Reklama

Modlitwa doświadczeniem radości

Człowiek pragnie doświadczać radości. Dlatego też najprawdopodobniej goni za różnego rodzaju rozrywkami. Często poszukuje zadowolenia w filmach, spektaklach, spotkaniach towarzyskich, wycieczkach. W kontaktach z ludźmi chętniej wybieramy tych, którzy są radośnie usposobieni, pogodni i roześmiani. Wielu twierdzi, że właściwą radość daje dobrobyt materialny.
Często jednak pomimo zewnętrznego zadowolenia i śmiechu odczuwamy gorycz, niepewność, lęk. W sercu pozostaje odczucie, że za mało w nas autentycznej radości.
Świat i ludzie nas otaczający, nawet ci najbardziej przez nas kochani, nie dostarczą nam pełnej radości. Cecha ta bowiem pochodzi od Boga. To przez Niego jedynie można doświadczyć radości, żyjąc i pracując na świecie oraz spotykając się z ludźmi: kochanymi przez nas, akceptowanymi, tolerowanymi i tymi, do których odnosimy się z niechęcią.
Boże Narodzenie jest szczególnym czasem odkrywania i doświadczania radości. Uświadamiamy sobie, że Bóg się rodzi, że wkracza na świat Dobra Nowina, że do naszego ludzkiego serca może zagościć światło, które nie jest z tego świata.
Abyśmy doświadczyli radości, każde Boże Narodzenie przypomina, że jesteśmy kochani przez Pana Boga. Wydaje się nam to stwierdzenie czymś banalnym. Tak w rzeczywistości do końca nie jest, albowiem wzrasta wśród nas liczba osób, którym wydaje się, że nie są kochani, akceptowani i tolerowani. Dzieje się tak dlatego, że każde doświadczenie agresji i obojętności, tak rozpowszechnionej, może odbierać wielu ludziom nadzieję.
Bóg przychodzi na świat, by wszystkim powiedzieć, że są ogarnięci miłością bez granic. W wierze doświadczamy, że tam, gdzie zabraknie ludzkiej miłości, Bóg pragnie w obfitości ją dopełnić. To właśnie powinno być powodem autentycznej radości.
Boże Narodzenie to modlitewny czas doświadczania radości poprzez adorację Jezusa narodzonego w grocie betlejemskiej.
W świat autentycznej radości modlitewnej wprowadzi nas Matka Boża adoracyjnie pochylona nad Dzieciątkiem. Pogodnej zadumy nauczy nas św. Józef, życzliwie witający wchodzących do groty narodzenia. Do modlitewnego wyśpiewania radości zaproszą nas aniołowie, którzy poprzez swoje Gloria in excelsis Deo wprowadzają niebo do naszego ludzkiego serca.
Zdumiewająca jest radość najuboższych - pasterzy, ofiarujących Dzieciątku dosłownie wszystko to, co posiadają. To oni uczą nas ewangelicznej prawdy: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 2).
Doświadczenie bliskości Boga na modlitwie jest dla człowieka fundamentem prawdziwej nadprzyrodzonej radości. Jeśli zaś ona do serca zagości, to naszym udziałem stanie się także i czysto ludzka codzienna radość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję