Reklama

Niedziela Legnicka

Niedzielne spotkania ŚDM

„Pamiętaj abyś dzień święty święcił. Dlatego wyśpij się i wraz z Rodziną, która Cię gości, wybierz się do kościoła na Eucharystię. To najważniejszy punkt tego świątecznego dnia” – taka podpowiedź znalazła się na niedzielę 24 lipca, w przewodniku dla pielgrzymów, przebywających w ramach ŚDM w naszej diecezji.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Stąd w parafiach, w których zatrzymali się pielgrzymi, odprawiane tego dnia Msze św. odbywały się z udziałem zagranicznych gości. Natomiast niedzielne popołudnie, było czasem, który władze miasta oraz diecezjalne Biuro ŚDM zaplanowały, jako wspólne spotkanie w Parku Miejskim. Stało się to okazją do poznania polskiej duchowości, kultury, kuchni czy tańców, w których brali udział pielgrzymi, rodziny i mieszkańcy miasta.

Zobacz zdjęcia: Niedzielne spotkania ŚDM w Legnicy

Do Parku, przybył tez Biskup legnicki, aby pożegnać zagranicznych gości, którzy w poniedziałek rano, wyjechali z Legnicy do Krakowa. W swoim słowie, kierując pozdrowienia pod adresem uczestników spotkania, nawiązał do słów św. Pawła z listu do Efezjan, w którym autor mówi o Chrystusie, jako naszym pokoju (Ef 2,14). - Chrystus jest naszym pokojem, ponieważ zburzył on mur nas rozdzielający – wrogość – mówił biskup Zbigniew Kiernikowski. - Normalnie my próbujemy wprowadzić pokój przez zmianę drugiego człowieka. Chcemy, żeby ten drugi się nawrócił, żeby był dobry, żeby ten drugi był poprawny. Tymczasem Jezus Chrystus uczynił to zupełnie inaczej: zburzył wrogość, mur rozdzielający - w sobie. Pozwolił na to, żeby wrogowie, grzesznicy, zrobili z nim to, co chcieli. On przyszedł do nas, by dać nam możliwość, żebyśmy my wyrządzili krzywdę i żeby On nam przebaczył. To jest prawdziwy pokój, który polega na przebaczeniu.

Reklama

Przypomniał też, że Nowe Przymierze, polega na tym, że Bóg mówi: Ja będę waszym Bogiem, a wy moim ludem, bo wam przebaczę wasze grzechy i nie będę pamiętał waszych występków. I to stało się na górze Kalwarii, to Jezus zostawił nam w sakramentach. - To jest pokój, który polega na przebaczeniu, na zniszczeniu muru oddzielającego człowieka od człowieka. Kto potrafi przyjąć ten pokój, ten zawsze jest szczęśliwy – kontynuował ksiądz Biskup.

Złożył też swoje podziękowanie pod adresem organizatorów i wszystkich, którzy przyjęli pielgrzymów, a także przekazał swoje życzenia: - Życzę by to rozesłanie, by to spotkanie, które odbywa się dziś tutaj i odbywało się w poprzednich dniach, i to, które będzie w Krakowie, służyło wszystkim do tego, by uczyć się Chrystusowego pokoju. Bo kiedy chcemy wprowadzić pokój naszymi siłami, to jesteśmy mniej czy bardziej – powiem tu bardzo ostrożnie – w jakimś sensie terrorystami. Bo chcemy naszą siłą podporządkować drugiego człowieka. A kiedy przebaczamy, dajemy słowo pocieszenia, pomagamy, wprowadzamy ten pokój, który nas też coś kosztuje, bo coś trzeba stracić – trzeba wyciągnąć rękę, pomóc – ale to jest naszym kosztem, przez zburzenie muru w nas, wprowadzenie pokoju Jezusa Chrystusa. Tego życzę, aby tego pokoju było w nas jak najwięcej.

Wspólne śpiewy i modlitwa zakończyły niedzielne spotkanie, aby pielgrzymi mogli wrócić jeszcze do rodzin, które ich gościły i spędzić z nimi ostatnie godziny przed wyjazdem do Krakowa.

2016-07-25 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młody Kościół w Panamie

Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM w Panamie

Krzysztof Tadej

Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

Ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

KRZYSZTOF TADEJ: – Światowe Dni Młodzieży w Panamie opisywane są przez dziennikarzy w różny sposób. Jedni skupiają się na przedstawieniu kraju, inni podają dane statystyczne związane z uczestnikami. Co jest najważniejsze podczas Światowych Dni Młodzieży, w których będzie uczestniczył papież Franciszek?

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję