Reklama

Na styku chrześcijaństwa z animizmem

Niedziela rzeszowska 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powołanie ks. Zdzisława Kruczka rodziło się w Futomie, w której przyszedł na świat. Już jako ministrant myślał o kapłaństwie, ale raczej diecezjalnym. Bóg jednak tak pokierował jego krokami, że ukończył Niższe Seminarium Duchowne Księży Michalitów w Miejscu Piastowym, a po maturze zasilił ich szeregi. Formację seminaryjną odbywał w przemyskim WSD ze względu na trudne warunki lokalowe w seminarium michalickim. Po złożeniu ślubów wieczystych w zgromadzeniu, przyjął święcenia kapłańskie w maju 1973 r. Tegoroczne lato było więc okazją do jubileuszowego spotkania z rocznikowymi kolegami. Dużo czasu spędził u zamieszkałej w Rzeszowie dość licznej rodziny.

***

Swoją kapłańską posługę ks. Zdzisław rozpoczął w Warszawie. W 1976 r. wyjechał do Australii, aby tam rozpocząć posługę misyjną. Obecnie blisko 400 jego współbraci pracuje w 15 krajach świata: w obu Amerykach, Australii, Europie i Azji. Po roku kursu językowego ks. Kruczek wyjechał do Papui Nowej Gwinei, dawnej kolonii australijskiej. Przez pierwsze lata mieszkał u Księży Werbistów, pracując na jednej z misyjnych parafii, mającej 8 kościołów dojazdowych. Placówkę michalicką udało mu się formalnie utworzyć dopiero na początku lat 90.
Papuę Nową Gwineę zamieszkuje 33% katolików, spośród ogółu 4,5 mln ludności. „To bardzo mili, gościnni ludzie. Chcieliby jednak, żeby dostosować się do ich wierzeń, przekonań. Niby są otwarci na chrześcijańskie wartości, ale chcieliby je «przemieszać» ze swoimi. Tradycyjnych wierzeń plemiennych, animistycznych nie wyrugujemy u Gwinejczyków przez sam fakt chrztu - opowiada Misjonarz. - Taki proces musi trwać całe pokolenia. Ich religijność domaga się rewanżu pięknym za nadobne, a chrześcijaństwo głosi miłość bliźniego, przebaczenie. Spowiada się, przyjmuje Komunię św., chrzci dzieci, ale gdy trzeba pognębić wroga - jest pierwszy. Niedawno młody chłopak zamordował napotkanego mężczyznę z innego klanu, o którym wiedział, że ten ponad 20 lat temu zabił jego ojca. Rodzina była chrześcijańska, ale pielęgnowała przekonanie, że trzeba pomścić śmierć ojca, a wówczas jego duch będzie błogosławił”.
Gwinejska rodzina posiada wiele dzieci, z których jednak dużo umiera. Jeśli rodzą się same córki, to ojciec rozpacza. Przynajmniej jeden potomek powinien być płci męskiej. Niby mężczyzna w tej kulturze stoi wyżej, ale tak naprawdę kobieta ma swoją wartość za sprawą macierzyństwa. Ożenek nie jest sprawą prywatną jednej osoby, lecz całego klanu. Kobieta staje się własnością klanu męża, podobnie jak dzieci.
Ze względu na deszczowy klimat terenów górskich, które obecnie zamieszkuje ks. Kruczek, prace polowe muszą być tak rozpoczynane, aby zdążyć przed deszczem. Występują tam dwie pory roku: deszczowa i mniej deszczowa. Jest bardzo ciepło, choć w górach „tylko” + 25-27o. Przymrozek jest bardzo rzadko i oznacza klęskę żywiołową. Przeszło 90% ludności to mieszkańcy wiosek żyjący z rolnictwa. Ale wszyscy marzą o życiu w mieście, nie znając tamtejszych problemów społecznych. Nie mają świadomości, że w mieście za prąd, telefon trzeba zapłacić. Na wsi najbardziej popłatnym towarem jest trzoda chlewna, dzięki której można wykupić pannę młodą albo spłacić długi.
Mentalność Gwinejczyków sprawia, że zawsze mają czas i nigdy się nie spieszą. Szczególnie negatywnie odbija się to w pracy urzędów, szpitali, szkół. Tubylcy, nawet wykształceni, pozostają ludźmi buszu, nie przyzwyczajonymi do solidności, dyscypliny. Gdy nie ma pogody, zaczynają dzień o 11.00, nie licząc się z harmonogramem.

***

Papua Nowa Gwinea jest podzielona na 13 diecezji, którymi zarządza 1/3 miejscowych biskupów i 2/3 Europejczyków. Wydaje się, iż jest dużo powołań, ale niewielu dochodzi do kapłaństwa. Są tam 4 seminaria wyższe i 3 niższe. Ponieważ pierwsze powołania wykształcili misjonarze, ideał kapłaństwa diecezjalnego jest słabszy. Od 10 lat ks. Zdzisław Kruczek nie pracuje w parafii. Zajmuje się organizacją struktur zgromadzenia jako przełożony wspólnoty w diecezji Mount Hagen i formacją kandydatów jako mistrz postulatu. Oprócz tego redaguje rocznik Michael CSMA o objętości 100-150 stron, a także wykłada w seminarium historię Kościoła i chrześcijaństwo w Melanezji. Trochę publikuje. 60-tysięczne Mount Hagen to dość duże jak na Gwinneę miasto, w którym toczy się cywilizowane życie. To właśnie tam rozpoczynali pracę przed 60 laty pierwsi polscy misjonarze. „Utrzymanie domu zakonnego nie jest sprawa prostą - twierdzi ks. Zdzisław. - Sam jakoś bym dał radę, ale muszę utrzymać jeszcze dwóch postulantów i gosposię”. Dlatego zawsze podczas urlopu stara się pozyskać jakieś fundusze w bogatszych krajach.
Zapytany o to, jak długo pozostanie jeszcze na misjach, ks. Zdzisław odpowiada, iż dotąd, dopóki będzie mógł coś z siebie dawać innym. „Tam naprawdę jest jeszcze tyle pracy, że człowiek ciągle czuje się potrzebny” - dodaje z uśmiechem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję