Reklama

Cenny dar

Niedziela przemyska 45/2003

Blisko 30 litrów krwi oddało honorowo 62 uczniów i nauczyciel podczas drugiej akcji krwiodawstwa, zorganizowanej 25 września br. przez Klub HDK PCK działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie. W akcji tej, przeprowadzonej z okazji zbliżającego się Dnia Młodzieży PCK i pierwszej rocznicy działalności Klubu, uczestniczyli reprezentanci ww. Zespołu oraz Zespołu Szkół Technicznych i Agrobiznesu. Łącznie 63 osoby, spośród 75 chętnych, zrealizowały swój zamiar.
Po raz pierwszy w życiu krew oddawał Paweł Barski z Radymna uczęszczający do ZST i A. Zapytany przeze mnie o samopoczucie, odpowiedział: „Czuję się bardzo dobrze. Wiem, że moja krew może komuś pomóc. Gdy będzie potrzeba oddam bez wahania ponownie”. Wraz z Pawłem krew oddawała również Dominika Czernisz z Muniny, uczennica ZSO i Z.
Z ideą honorowego krwiodawstwa spotkała się w czasie przeprowadzanych w jej szkole pogadanek na ten temat. Kiedyś jej tata oddawał krew. Czyniąc to samo wierzy, że uratuje komuś w ten sposób życie. Dobrym przykładem posłużyła uczniom Magdalena Biesiadecka, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, która od kilku lat oddaje krew.
Podczas akcji rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu przeprowadził wśród młodzieży konkurs wiedzy na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Najlepsi otrzymali upominki. Nad przebiegiem akcji czuwała Anna Kalisz - nauczyciel WF wraz z prezesem klubu Karoliną Bassarą. Warto wspomnieć, że do grona „klubowiczów” należy również dyrektor Zespołu Szkół, w którym prowadzona była akcja, Zbigniew Petynia popierający czynnie honorowe krwiodawstwo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

2021-08-04 08:06

Bożena Sztajner

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

"Możliwość nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy tylko i wyłącznie tych klientów, z którymi te firmy zewnętrzne prowadziły rozmowy telefoniczne w sprawie oferowanych produktów i usług" – podkreśliła w sobotę rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję