Reklama

Ku czci pomordowanych

2016-07-08 11:03

Wojciech Mścichowski

Wojcicech Mścichowski

„Dzieje Ojczyzny napisane przez groby żołnierzy. Przyklękając przy grobie oddajemy cześć każdemu ziarnu, które padając w ziemię i obumierając w niej, przynosi owoc”. Słowa te wypowiedziane przez Jana Pawła II do rodaków odżywają każdego roku w olsztyńskim Miejscu Straceń podczas uroczystości ku czci pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców regionu Częstochowy i Radomska, a także w rocznicę tzw. Procesu 16 - tu, jaki odbył się w Moskwie nad przywódcami polskiego Państwa Podziemnego w czerwcu 1945 r.

Podążając z Olsztyna w kierunku Kusiąt mijamy charakterystyczny pomnik z napisem: „Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, poległym w latach 1939 – 1945”, stąd kilka kroków do śródleśnego cmentarza, na którym w 18 zbiorowych mogiłach spoczywa około 2 tys. ofiar hitlerowskiego terroru, głównie z akcji pacyfikacyjnych Radomska i Częstochowy oraz szczątki jeńców radzieckich z częstochowskiego łagru, zamordowanych w latach 1942 43. Nad cmentarzem góruje monument z napisem „Naród nigdy o nich nie zapomni”. W obecnej formie cmentarz powstał w latach 1963 – 65, a w 2008 r. w leśny krajobraz wkomponowano 14 stacji Drogi Krzyżowej wykonanych w lipowym drewnie przez Danutę i Jana Wewiór. Miejsce to szczególnie przypomina tych co zginęli, a jednocześnie ostrzega potomnych przed skutkami nieludzkich systemów, zarówno faszystowskiego, jak i sowieckiego, pobudza do refleksji, gdzie leżą granice ludzkiej nienawiści i czym grozi bierność w tolerowaniu przemocy.

Reklama

Proces szesnastu, którego 72 rocznicę obchodzimy w br. był bezprecedensowym w historii, jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, które nie uznaje sądzenia władz państwowych jednego państwa przez organy sądowe innych państw. Te fakty jeszcze do niedawna zatajane przez komunistycznych historyków miały miejsce w dniach 18 -21 czerwca 1945 r. a dotyczyły procesu politycznego przywódców polskiego Państwa Podziemnego aresztowanych podstępnie przez NKWD w Pruszkowie, bezprawnie wywiezionych do Moskwy, osadzonych na Łubiance i sądzonych przez radzieckie władze wojskowe. Pośród uprowadzonych i sądzonych znaleźli się m. in. d-ca AK gen. Leopold Okólicki, wicepremier, delegat rządu RP J. S. Jankowski, ministrowie A. Bień i S. Jasiukowicz, członkowie Rządu Jedności Narodowej. Wielu z nich, w tym L. Okólicki nie przeżyło nałożonej kary. Historia współczesna, szczególnie nam Polakom przypomina bezlitośnie, że „Wolności nigdy nie można posiadać. Jest bardzo niebezpiecznie ją posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać” (św. Jan Paweł II). O jej mrocznych wydarzeniach trzeba pamiętać, jako katolik starać się przebaczać oprawcom, wyciągając jednak należyte wnioski na przyszłość.

Organizatorami uroczystości jakie odbyły się 12 czerwca są Prezydent Miasta Częstochowy, Wójt Gminy Olsztyn, Gminny Ośrodek Kultury oraz miejscowy proboszcz. Mszę św. polową w intencji pomordowanych, w asyście ks. prał. Ryszarda Grzesika odprawił oraz homilię wygłosił ks. płk. Wiesław Korpeta. Samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, liczna młodzież, mieszkańcy Olsztyna, w modlitewnym skupieniu oddali hołd spoczywającym w tutejszych mogiłach, a także we wszystkich miejscach, w których ginęli Polacy. Dla nich najczęściej jedyną nagrodą był drewniany krzyż postawiony gdzieś na leśnej mogile. Zwracając się do zebranych, Ryszard Stefaniak, v-ce prezydent Częstochowy przypomniał,że ofiara pomordowanych nie poszła na marne. Chociaż minęło wiele czasu, Polacy swoją pracą, codzienną służbą, zachowaniem wiary ojców i tradycji budują jedność narodową, udowadniają, że bycie Polakiem zobowiązuje. Miłym akcentem uroczystości było odznaczenie Medalem za całokształt pracy na rzecz dbałości o miejsca pamięci narodowej, przyznanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę proboszcza par. św. Jana chrzciciela w Olsztynie, ks. prał. Ryszarda Grzesika, wójta Gminy, Tomasza Kucharskiego, oraz por. Zycha z Częstochowy. Nad mogiłami pochyliły się sztandary, zagrała strażacka orkiestra, oddano honory wojskowe, odczytano Apel poległych. Słowa „Chwała bohaterom” popłynęły daleko ponad olsztyńskim lasem i całą częstochowską ziemią.

Tagi:
pamięć

Reklama

Pamiętamy o Katyniu

2019-04-16 18:56

Beata Bielecka
Edycja częstochowska 16/2019, str. II

krzepice.pl
W krzepickich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z Częstochowy

Na Panteonie Ziemi Krzepickiej znów zapłonęły katyńskie znicze. W kościele św. Jakuba Apostoła została odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Mszę św. celebrowali ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach i ks. Szymon Szymocha, proboszcz senior tej parafii. Po Eucharystii uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie delegacje stowarzyszeń i organizacji złożyły kwiaty.

Inicjatorami Mszy świętych „katyńskich” w Krzepicach byli Teresa Jackiewicz i nieżyjący już ks. Wacław Chmielarski. Wśród tegorocznych uczestników uroczystości byli przedstawiciele władz Krzepic z burmistrzem Krystianem Kotynią, delegacja Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, przeor Konfraterni Staropolskiej Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Częstochowy. Poczty sztandarowe wystawili: Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Częstochowy, Krzepickie Towarzystwo Regionalne, strażacy i młodzież szkolna.

Również społeczność Katolickiego Gimnazjum i Liceum SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej upamiętniła ofiary zbrodni katyńskiej oraz ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Norberta Tomczyka w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Po Eucharystii młodzież wykonała montaż słowno-muzyczny, którego tematem była zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Dąb Pamięci Mieczysława Andrzeja Grotta zasadzony na placu szkolnym, pod którym zapłonęły znicze i złożono kwiaty. Wśród zaproszonych gości byli: Barbara Furs – krewna Mieczysława Andrzeja Grotta, Andrzej Konowalski i Beata Bielecka ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ośno Lubuskie: Codziennie o 21.00 odgrywają Apel Maryjny

2019-05-23 11:30

Kamil Krasowski

Od kilku lat w maju codziennie o godz. 21 z wieży kościoła św. Jakuba w Ośnie Lubuskim rozbrzmiewa Apel Maryjny. Pomysł jednej z uczennic wcielił w życie pan Roman Stefaniak, nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry.

Roman Stefaniak
Roman Stefaniak i jego uczennice każdego dnia maja o godz. 21.00 odgrywają Apel Maryjny

Pomysł zrodził się 5 lat temu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Jedna z uczennic miała taki pomysł, aby codziennie w maju o godz. 21.00 odgrywać Apel Maryjny. Najpierw to miało być tylko raz, spontanicznie, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak okazało się, że jest to ciekawy pomysł, dlatego codziennie pokonujemy ponad 100 schodów na wieżę i o 21.00 gramy Apel Maryjny - mówi Roman Stefaniak, nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry w Ośnie Lubuskim. - Towarzyszą mi moje uczennice, grające tutaj w orkiestrze na co dzień. Tak nam się to spodobało, że oprócz tego w czerwcu o godz. 21.00 gramy pieśni związane z Najświętszym Sercem Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Powódź grozi południowej Polsce. Kraków częściowo pod wodą

2019-05-23 21:46

red.

Paweł Bugira
Gwałtowne rośnie poziom rzek na południu kraju. W Krakowie i Tarnowie ogłoszono pogotowie powodziowe, z żywiołem walczą też mieszkańcy Podkarpacia i Śląska. Ulewy i woda spływająca z gór spowodowały gwałtowny przyrost poziomu rzek. Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczyła m. in. Wisła i jej dopływy, łącznie 10 rzek. Pod wodą znalazła się część Krakowa, m.in. ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły przy Wawelu. Fala kulminacyjna dotrze w sobotę. Ma mieć ok. 7 metrów. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem