Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Europassion 2016 - Cieszyn wita z Pasją

[ TEMATY ]

misterium

Wojciech Mścichowski

Od niemal 2 tys. lat chrześcijanie na całym świecie, w symbolicznych drogach krzyżowych towarzyszą Synowi Bożemu w Jego męce, wspominają Jego śmierć, a w wielkanocny poranek radują się z chwalebnego Zmartwychwstania. Te żywe lekcje Ewangelii zmuszają do refleksji nad życiem, dodają nadziei na powtórne przyjście Pana i odmianę ludzkich serc.

Jedną z form katechezy stały się misteria Męki Pańskiej przedstawiane jako „teatrum”. Tutaj zaliczyć trzeba s. Jadwigę Wyrozumską, która przed laty stworzyła amatorski teatr przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie z głównym punktem repertuaru „Misterium Męki Pańskiej”. Od wielu lat Zespół jest członkiem, skupiającego ponad 100 grup teatralnych Europejskiego Stowarzyszenia Teatrów. Każdego roku w innym kraju odbywają się międzynarodowe spotkania. Gospodarzem tegorocznego, 32. już Kongresu był Zespół teatralny z Cieszyna.

W dniach 31 marca do 3 kwietnia, to jedno z najstarszych miast w Polsce odwiedzili ludzie związani z amatorskim teatrem, starający się zgłębiać i przekazać widzom tajemnicę śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Pośród uczestników znalazły się grupy z wielowiekową tradycją, jak chociażby Włosi z Misterium granym nieprzerwanie od 250 lat, czy Francuzi od ponad 120 lat. W dotychczasowych Kongresach brało udział średnio 130 -150 osób. Ten cieszyński zgromadził ich ponad 240 z 30 grup.

Magnesem stała się m. in. Msza św. odprawiona na Jasnej Górze przez proboszcza parafii św. Elżbiety w Cieszynie ks. Zdzisława Grochala. Wielu uczestników słyszało o Czarnej Madonnie, lecz bezpośrednie spojrzenie w oczy Matki podczas tej szczególnej audiencji przeszło ich najśmielsze oczekiwania.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Honorowym patronatem objął Europasję 2016 Prezydent RP Andrzej Duda, zaś w honorowym komitecie, oprócz kard. Stanisława Dziwisza zasiedli: ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp. Roman Pindel, sekretarz stanu, minister Stanisław Szwed, starosta cieszyński Janusz Król oraz burmistrz Ryszard Macura.

Reklama

Podczas wystąpień goście Kongresu, którymi byli m. in. przedstawiciele władz różnych szczebli, parlamentarzyści, duchowieństwo z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem, Elżbietanki z matką generalną s. Karoliną Podruczny OSE na czele, podkreślali, że zespoły wystawiające Pasję sięgnęły do największej tajemnicy świata - zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, miłości i miłosierdzia nad grzechem i przemocą.

Dyskutanci przypomnieli o istotnej roli rodziny i Kościoła w formowaniu sumień ludzkich. Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę na dążenia niektórych unijnych polityków odcięcia się od korzeni chrześcijańskich i całkowitej negacji Boga, działań które w konsekwencji zmierzają do degradacji człowieczeństwa. Jeśli w rodzinach zabraknie Boga i nie będzie Go w stanowionych przez Państwo prawach, ludzkość czeka samounicestwienie.

Cieszyńskie spotkanie stało się modlitwą w intencji przyszłości Europy i Świata. Wielkim przeżyciem okazało się Misterium Męki Pańskiej wystawione na scenie Teatru im. A. Mickiewicza przez Zespół gospodarzy. Jak zaznaczyła s. Jadwiga uczestnicy nie są aktorami lecz przeciętnymi ludźmi, którzy „nie mogą nie mówić tego co widzieli i słyszeli w Dziejach Apostolskich”. Scenariuszem jest żywa Ewangelia, którą chcemy przedstawić jako wspólną europejską modlitwę.

Znamienne były słowa wypowiedziane tuż po spektaklu w imieniu europejskich Zespołów przez prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Europassion, Jozefa Langa z Niemiec. „To Misterium przeżyliśmy całym sercem. Gdy współczesna Europa odcina się od chrześcijańskich korzeni, wy przypominacie o Bogu i niesiecie wiarę w zwycięstwo dobra nad złem, wiary we wszystko co może uratować świat od zagłady”.

Reklama

Podsumowaniem Kongresu stała się Msza św. w kościele św. Elżbiety z udziałem licznych kapłanów, w tym współzałożyciela Zespołu przed 30 laty, ks. prał. Andrzeja Rdesta, której przewodniczył i homilię wygłosił bp. Roman Pindel. W słowie do zebranych ksiądz biskup zastanawiał się, czy w dzisiejszych czasach ludzie potrafią na wzór św. Jana Pawła II w pełni uwierzyć w Zmartwychwstanie Chrystusa, czy zdajemy sobie sprawę jaką cenę zapłacił Syn Boży, aby nas odkupić. Aby sprawować Misterium trzeba samemu uwierzyć w głoszoną tajemnicę Zmartwychwstania. Tylko wtedy zaowocuje to przemianą człowieka, zmuszając do refleksji: co ja uczyniłem, by męka i śmierć Zbawiciela nie poszła na marne?

Urozmaiceniem spotkania były wycieczki obrazujące piękno Ziemi Cieszyńskiej, Oświęcimia i Wadowic. „Europasja 2016” dobiegła końca. Kolejny raz prawda o Zmartwychwstaniu Chrystusa obiegła Europę. Gospodarzami następnej będą Węgrzy.

2016-04-05 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Ponad 300 aktorów w strojach z epoki, wśród nich przedsiębiorcy, naukowcy, mężowie, żony, dzieci, harcerze, uczniowie wielkopolskich szkół. Do tego kolejne 300 artystów: chórzystów, muzyków, tancerzy i prawie 100 osobowa ekipa realizacyjna. Nie na darmo Misterium na Poznańskiej Cytadeli uważa się za największe pasyjne widowisko w Europie. I to już od ponad 20 lat!

Już 13 kwietnia br. O godz. 20.00, tradycyjnie w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, na poznańskiej Cytadeli odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: 20 Misterium Męki Pańskiej. Rokrocznie uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy widzów, dla których jest to mocne wejście w Wielki Tydzień. Przyjeżdżają z całej Polski, aby w kompletnej ciszy przeżyć ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa, uczestniczyć w Ostatniej Wieczerzy, stanąć w tłumie przed Sanhedrynem i przed pałacem Piłata, przejść Drogę Krzyżową i wreszcie być świadkami Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję