Reklama

Wiadomości

Mamy szansę

Trudno nie być zbudowanym przebiegiem uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które - z okazji 1050-lecia Chrztu Polski - odbyło się w Poznaniu. Trudno nie być zbudowanym słowami z orędzia prezydenta Andrzeja Dudy i uchwały Zgromadzenia. Oczywiście, i uchwałę, i orędzie przygotowano wcześniej, ale przecież zawsze mogły być nietrafione.

[ TEMATY ]

komentarz

Chrzest Polski

Bp Marek Solarczyk

Prezydent trafił w sedno, uznając wydarzenia sprzed 1050 lat za najważniejsze w naszych dziejach, bo to Chrzest określił naszą tożsamość. To dziedzictwo Chrztu do dziś kształtuje losy Polaków, a jak mówił św. Jan Paweł II, bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski.

Trafili w sedno parlamentarzyści, uznając, że Naród trwał dzięki sile ducha, ale także przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Popiełuszki. I że im, i twórcom państwowości - a także wszystkim pokoleniom, trwającym przy polskości - jesteśmy winni wdzięczność.

Można było się obawiać, że w Poznaniu będzie mowa tylko o przeszłości. Ale nie: i prezydent, i parlamentarzyści, połączyli ją z przyszłością. Potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami – zaznaczył prezydent, a parlamentarzyści zalecili, żeby Chrzest Polski – źródło, z którego czerpały pokolenia - pozostało obecne dziś i w przyszłości.

Na progu roku 2016 Marcin Przeciszewski, szef KAI, mówił „Niedzieli”, że rocznica Chrztu Polski może być jednym z wydarzeń, od których zależą dalsze losy naszej wspólnoty, wielką szansa na pojednanie. Czy tak się stanie – i czy od razu – biorąc pod uwagę tak wysoki jest poziom społecznych i politycznych emocji. Wielkie nadzieje wiażemy jeszcze ze Światowymi Dniami Młodzieży – już za parę tygodni - i z trwającym Rokiem Świętego Miłosierdzia.

2016-04-15 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Terlikowski: w Europie będzie kalifat!

[ TEMATY ]

komentarz

Marcin Żegliński

„Zła wiara, błędne decyzje mogą nas doprowadzić do piekła” - powiedział Tomasz Terlikowski podczas spotkania w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy, nt: „Schyłek starego kontynentu - czy czeka nas paneuropejski kalifat?”.

Według publicysty, jeśli nic się nie zmieni, nastanie właśnie paneuropejski kalifat. - Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Obecne wskaźniki demograficzne, a tym samym stan Europy, dają mocne podstawy, aby twierdzić, że tutaj będzie kalifat. Na pewno wiele zależy od tego, czy Europejczycy się przebudzą, czy nie - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Unia Kapłanów Chrystusa Sługi: o charyzmacie spotkania

W Gorzowie w sanktuarium św. Weroniki Giuliani 26 września odbyło się spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Tematem przewodnim był „Charyzmat spotkania”.

Prowadzącym był ks. Arkadiusz Cygański, animator grupy. W spotkaniu uczestniczył nowy moderator diecezjalny ks. Dariusz Korolik oraz bp Adrian Put. Wśród moderatorów oazowych był też m.in. ks. Tomasz Dragańczuk, który kilka miesięcy temu przyjął święcenia kapłańskie: - Było to moje pierwsze takie spotkanie. Muszę przyznać, że po tych kilku miesiącach kapłaństwa faktycznie odkrywam, że tego typu spotkania są mi potrzebne. Do tej pory przecież spotkania we wspólnocie były częścią seminaryjnej codzienności, teraz sam muszę się o to zatroszczyć. Mnie, jako początkującemu księdzu, wiele dała możliwość posłuchania o doświadczeniach tych, którzy już początki mają za sobą. Jednak to, co daje najwięcej i czego - choć może nie do końca było to uświadomione - najbardziej brakowało mi po opuszczeniu „pałacyku” przy 30 stycznia, to wspólna modlitwa Liturgią Godzin.

CZYTAJ DALEJ

Rzemieślnicy zawierzyli się Maryi

2022-09-27 19:41

Magdalena Lewandowska

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

We Wrocławiu odbyło się Święto Rzemiosła Dolnośląskiego.

Mszy św. w katedrze wrocławskiej w intencji Rzemiosła Dolnośląskiego – koncelebrowanej przez kapłanów posługujących i współpracujących ze środowiskiem dolnośląskich rzemieślników – przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii przekonywał dolnośląskich rzemieślników, by walczyli o swoją wiarę i zbawienie: – Dzisiaj chcemy otworzyć nasze oczy na Słowo Boże. Czasami nam się wydaje, że chrześcijaństwo powinno wnosić pokój do serca, sprawiać, żeby człowiekowi było przyjemnie, miło. A Chrystus mówi „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże pragnę, aby on zapłonął”. To Słowo Boże powinno nas dzisiaj uderzyć, jak młot, otworzyć nasze oczy. Bo szatan wlewa w nasze serca atrament ciemności. Wtedy nasze myśli, słowa i czyny są ciemne. Uzdrowić nas może tylko Jezus Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję