Reklama

Bożonarodzeniowe tradycje

Boże Narodzenie miało miejsce ponad 2000 lat temu na peryferiach Betlejem. Uboga szopa i zwierzęta wokół Bożej Dzieciny przez wiele wieków poszły w zapomnienie. Dopiero św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. podczas pobytu w Greccio postanowił uczcić narodzenie Chrystusa. Jan, szlachcic tamtych ziem, pilnie słuchał rad Franciszka i w ten sposób powstała pierwsza stajenka, wyobrażająca ubóstwo narodzin Jezusa. Przygotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono osła i woła. Figurka przypominała Bożą Dziecinę. Współbracia św. Franciszka i okoliczni mieszkańcy śpieszyli, aby oddać hołd Narodzonemu. Kapłan odprawiał Mszę św. ponad żłóbkiem i w ten sposób odbywała się pierwsza Pasterka, a Franciszek ubrany w szaty diakona zaśpiewał Ewangelię o Narodzeniu Pana.
Wydarzenie sprzed 780 laty inspirowało wielu ludzi kultury i sztuki. Muzycy tworzyli pieśni o Bożym Narodzeniu, zwane kolędami. Powstawały coraz to nowe wiersze, do których kompozytorzy tworzyli muzykę. W 1818 r. powstała najbardziej znana na świecie kolęda Cicha Noc. Boże Narodzenie przejawia się również w wielu wyobrażeniach szopki betlejemskiej. Duchowi bracia Biedaczyny z Asyżu urządzali w kościołach najpierw skromne, a później coraz bogatsze w wystrój stajenki. W Wambierzycach na Dolnym Śląsku na przełomie XIX i XX w. powstaje ruchoma szopka. Początkowo figurki poruszali zakonnicy, a później wykorzystano do tego celu energię elektryczną. Ruchoma szopka u Kapucynów w Warszawie uważana jest za najpiękniejszą i tłumnie odwiedzana przez cały rok. Coraz częściej ustawiane są szopki z żywymi zwierzętami.
Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kartek, które wysyłamy znajomym. Świąteczne karty projektuje dr Zbigniew Jóźwik, emerytowany pracownik Instytutu Biologii UMCS. Jedna z kart nawiązuje do podróży na Spitzbergen; jest to żłóbek wśród wichrów Dalekiej Północy. Linoryty pana Zbigniewa przedstawiają Świętą Rodzinę, która mimo ubóstwa „przemawia” do nas ciepłem. Autor ściśle współpracował z prof. Sergiuszem Riabininem, który pisał okolicznościowe teksty, np. „Wśród miliarda świecidełek rozproszyły się twe oczy… Już za gwiazdą betlejemską raz do roku ledwie kroczysz… Więc nie narzekaj, że świat jest zły; myśl, co Dzieciątku zanosisz ty?”. Wymowne są także jego życzenia sprzed 12 lat: „Czego wszystkim nam życzyć na Boże Narodzenie? - aby Gwiazdy Betlejemskiej nie zachmurzyć własnym cieniem! A czego życzyć na Nowy Rok? - by ku świętości dał choćby krok”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję