Reklama

Brat naszego Boga

11 października br. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie już po raz drugi obchodzono „Wieczór Papieski”. Z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II alumni I, II i III roku wystawili sztukę pt. „Brat naszego Boga”, autorstwa Karola Wojtyły. Całość wyreżyserował alumn Adam Kowalski.

Widzowie, którzy spędzili sobotni wieczór w szczecińskim seminarium, mogli wysłuchać wspaniałej poezji Ojca Świętego oraz obejrzeć niezwykle ciekawy spektakl, w którym została ukazana droga życia Adama Chmielowskiego - artysty, który pod wpływem łaski Bożej przechodzi duchową metamorfozę, porzuca dotychczasowe życie i zostaje bratem Albertem - dobrym dla wszystkich jak bochen chleba. W człowieku dobrze wykształconym, mającym perspektywy rozwoju artystycznego, bardzo zdolnym - rodzi się powołanie. Powołanie nie do bycia wielkim malarzem, którego podziwiałyby rzesze, ale do bycia właśnie tym najmniejszym wśród maluczkich - bezdomnych Krakowa. Nowym celem głównego bohatera dramatu staje się pomoc potrzebującym. W każdym z ubogich i cierpiących brat Albert potrafił dostrzec Jezusa.
- Mieliśmy tutaj próbkę świata intelektualnego - powiedział bp Marian Błażej Kruszyłowicz, podsumowując wieczór z twórczością Ojca Świętego. - Przez pryzmat poezji mogliśmy zaczerpnąć z głębi ducha, mogliśmy dostrzec wielkie idee, które kierują Janem Pawłem II - mówił Ksiądz Biskup.
Spektakl wzbudził dosyć duże zainteresowanie. Szczególnie cieszy fakt, iż na przedstawieniu nie zabrakło ludzi młodych, którzy - jak mówi Ojciec Święty - są solą ziemi i światłem świata.
Boże Miłosierdzie stało się w ostatnich latach bardzo popularnym zagadnieniem teologicznym. Sztuka pt. Brat naszego Boga przypomniała nam Oblicze Miłosierdzia, które każdy człowiek może ofiarować swojemu bliźniemu.

Po przedstawieniu powiedzieli

Reklama

Dla mnie było to wydarzenie, które rzeczywiści, dobitnie ukazuje przesłanie Ojca Świętego - powiedziała s. Karola Głuszak.

Pani dr Bożena Sawarzyńska, stwierdziła: Sam fakt, iż mogliśmy obejrzeć ten wspaniały spektakl jest bardzo ważny. Widać było wielkie zaangażowanie aktorów, którzy wręcz utożsamiali się z postaciami. Oszczędna i wymowna była scenografia. Bardzo dobrze została dobrana muzyka, która idealnie pasowała do problematyki utworu. Pani Doktor podkreślała, iż należą się ukłony osobom odpowiedzialnym za przygotowanie przedstawienia, ponieważ podjęte w spektaklu kwestie filozoficzne wymagały odpowiednich cięć i wybrania najodpowiedniejszych fragmentów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

2021-08-04 08:06

Bożena Sztajner

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

"Możliwość nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy tylko i wyłącznie tych klientów, z którymi te firmy zewnętrzne prowadziły rozmowy telefoniczne w sprawie oferowanych produktów i usług" – podkreśliła w sobotę rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję