Reklama

Głos z Torunia

WSKSiM

Nie dajcie się zniewolić

[ TEMATY ]

Toruń

Katarzyna Cegielska

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

WSKSiM Nie dajcie się zniewolić Fot. Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji /trzeźwość.jpg/ Fot. Katarzyna Cegielska

Słowa „Nie dajcie się zniewolić” były tematem ogólnopolskiej konferencji w WSKSiM w Toruniu, w której wzięli udział duszpasterze trzeźwości z całej Polski na czele z przewodniczącym zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeuszem Bronakowskim.

Konferencja „Nie dajcie się zniewolić” odbyła się 7 kwietnia w WSKSiM. - Podczas sesji w Toruniu zgromadziła się wspólnota osób, która o trzeźwość narodu walczy od wielu lat - tak grono zebranych przedstawił w inauguracyjnym wykładzie bp Bronakowski. Podkreśli również istotę trzeźwości dla Kościoła i całej ojczyzny, zwłaszcza w perspektywie rocznicy Chrztu Polski. Przez wieki to Kościół był główną siłą napędową ruchów trzeźwościowych, broniąc wiernych przed rozpijaniem narodu. Zdaniem Biskupa Tadeusza statystyki pokazują, jak ważnym problemem jest dziś nadużywanie alkoholu w Polsce. - Społeczeństwo przypomina dziś w naszym kraju pacjenta, który udaje, że nie widzi objawów, nie podejmuje leczenia, powtarza, że jakoś to będzie - dodał prelegent.

Ks. dr Marek Dziewiecki podjął temat, będący przesłaniem całej konferencji. „Młodzi, nie dajcie się zniewolić” - to hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II, w których przestrzegał młodzież. Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem. Prelegent poruszył dwa zagadnienia: konsekwencji zniewolenia u młodych i zapobiegania takiemu stanowi rzeczy. - Człowiek uzależniony to ktoś, kto się śmiertelnie zakochał w swoim śmiertelnym wrogu - zaznaczył ks. Dziewiecki. Jak zatem pomóc takiej osobie? Prelegent uważa, że należy pozwolić mu cierpień, przeżyć konsekwencje swojego postępowania, swojej decyzji, tak jak to czyni Miłosierny Ojciec z przypowieści - czeka aż syn sam wróci, aż sam zrozumie swój błąd.

Reklama

Problem uzależnień wśród młodych wiąże się w naszym kraju także z odpowiednimi regulacjami prawnymi. Referat poświęcony tej tematyce wygłosił dr hab. Krzysztof Wojcieszek, który w swoim wystąpieniu przede wszystkim zwrócił uwagę na wyjątkowe traktowanie produktów alkoholowych w polskim prawie. Reklama produktów alkoholowych przynosi mediom tak wielkie dochody, że od dawna wśród wskazań ideologicznych nie uwzględniają wychowania do trzeźwości. Natomiast sprzedaż alkoholu jest jedyną, której całodobowe punkty można znaleźć niemal w każdym mieście. Uczy, że alkohol jest czymś wyjątkowym, do czego człowiek powinien mieć dostęp przez cały czas. Tymczasem zdaniem prelegenta powinien podlegać mocnym ograniczeniom, ale opartym na consensusie społeczeństwa. Bez oddolnego wsparcia prawo jest martwe.

Ostatnim przemawiającym był rektor WSKSiM, o. dr Zdzisław Klafka, który jako teolog moralista przedstawił zagadnienie z perspektywy walki o godność człowieka, odwołując się do codziennego doświadczenia.

2016-04-13 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: Obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Toruń

PAP/Tytus Żmijewski

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Dziś w Toruniu odbyły się obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Z tej okazji metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Podczas obchodów, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk poprowadził pierwszosobotnią medytację z modlitwą różańcową oraz suplikacją w intencji oddalenia pandemii koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję