Reklama

Pod opieką św. Marcina

Na dzień 11 listopada przypada wspomnienie św. Marcina - biskupa Tours. W samej Francji naliczono 700 nazw miejscowych utworzonych od imienia Świętego oraz 3672 parafie dedykowane Marcinowi. W Polsce u schyłku średniowiecza było 220 kościołów parafialnych pod jego wezwaniem. W naszej diecezji św. Marcin patronuje zaledwie dwóm wspólnotom - XIII-wiecznej parafii w Zadrożu oraz XIV-wiecznej wspólnocie w Wojkowicach Kościelnych. Ostatnią z nich 12 października wizytował bp Piotr Skucha. Wspomnienie Świętego Patrona skłania nas do refleksji na temat jej dziejów oraz do przyjrzenia się jej współczesności.

Niedziela sosnowiecka 45/2003

Z kart historii

Pierwsza wzmianka o parafii św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych pochodzi z 1325 r. i znajduje się w wykazach świętopietrza. Możemy przypuszczać jednak, że parafia istniała już dużo wcześniej. Pierwotny kościółek powstał na przełomie XIII/ XIV stulecia staraniem właściciela wsi z rodu Nowina. Świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana, zanim osiągnęła obecny kształt. Wewnątrz na uwagę zasługuje bogactwo zabytków, m.in. kamienna chrzcielnica, krzyż z figurą Pana Jezusa, monstrancja, ambona, organy. Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z I poł. XVIII w. W górnej części znajdują się rzeźby aniołów oraz rzeźba patrona parafii, św. Marcina. W centrum umieszczony został obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na lata 1460-1470. To najcenniejszy zabytek wojkowickiej świątyni. Został tu sprowadzony przez ks. Marcina Zelbrychowicza w 1625 r. Matka Boża od kilku stuleci w tym kościele odbiera miłości cześć od swoich wiernych. Jak wynika z zapisków w parafialnej kronice, w 1665 r. przy obrazie Maryi było „siedem tablic wotywnych, dwa relikwiarze, pięć sznurów korali, krzyż przymocowany do paciorków, srebrny różaniec z perłami oraz sznur pereł”. W roku 1735 ówczesny proboszcz, ks. Jakub Konieczny z darów wiernych ufundował srebrną sukienkę.
Żywy kult Matki Bożej, jak również położenie kościoła w pobliżu tras szybkiego ruchu spowodowały, że 27 czerwca 1987 r. metropolita częstochowski, bp Stanisław Nowak wyniósł świątynię do godności sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Jest to jedyne w Polsce sanktuarium, z którego w sposób szczególny Maryja otacza swą troską podróżujących.

Specyfika parafii

Reklama

Współczesna parafia św. Marcina liczy 1900 wiernych. W jej skład wchodzi kilkanaście wiosek rozrzuconych od siebie na odległość kilku kilometrów. Sporo dzieli je również od parafialnego kościoła. „To duże utrudnienie w pracy duszpasterskiej, ale nie można tego w żaden sposób zmienić. W pobliżu kościoła znajduje się jedynie budynek Zespołu Szkół, dawnego Urzędu Gminy oraz cmentarz parafialny. Domy prywatne są już dużo dalej. Mieszkańcy mogą liczyć tylko na siebie, na własne środki lokomocji, bo połączenia komunikacyjne też pozostawiają dużo do życzenia” - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Stanisław Pala. Mimo tych utrudnień kościół nie świeci pustkami. Wielu ludzi jest niezwykle życzliwych i oddanych parafii. Szacunkiem i zaufaniem obdarzają każdego kapłana posługującego we wspólnocie. Tak jak w większości zagłębiowskich miejscowości i tutaj ludzi dotyka bieda i brak pracy. Dużą część parafii stanowią emeryci i renciści. Niestety, mniejszością są dzieci i młodzież. W ciągu 5 ostatnich lat ochrzczonych zostało 99 dzieci, zaś do wieczności odeszło 159 parafian. Sakrament małżeństwa przyjęły zaś 43 pary.

W ostatnich latach

Mimo tych utrudnień i stosunkowo niewielkiej parafii na przestrzeni ostatnich 9 lat dokonały się tutaj znaczące przedsięwzięcia materialne. „Jest to zabytkowa świątynia. Wymaga więc stałych remontów. Udało się zrobić wiele, ale końca wciąż nie widać” - informuje Ksiądz Proboszcz. Przebudowa i odnowienie prezbiterium, wymiana dachu w bocznej kaplicy, przebudowa chóru i tylnej części kościoła, założenie ogrzewania podłogowego, wymiana większości okien w kościele, nowa, wewnętrzna elewacja świątyni, odnowienie stacji Drogi Krzyżowej oraz bocznego ołtarza, remont plebanii - to największe przedsięwzięcia w ostatnich latach. Od wiosny trwa gruntowny remont XIX-wiecznych organów, którego podjęli się pracownicy budowy i konserwacji organów kościelnych w Warszawie. Mamy nadzieję, że odbudowany instrument zagra na święta Bożego Narodzenia” - mówi ks. Pala.
Prastarej, wojkowickiej wspólnocie życzymy, aby św. Marcin wypraszał potrzebne łaski u Pana, a Matka Dobrej Drogi zawsze otaczała opieką i aby wszyscy wierni, korzystając ze spuścizny swych przodków, tworzyli autentyczną wspólnotę wiary i miłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję