Reklama

Niedziela Legnicka

Niedzielne spotkania ŚDM

„Pamiętaj abyś dzień święty święcił. Dlatego wyśpij się i wraz z Rodziną, która Cię gości, wybierz się do kościoła na Eucharystię. To najważniejszy punkt tego świątecznego dnia” – taka podpowiedź znalazła się na niedzielę 24 lipca, w przewodniku dla pielgrzymów, przebywających w ramach ŚDM w naszej diecezji.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Stąd w parafiach, w których zatrzymali się pielgrzymi, odprawiane tego dnia Msze św. odbywały się z udziałem zagranicznych gości. Natomiast niedzielne popołudnie, było czasem, który władze miasta oraz diecezjalne Biuro ŚDM zaplanowały, jako wspólne spotkanie w Parku Miejskim. Stało się to okazją do poznania polskiej duchowości, kultury, kuchni czy tańców, w których brali udział pielgrzymi, rodziny i mieszkańcy miasta.

Do Parku, przybył tez Biskup legnicki, aby pożegnać zagranicznych gości, którzy w poniedziałek rano, wyjechali z Legnicy do Krakowa. W swoim słowie, kierując pozdrowienia pod adresem uczestników spotkania, nawiązał do słów św. Pawła z listu do Efezjan, w którym autor mówi o Chrystusie, jako naszym pokoju (Ef 2,14). - Chrystus jest naszym pokojem, ponieważ zburzył on mur nas rozdzielający – wrogość – mówił biskup Zbigniew Kiernikowski. - Normalnie my próbujemy wprowadzić pokój przez zmianę drugiego człowieka. Chcemy, żeby ten drugi się nawrócił, żeby był dobry, żeby ten drugi był poprawny. Tymczasem Jezus Chrystus uczynił to zupełnie inaczej: zburzył wrogość, mur rozdzielający - w sobie. Pozwolił na to, żeby wrogowie, grzesznicy, zrobili z nim to, co chcieli. On przyszedł do nas, by dać nam możliwość, żebyśmy my wyrządzili krzywdę i żeby On nam przebaczył. To jest prawdziwy pokój, który polega na przebaczeniu.

Przypomniał też, że Nowe Przymierze, polega na tym, że Bóg mówi: Ja będę waszym Bogiem, a wy moim ludem, bo wam przebaczę wasze grzechy i nie będę pamiętał waszych występków. I to stało się na górze Kalwarii, to Jezus zostawił nam w sakramentach. - To jest pokój, który polega na przebaczeniu, na zniszczeniu muru oddzielającego człowieka od człowieka. Kto potrafi przyjąć ten pokój, ten zawsze jest szczęśliwy – kontynuował ksiądz Biskup.

Reklama

Złożył też swoje podziękowanie pod adresem organizatorów i wszystkich, którzy przyjęli pielgrzymów, a także przekazał swoje życzenia: - Życzę by to rozesłanie, by to spotkanie, które odbywa się dziś tutaj i odbywało się w poprzednich dniach, i to, które będzie w Krakowie, służyło wszystkim do tego, by uczyć się Chrystusowego pokoju. Bo kiedy chcemy wprowadzić pokój naszymi siłami, to jesteśmy mniej czy bardziej – powiem tu bardzo ostrożnie – w jakimś sensie terrorystami. Bo chcemy naszą siłą podporządkować drugiego człowieka. A kiedy przebaczamy, dajemy słowo pocieszenia, pomagamy, wprowadzamy ten pokój, który nas też coś kosztuje, bo coś trzeba stracić – trzeba wyciągnąć rękę, pomóc – ale to jest naszym kosztem, przez zburzenie muru w nas, wprowadzenie pokoju Jezusa Chrystusa. Tego życzę, aby tego pokoju było w nas jak najwięcej.

Wspólne śpiewy i modlitwa zakończyły niedzielne spotkanie, aby pielgrzymi mogli wrócić jeszcze do rodzin, które ich gościły i spędzić z nimi ostatnie godziny przed wyjazdem do Krakowa.

2016-07-25 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministranci zdobywali zamek Grodziec

[ TEMATY ]

ministrant

Legnica

Ks. Piotr Olszówka

W sobotę 17 września grupa młodszych ministrantów z Lubomierza pod opieką ks. Piotra Olszówki uczestniczyła w integracyjnej wycieczce do Zamku Grodziec. W opiece nad bezpieczeństwem uczestników wyjazdu ks. Piotrowi pomagali ich rodzice.

Podczas zwiedzania przewodnik w bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawił wszystkim uczestnikom historię zamku Grodziec oraz opowiedział o zmieniających się losach zamku i jego właścicieli. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodzi z bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. Za czasów Henryka Brodatego drewniano – ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. Grodziec był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany. Już w latach 30-tych XIX stulecia uchodził za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję