Reklama

Ku pamięci potomnych

Obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Sochaczewie miały charakter wyjątkowo uroczysty. Na dziewięć dni przed rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża rozpoczęły się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej wieczorne czuwania modlitewne (nowenna). W dzień jubileuszu (16 października) odsłonięty został monument, upamiętniający dwóch wielkich Polaków: sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pomnik usytuowany jest w centrum miasta na estetycznie urządzonym skwerze przed kościołem. Właśnie na tym placu w owo październikowe popołudnie zebrali się sochaczewianie i przybyli goście. Gościem honorowym uroczystości (jeśli „gościem” wolno nazwać pasterza diecezji) był ordynariusz bp Alojzy Orszulik, gospodarzem proboszcz parafii ks. Piotr Żądło.

Niedziela łowicka 45/2003

Bicie dzwonów, przypominające wydarzenie sprzed ćwierć wieku, rozpoczęło uroczystość dokładnie o godzinie 17.15. Po krótkiej modlitwie i odczytaniu fragmentu Ewangelii głos zabrał Ksiądz Biskup, który przypomniał zgromadzonym, jak przed czterema laty przejeżdżał przez Sochaczew Ojciec Święty, by w Łowiczu sprawować Eucharystię. Bp A. Orszulik, a po nim przedstawiciele lokalnych władz dokonali odsłonięcia pomnika. Widniejący na cokole napis przywołuje skierowane do Prymasa Tysiąclecia słowa Jana Pawła II: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej papieża - Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, Twego zawierzenia Matce Bożej”.
Po odsłonięciu pomnika odbyło się jego poświęcenie, którego dokonał bp A. Orszulik. Następnie Biskup Łowicki, Ksiądz Proboszcz parafii oraz przedstawiciele władz podpisali dokument, upamiętniający powstały pomnik. Pod monumentem złożone zostały kwiaty, po czym Ksiądz Biskup powrócił do Łowicza, gdzie w katedrze o godz. 18.00 sprawował Mszę św. W tym samym czasie - w duchowej łączności z Ojcem Świętym, który również o godz. 18.00 odprawiał Mszę św. w Watykanie - rozpoczęła się Eucharystia w kościele sochaczewskim. Mszy św., koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów, przewodniczył proboszcz parafii ks. Piotr Żądło. Eucharystia sprawowana była w intencjach Ojca Świętego oraz o rychłe wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego. Homilię, podczas której przypomniane zostały postacie Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II oraz relacje między nimi, wygłosił dziekan głowieński ks. dr Stanisław Banach.
Ostatnim akcentem uroczystości jubileuszowych było poświęcenie odnowionej kaplicy Matki Bożej Różańcowej - patronki kościoła. Kaplica ta stanowi wotum za Rok Różańca Świętego. Wystrój jej ma charakter maryjny: na ścianach (jedną z nich są kolorowe witraże) przedstawione zostało dwadzieścia tajemnic różańcowych; usytuowane u sklepienia zarysy sylwetek znanych sanktuariów (Ostra Brama, Lourdes, Gwadelupa, Miedjugorie, Licheń, Częstochowa, Domaniewice i Święta Lipka) stanowią pewnego rodzaju koronę kaplicy. Wokół obrazu Matki Bożej dostrzec można symbolizujące Ewangelistów zwierzęta apokaliptyczne (są nimi lew, wół, zwierzę z ludzką twarzą i orzeł) oraz otoczone złotą aureolą głowy dwunastu Apostołów. Największym bogactwem kaplicy jest Jezus Eucharystyczny. Najświętszy Sakrament adorować można codziennie od godz. 8.30 do 18.00, niezależnie od tego, czy kościół jest otwarty, czy zamknięty (do kaplicy prowadzi oddzielne wejście). Intencją pomysłodawcy kaplicy adoracji - proboszcza ks. Piotra Żądło było stworzenie miejsca modlitwy i skupienia; miejsca, które byłoby pustynią w centrum miasta, przestrzenią osobistego kontaktu z Jezusem; miejsca, gdzie w czasach, w których życie nabiera zawrotnego tempa, każdy mógłby się zatrzymać, wyciszyć.
Niemal jednoczesne poświęcenie pomnika wielkich Polaków i kaplicy adoracji wiąże się ze sobą nie tylko w sensie czasowym. Charakter kaplicy wyraźnie koresponduje z religijnością i nauczaniem tak kard. Stefana Wyszyńskiego, jak i Jana Pawła II. Prymas „wszystko postawił na Maryję”, Papież - „Totus Tuus” - zawierzył Jej całego siebie, u obu znane jest umiłowanie modlitwy różańcowej (Prymas na pomniku przedstawiony jest właśnie z różańcem). Obydwaj podkreślają, że cześć oddawana Maryi nie wyklucza uwielbienia Chrystusa, przeciwnie - droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję! Swą mądrą, głęboką religijnością obydwaj sprzeciwiają się fałszywym opiniom jakoby religijność maryjna była religijnością infantylną, dziecięcą, będącą jedynie tradycją ludową. „Prawdziwe nabożeństwo do Matki Bożej jest właśnie chrystocentryczne” - naucza Jan Paweł II. Modlitwa różańcowa, uznawana za maryjną, jest przecież rozmyślaniem nad tajemnicami życia Chrystusa. Maryja zawsze prowadzi do Chrystusa, przez Maryję droga do Niego jest najpewniejsza. Różańcowa kaplica adoracji jest w pewnym sensie syntezą tej nauki - u stóp Matki i z Matką uwielbiać Syna, przez Jej ręce oddawać się Jezusowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję