Reklama

Świat

Papież Franciszek - duszpasterz młodzieży

Franciszek jest najbardziej doświadczonym duszpasterzem młodzieży spośród wszystkich papieży XX wieku. To kard. Jorge Mario Bergoglio wniósł najlepsze doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wprawdzie niektórzy z jego poprzedników jako młodzi księża pracowali przez kilka godzin w tygodniu jako katecheci w szkołach, ale to obecny papież był w Argentynie przez trzy lata nauczycielem w pełnym wymiarze godzin nauczycielem nie tylko religii, ale też literatury i psychologii. W latach 1964-1965 uczył tych przedmiotów w szkole swego zakonu w Santa Fe, a następnie – w 1966 roku – w Buenos Aires.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Z tamtego okresu pochodzi być może metoda, którą do dziś stosuje Franciszek jako papież. Otóż nie czyta młodzieży wcześniej przygotowanych tekstów swoich przemówień, gdyż wie, że to ją nudzi. Kiedy papież, który i tak chętnie odbiega od przygotowanego wcześniej tekstu, spotyka się z młodzieżą, dziennikarze wiedzą, że papieskie wystąpienie, które otrzymali, mogą wyrzucić do kosza, bo usłyszą coś zupełnie innego.

Franciszek bardziej usilnie, niż jego poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI, zachęca młodzież do przemian, do niepokoju, a nawet do krnąbrności, również w Kościele katolickim. „Róbcie zamęt, róbcie raban!”, a w dosłownym tłumaczeniu hiszpańskiego „lio” - „wyjdźcie z siebie”, brzmiał papieski apel do młodych Argentyńczyków - uczestników 28. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro w lipcu 2013 roku.

"Chcę, żebyście wyruszyli”

Papież powiedział wtedy, że takiego “rabanu” oczekuje od ŚDM. "Chciałbym, żebyście byli głośni w swoich diecezjach, żebyście wyszli na zewnątrz – chcę, żeby Kościół wyszedł na ulice, żebyśmy zdecydowanie sprzeciwili się całej świeckości, bezruchowi, wygodnictwu, przeciwko klerykalizmowi i ‘zamykaniu się w sobie’” - zachęcał Franciszek jednocześnie przepraszając biskupów i kapłanów „jeśli czasem jakieś grupy będą w tym duchu wprowadzały zamęt”.

W standardowym repertuarze papieskich przemówień do młodzieży papieża jest też zawsze apel, aby nie traciła wiary “w wielkie ideały”. "Wbrew wszelkim przeciwnościom młodzi muszą stawiać na przyszłość" - powtarza Franciszek. Jego przemówienia do młodzieży nie są nigdy kazaniami o moralności. Poprzez odczuwalną bliskość, spontaniczność i bezpośredni stosunek Franciszek ma szczególny kontakt z młodymi ludźmi. “Lubię przebywać z młodzieżą, bo oni niosą z sobą nadzieję i tworzą przyszłość” - powiedział w sierpniu 2014 roku. Dzieje się to także odwrotnie: młodzi bardzo dobrze odbierają papieża i to nie tylko w bezpośrednich spotkaniach, ale także w mediach społecznościowych, w których dziś są zadomowieni.

Reklama

Częsta obecność w mediach społecznościowych

Za pontyfikatu Franciszka Watykan znacznie rozbudował nowe media. Na przykład od niedawna papież ma swoje konto na Instagramie, a papieskie wpisy na Twitterze cieszą się wielkim zainteresowaniem. W swoich przemówieniach do młodzieży często odnosi się do wirtualnego świata, jakim żyją młodzi ludzie. Podkreśla, że miłość i szczęście nie są „aplikacjami”, które można ściągnąć z sieci. Innym razem wziął w obronę krytykowanych uczestników internetowych czatów.

Już jako duszpasterz w Argentynie papież Bergoglio chodził nietypowymi drogami. Jak czytamy w jego biografii, chcąc przyciągnąć młodych ludzi z ulicy do ośrodków parafialnych przygotowywał dla nich projekcje filmów, o których nie zawsze można było powiedzieć, że są „ważne wychowawczo”. Wśród takich był niegdyś film z cyklu „Gwiezdnych wojen”.

Kiedy Franciszek przemawia do młodzieży lub mówi o niej, najczęściej nawiązuje też do pokolenia dziadków. Papieżowi leży bowiem na sercu dialog pokoleń. Podkreśla, że młodzi powinni zawsze pamiętać o otaczaniu szacunkiem ludzi starszych i słuchać ich rad. Często wyraża ubolewanie, że ludzie starsi są spychani na margines, że ich ostatnim domem nie jest rodzina, ale dom starców.

Często się mówi, że Franciszek nie jest papieżem słowa, ale gestów. Szukając fotografii, potwierdzającej, że jest prawdziwym duszpasterzem młodzieży, można wybrać choćby taką, na której Franciszek, jak zwykły ksiądz, siedzi przed kolumnadą bazyliki św. Piotra na plastikowym krześle i spowiada młodego człowieka – otoczony wielotysięczną rzeszą młodych.

2016-07-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieża na Wawelu przywita dźwięk dzwonów

Dzwon Zygmunt bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Papieża wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie, gdzie odbędzie się jego spotkanie z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym, przywita jednak inny dźwięk.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję