne potrzeby człowieka, szanującą jego podstawowe prawa. Jak podał Jan Bałamut, Stowarzyszenie „Labor” powstało, by służyć pomocą bezrobotnym poprzez stawianie przed nimi nowych zadań, do których zalicza się m.in. pracę nad sobą, systematyczne udoskonalanie i uświadomienie sobie, że praca jest darem, zadaniem i służbą; integrację w swoim środowisku i środowisku pracy oraz integrację człowieka z Bogiem. Człowiek stoi w centrum uwagi Kościoła i społecznej nauki Ojca Świętego, a praca jest jedną z podstawowych jego faz bytowania na ziemi. Jerzy Donarski podkreślił, że Papież promuje trzy podstawowe prymaty: prymat etyki przed techniką, osoby przed rzeczą i ducha przed materią. Zasady etyczne ujmuje społeczna encyklika Jana Pawła II Centesimus Annus.
Michał Potyralski przedstawił zagadnienie nt. Konsekwencje zastosowania nauczania Jana Pawła II na przykładzie polskiego przedsiębiorstwa. Zaznaczył, że bez znajomości treści encyklik Ojca Świętego nie sposób wcielać ich zasad w życie. Podkreślił wartość nauczania papieskiego, które ukierunkowuje nas na bycie lepszymi, mówi, co zmienić, by uczynić świat bardziej humanitarnym, nastawionym na dobro człowieka.
Zbigniew Piotrowski w referacie Przedsiębiorczość w ujęciu Jana Pawła II podkreślił wagę encyklik Laborem excersens i Centesimus Annus, uważanej za „etyczną busolą biznesu”. Krzysztof Polak w swoim wystąpieniu nt. Inspiracje nauczania papieskiego w zarządzaniu zasobami ludzkimi zwrócił szczególną uwagę na zjawisko patologii pracy i przyczyny jej powstawania, do których zalicza się m.in. nadmierne obciążenie obowiązkami zawodowymi. Objawia się ono syndromem wypalenia zawodowego, wyniszczeniem psychicznym i fizycznym.
K. Polak zauważył, że mimo wysokiego bezrobocia Polska jest krajem, gdzie zestresowanie pracowników sięga rozmiarów plagi.
W referacie Zadłużenie zagraniczne w świetle nauczania Jana Pawła II Zbigniew Korzeb poruszył jakże interesujący problem uczciwości i odpowiedzialności banków wobec osób i instytucji, które powierzyły im swój kapitał.
Nowa kultura pracy jest potrzebą naszych czasów. Tylko zmiana relacji między pracodawcą a pracownikami jest drogą do nowoczesnej demokracji, do zmiany życia społeczeństw na lepsze. Jak to uczynić, wykazali słuchaczom prelegenci, którzy oparli swoje rozważania na nauczaniu Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad połowa Polaków popiera ograniczenia dla niezaszczepionych

2021-07-26 09:51

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję