Reklama

Wiadomości

Mamy szansę

Trudno nie być zbudowanym przebiegiem uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które - z okazji 1050-lecia Chrztu Polski - odbyło się w Poznaniu. Trudno nie być zbudowanym słowami z orędzia prezydenta Andrzeja Dudy i uchwały Zgromadzenia. Oczywiście, i uchwałę, i orędzie przygotowano wcześniej, ale przecież zawsze mogły być nietrafione.

[ TEMATY ]

komentarz

Chrzest Polski

Bp Marek Solarczyk

Prezydent trafił w sedno, uznając wydarzenia sprzed 1050 lat za najważniejsze w naszych dziejach, bo to Chrzest określił naszą tożsamość. To dziedzictwo Chrztu do dziś kształtuje losy Polaków, a jak mówił św. Jan Paweł II, bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski.

Reklama

Trafili w sedno parlamentarzyści, uznając, że Naród trwał dzięki sile ducha, ale także przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Popiełuszki. I że im, i twórcom państwowości - a także wszystkim pokoleniom, trwającym przy polskości - jesteśmy winni wdzięczność.

Można było się obawiać, że w Poznaniu będzie mowa tylko o przeszłości. Ale nie: i prezydent, i parlamentarzyści, połączyli ją z przyszłością. Potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami – zaznaczył prezydent, a parlamentarzyści zalecili, żeby Chrzest Polski – źródło, z którego czerpały pokolenia - pozostało obecne dziś i w przyszłości.

Na progu roku 2016 Marcin Przeciszewski, szef KAI, mówił „Niedzieli”, że rocznica Chrztu Polski może być jednym z wydarzeń, od których zależą dalsze losy naszej wspólnoty, wielką szansa na pojednanie. Czy tak się stanie – i czy od razu – biorąc pod uwagę tak wysoki jest poziom społecznych i politycznych emocji. Wielkie nadzieje wiażemy jeszcze ze Światowymi Dniami Młodzieży – już za parę tygodni - i z trwającym Rokiem Świętego Miłosierdzia.

2016-04-15 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: o Chrzcie Polski w 12 miastach województwa

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko

20 stycznia 2016 r. w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja konferencji naukowej poświęconej 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jej program składa się z 15 sesji, które odbędą się w 12 miastach województwa podkarpackiego, poczynając od Rzeszowa oraz poza granicami Polski we Lwowie i w Wilnie, dawnych stolicach kresowych metropolii polskich.

Każda z sesji składa się z części naukowej, podczas której przewidziane są referaty związane tematycznie z problematyką obecności, roli i działalności Kościoła w Polsce, w jej historycznych granicach i na przestrzeni ponad 10 wieków. Drugą część każdej sesji stanowią występy artystyczne – głownie wokalno-muzyczne a także okolicznościowe wystawy.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Duch Święty działa w każdej epoce Kościoła

2021-06-23 10:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Droga wskazana przez św. Pawła Apostoła „jest wyzwalającą i wciąż nową drogą Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego; jest drogą głoszenia, które realizuje się poprzez pokorę i braterstwo; jest drogą cichej i posłusznej ufności, będąc pewnymi, że Duch Święty działa w każdej epoce Kościoła” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Spotykając się z wiernymi na dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego papież rozpoczął nowy cykl katechez na temat Listu do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję