Reklama

Polska

Służba Skautów Europy na ŚDM

Ponad 2 tys. Skautów Europy weźmie udział w wolontariacie podczas Światowych Dni Młodzieży. W poniedziałek 25 lipca w Krakowie uroczyście zainaugurują swoją międzynarodowy zlot.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Artur Stelmasiak

Skauci ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza swoją służbę rozpoczną od przyjęcia Symboli ŚDM oraz Mszy św. odprawionej przez ordynariusza polowego WP bp Józefa Gózdka.

Ceremonia otwarcia zlotu Skautów Europy odbędzie się w Parku Bednarskiego (ul. Jana Zamoyskiego, Kraków). Rozpocznie się o godz. 17.00, kiedy przewidziany jest uroczysty przyjazd Symboli ŚDM. O godz. 18 nastąpi wprowadzenie symboli oraz wciągnięcie flag na maszty, śpiew hymnu skautowego oraz przemowy szefów FSE różnych narodowości. Msza Święta rozpocznie się o godz. 18.45. Koncelebrze duszpasterzy skautowych przewodniczyć będzie bp Józef Guzdek, a o oprawę muzyczną liturgii zadba kilkudziesięcioosobowy chór oraz ponad 35 osobowa orkiestra skautowa.

Do Krakowa przybyło ponad 1500 Skautów Europy z 11 krajów m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Niemiec. Dotarli także specjalni goście, skauci katoliccy z Meksyku (2 osoby) oraz przewodniczka z Madagaskaru. Dołączyli oni do 500. Polaków ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. - Wszyscy dorośli skauci biorą czynny udział w wolontariacie. Także nasi goście z zagranicy przyjeżdżają do Krakowa, aby służyć innym - mówi "Niedzieli" Marta Królak, rzecznik prasowy zlotu. Skauci mieszkają w namiotach w specjalnie zbudowanym obozowisku nieopodal Parku Bednarskiego.

Zapewne "Zawiszaków" będzie więcej na ŚDM. Jednak młodsi skauci, czyli harcerze i harcerki będą brali udział w spotkaniu z Papieżem razem ze swoimi grupami parafialnymi. Skauci jako ogólnoeuropejska federacja będzie drugi raz z rzędu obecna w czasie Światowych Dni Młodzieży. - Po Madrycie przyszedł czas na Kraków. W tym roku ogromny nacisk położyliśmy na ewangelizację. Będziemy chcieli wyjść do młodych z przesłaniem, że Europa jest chrześcijańska, że jej korzenie są chrześcijańskie, że Europa musi być budowana na wartościach - mówił w Radiu Plus ks. Piotr Zamaria, duszpasterz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza".

Reklama

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego jest uznaną organizacją przez Konferencję Episkopatu Polski na równi z innymi wspólnotami i stowarzyszeniami katolickimi. Jednocześnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się organizacja zarówno katolicka, jak i harcerska w Polsce. Obecnie liczy ok. 4500 członków, co stanowi przyrost o około 300 proc. w ciągu 5 lat.

Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży, zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Idea wychowawcza oparta jest o trzy filary: tradycyjną pedagogikę skautową, wiarę chrześcijańską i jedność Europy chrześcijańskiej. Praca wychowawcza odbywa się w dwóch odrębnych nurtach: harcerek i harcerzy.

2016-07-24 21:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKP: linie kolejowe przygotowane na ŚDM

[ TEMATY ]

pociąg

ŚDM w Krakowie

Tomasz Rusznica

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie PKP kończą przygotowania do zapewnienia właściwej przepustowości głównych szlaków kolejowych. Przeprowadzane są też konieczne prace remontowe w Małopolsce. Inwestycje zostaną zakończone do czasu rozpoczęcia ŚDM. Gotowe są też zespoły kolejowego ratownictwa technicznego.

Remonty linii kolejowych przeprowadzone w ostatnich latach przez Polskie Linie Kolejowe pozwolą zwiększyć liczbę i częstotliwość kursowania pociągów z pielgrzymami. Modernizacja głównych szlaków kolejowych, montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz remont torów zapewnią bezpieczną i komfortową podróż dla wszystkich osób udających się na Światowe Dni Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Łódź: O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie

2022-12-01 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję