Reklama

Turek-Obrzębin

Na wieczną rzeczy pamiątkę

13 października br., na zakończenie uroczystości ku czci Matki Bożej Fatimskiej, do parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie przybył biskup włocławski Wiesław Mering, aby przewodniczyć podniosłej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod wznoszony kościół. Pasterzowi diecezji towarzyszyli kanclerz Kurii Włocławskiej - ks. prał. Roman Małecki i ekonom diecezjalny - ks. inf. Witold Bura, dziekan dekanatu tureckiego - ks. prał. Kazimierz Tartanus, księża z dekanatu tureckiego i spoza niego.
Uroczystość odbywała się w tymczasowej kaplicy. O godz. 17.00 Ksiądz Biskup uczestniczył w Różańcu, do którego rozważania przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Słodkowie. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, na prośbę proboszcza parafii - ks. Stanisława Nasińskiego sprawowanej w intencji parafian i osób związanych z dziełem budowy świątyni. W Liturgii uczestniczyło grono parafian oraz wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii św. Barbary w Turku, a także liczni zaproszeni goście.
W homilii bp W. Mering nawiązał do czytań mszalnych i życzył wspólnocie parafialnej wytrwałości we wznoszeniu kościoła materialnego i duchowego. Uczestnictwo w budowaniu świątyni to nie tylko obowiązek i wysiłek, to także wyróżnienie dające powód do radości z faktu przyczyniania się do budowy domu, gdzie zamieszka sam Bóg.
Spisany na pergaminie akt erekcyjny kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku odczytał Ksiądz Kanclerz, po czym został on podpisany przez bp. W. Meringa. Po opatrzeniu historycznego dokumentu pieczęcią biskupią podpisy na nim złożyli: ks. prał. R. Małecki, ks. S. Nasiński, dziekan dekanatu tureckiego - ks. prał. K. Tartanus, ks. inf. Witold Bura, zastępca ekonoma diecezjalnego - ks. L. Witczak oraz projektant kościoła - inż. Jerzy Kociołowicz, starosta turecki Marek Naglewski, burmistrz Turku Zdzisław Czapla, prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Jan Miller, obecni na Liturgii księża, a także dyrektorzy i właściciele zakładów pracy w Turku, budowniczowie kościoła, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz ministrantów i dzieci przygotowujących się do I Komunii św. oraz zaproszeni goście, wśród nich Alfred Abold z Bawarii.
Po umieszczeniu dokumentu w specjalnie przygotowanej tubie procesjonalnie udano się pod mury budowanego kościoła. Tu bp W. Mering poświęcił tablicę pamiątkową i kamienie przywiezione z Fatimy przez wiernych z Turku i okolicznych miejscowości. Ksiądz Biskup umieścił w przygotowanej niszy kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym, a dzieci ułożyły obok kamienie z Fatimy. Następnie Pasterz diecezji dokonał zamurowania wnęki. Odtąd będzie tam ukryty dokument sporządzony dla potomnych i kamienie zebrane w miejscu, gdzie od maja do października 1917 r. ukazywała się Matka Boża.
Dalsza część Liturgii była sprawowana w kaplicy. Przed błogosławieństwem Ksiądz Proboszcz podziękował bp. W. Meringowi za obecność i przewodniczenie podniosłej uroczystości. Zapewnił Pasterza diecezji, że licząca niespełna 3 tys. wiernych parafia jest bardzo przychylna dziełu budowy. Duża liczba wiernych angażuje się w prace budowlane. Ksiądz Biskup dziękował wszystkim za właściwą postawę i prosił wiernych: „Nie zostawiajcie Księdza Proboszcza samego...”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję