Reklama

Niedziela Legnicka

Też tam byliśmy!

47-osobowa grupa młodzieży, zorganizowana przez ks. Pawła Adresa z parafii pw. Matki Bożęj Różańcowej w Kamiennej Górze, brała udział w Światowych Dniach Młodzieży już od 20 lipca. Oprócz młodzieży z parafii i kamiennogórskich dekanatów, w skład grupy weszli także młodzi Polacy z Holandii i Niemiec. Zaczęło się wszystko w Kamiennej Górze. Następnie młodzi uczestniczyli we wszystkich punktach programu ŚDM w diecezji i w wydarzeniach centralnych w Krakowie.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Brygida Gucwa

W Legnicy, w parafii św. Jacka spotkały się wszystkie grupy z diecezji, w tym goście z zagranicy. Centrum tego spotkania stanowiła Eucharystia w kościele, gdzie znajdują się relikwie Wydarzenia Eucharystycznego. Nawiązywaniu bliskich relacji z Panem Bogiem i ludźmi sprzyjały też wszystkie inne wydarzenia, które odbywały się w Legnicy, Krzeszowie i we Wrocławiu. Dodatkowo nasza grupa nawiedziła sanktuarium w Legnickim Polu, poznając historię Polski i tego miejsca. Niecodziennym wydarzeniem edukacyjnym i wychowawczym było zobaczenie legnickiego „Okna Życia”, gdzie ks. Paweł zaprowadził swoją grupę, dzieląc się osobistym doświadczeniem pracy w tym szczególnym miejscu.

25 lipca wraz z innymi grupami udaliśmy się pociągiem do Krakowa. Zostaliśmy zakwaterowani u rodzin w uroczej i gościnnej parafii Witanowice, niedaleko Wadowic. Każdy dzień pobytu w tym miejscu rozpoczynaliśmy w miejscowym kościele modlitwą jutrzni, której przewodniczył ks. Paweł. Wraz z innymi grupami z Polski i z USA uczestniczyliśmy w przygotowanym programie. Było także wieczorne ognisko i wspólna zabawa, którą animowały poszczególne grupy. Wielką radością dla nas było przybycie do Witanowic biskupa Zbigniewa Kiernikowski, który 28 lipca wygłosił katechezę i przewodniczył Eucharystii. Po południu ks. Paweł zabierał grupę do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie m.in. zobaczyliśmy pokój papieski, w którym nocował św. Jan Paweł II. W Wadowicach nawiedziliśmy kościoła św. Piotra Apostoła oraz sanktuarium św. Józefa u Karmelitów Bosych. Znajduje się tu jeden z dwóch na świecie obraz św. Jozefa z pierścieniem papieskim św. Jana Pawła II. Nawiedzając bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w swojej wspólnocie odmówiliśmy nieszpory. Wraz z przedstawicielami młodzieży świata uczestniczyliśmy w ceremonii powitania Papieża Franciszka, która była pokazana na telebimie ustawionym na wadowickim rynku. Zwiedziliśmy także Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Reklama

Atmosferę ŚDM mogliśmy w pełni poznać w Krakowie już 26 lipca. W tym dniu nawiedziliśmy sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II oraz muzeum w Łagiewnikach a także kilka kościołów Starego Miasta. Ks. Paweł uczestniczył w Eucharystii rozpoczynającej ŚDM na krakowskich Błoniach, natomiast reszta grupy, pod opieką Doroty Dzielędziak, Ewy Kociołek i Brygidy Gucwa, była w tym czasie na Mszy św. w bazylice u Franciszkanów. Na Błonia całą grupą udaliśmy się dopiero w piątek, by wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej a następnie z „całym swiatem” radować się w Panu także na ulicach nocnego Krakowa.

Atmosfera międzynarodowej radości i modlitwy towarzyszyła nam dosłownie wszędzie, także na ulicy i w środkach komunikacji. Jej apogeum było spotkanie na polach w Brzegach, modlitewne czuwanie i noc pod gwiazdami oraz Eucharystia z Ojcem Świętym. Z uwagą wsłuchiwaliśmy się w słowa Papieża, które odbieraliśmy z fal radiowych i zapisywaliśmy w pamięci i w sercu, co potwierdzały świadectwa składane w drodze do domu. Codziennie z radością odczytywaliśmy znaki Bożego Miłosierdzia i byliśmy zdumieni bardzo dobrą organizacją tak wielkiego wydarzenia, zarówno w diecezji jak i na etapie centralnym. Chętnie angażowaliśmy się w oprawę liturgii, często animowaliśmy śpiew hymnu ŚDM i taniec z nim związany oraz włączalismy się w zabawę podczas koncertów. Nic, nawet pojawiający się od czasu deszcz, nie było w stanie odebrać nam radości serca.

I choć od kilku dni jesteśmy w domu, Boża radość, która dzięki ks. Pawłowi i licznym dobrodziejom stała się naszym udziałem, nadal w nas trwa. Dzielimy się nią uczestnicząc w Eucharystii i w Apelach Jasnogórskich organizowanych w naszym kościele przez proboszcza ks. Piotra Smolińskiego i grupę duchowego uczestnictwa pieszej pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę. Przygotowujemy oprawę muzyczną apelowego czuwania, śpiewamy hymn i publicznie dzielimy się przeżyciami ŚDM.

2016-08-05 21:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna Msza św. w sanktuarium św. Jacka

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Monika Łukaszów/Ks. Waldemar Wesołowski

„Prawdziwe szczęście, to uświadomić sobie, że jest KTOŚ, kto kocha nas bezwarunkowo" - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. w kościele św. Jacka rozpoczynającej Światowe Dni Młodzieży w diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję