Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

chorzy

Michał Janik/NiedzielaTV

„Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz ludzkich. Posługujący chorym użyczają swoich oczu, rąk i serca samemu Chrystusowi” - podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski 19 września podczas Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „cierpiący i chorzy poprzez własne cierpienie i choroby uczestniczą w odkupieńczym dziele Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół”.

Nawiązując do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że „nikt i nic nie może się ukryć przed Bogiem, Ojcem miłosierdzia” - My sami i nasze serca są dla Niego jak otwarta księga – mówił metropolita częstochowski i przypomniał słowa Tomasza a Kempis z dziełka „O naśladowaniu Chrystusa”: „Wielka to sztuka umieć z Jezusem rozmawiać, a utrzymać Go przy sobie to juz wielka mądrość. Bądź pokorny i pełen pokoju, a Jezus będzie z tobą. Bądź pobożny i cichy, a zostanie z tobą”.

„Człowiek, który jest posłuszny Bogu chodzi drogami mądrości, która daje poczucie sensu życia nawet w chorobie i przemijaniu. A kto nie chodzi Bożymi ścieżkami, odrzuca Plan Boży, chodzi tylko własnymi drogami, wchodzi na drogę ciemności” – kontynuował abp Depo i dodał, że „ludzie mają prawo widzieć dobre uczynki tych, którzy wierzą w Jezusa, idą za Nim i chwalić za to Boga, od którego otrzymujemy wszystko”.

Arcybiskup przypomniał również, że „ludzie święci to Ewangelia światła zrealizowana w codziennym trudzie i w naśladowaniu Chrystusa” i dodał za św. Janem Pawłem II: „Święci właściwie nigdy się nie starzeją i nie przedawniają. Są stale świadkami młodości Kościoła. Nigdy nie stają się postaciami z przeszłości, z jakiegoś wczoraj, wręcz przeciwnie, zawsze są ludźmi jutra, ewangelicznej przyszłości i przyszłości Kościoła. Są świadkami świata przyszłego”.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że „ludzie święci zawsze pokazują drogę, świecą w ciemnościach”.

Metropolita częstochowski przypomniał również dialog św. Jana Pawła II ze św. Jadwigą Królową, zaczerpnięty z homilii papieża wygłoszonej podczas Mszy św. w Krakowie w 1987 r. „Co ci mówi ten Chrystus z wysokości swojego wawelskiego krzyża? Przedziwna jest Jego "władza" nad sercem człowieka. Skąd się bierze ta władza? Jaką ma moc, On, wyniszczony, skazany na swoją krzyżową agonię na tylu miejscach świata? Poprzez tę agonię, poprzez wyniszczenie, poprzez obraz skrajnej słabości, hańby i nędzy, przemawia moc: jest to moc miłości "aż do końca" – mówił wówczas Jan Paweł II.

Abp Depo przypomniał słowa, które w katedrze na Wawelu św. Jadwiga usłyszała pod krzyżem Jezusa: „Czyń, co widzisz” i zaapelował: „ Życzymy sobie, każdy z nas z osobna takiego wpatrywania się w krzyż Jezusa i tego polecenia. Czyń co widzisz, wejdź w moją mękę, czyli wejdź w moją miłość do końca”.

Na zakończenie abp Depo wskazał, że „w tym samy duchu wpatrywała się w krzyż Chrystusa, poprzez posługę cierpiącym i umierającym św. Matka Teresa z Kalkuty” i przypomniał słowa Świętej z Kalkuty: „Wszystko zaczyna się od modlitwy pełnej wiary. Jeśli nie będziemy prosić Boga o miłość, nie otrzymamy jej. A już na pewno nie będziemy ją dawać. Mówienie do Boga i słuchanie Go, to dwustronny proces”.

Reklama

Msza św. zakończyła się nabożeństwem eucharystycznym przeżywanym na wzór nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmawiane były stosowne modlitwy, po których celebrans udzielił błogosławieństwa chorym i osobom im towarzyszącym, podchodząc do każdej z ławek.

Tradycyjnie już we wrześniu odbywają się w archidiecezji częstochowskiej Dekanalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. W miesiącu tym, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na diecezjalne kalwarie, do maryjnych sanktuariów oraz wyznaczonych sanktuariów i kościołów przybywają chorzy i cierpiący.

Pielgrzymkom przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak i bp senior Antoni Długosz.

Początki Dekanalnych Pielgrzymek Chorych, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.

2016-09-19 20:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umiej przyjąć cierpienie

Niedziela rzeszowska 6/2013, str. 5

[ TEMATY ]

kapelan

chorzy

Dorota Zańko

„Cierpienie, którego doświadczyłem, pomaga mi zrozumieć innych ludzi cierpiących”. Ks. Józef Półchłopek wśród swoich chorych podopiecznych

„Cierpienie, którego doświadczyłem, pomaga mi zrozumieć innych ludzi cierpiących”. Ks. Józef Półchłopek wśród swoich chorych podopiecznych

DOROTA ZAŃKO: - Kiedy pacjenci szukają pomocy u kapelana szpitalnego?

CZYTAJ DALEJ

Dzień, który połączył dwóch błogosławionych

2022-05-28 08:37

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki

Święcenia kapłańskie przyjmuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a udziela ich Prymas Tysiąclecia

Święcenia kapłańskie przyjmuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a udziela ich Prymas Tysiąclecia

Sobota 28 maja br. jest dniem wyjątkowym, bo po raz pierwszy przeżywamy liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego. Ciekawe, że dokładnie tego dnia 50 lat temu święcenia kapłańskie przyjął bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a udzielił ich… Prymas Tysiąclecia.

Święcenia kapłańskie ks. Jerzego i jego kolegów rocznikowych odbyły się 28 maja 1972 r. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Więź duchowa między przyszłymi błogosławionymi – kard. Wyszyńskim i ks. Popiełuszką – nie ograniczyła się jedynie do relacji biskup-kapłan. Wiemy, że postawa Prymasa Tysiąclecia inspirowała przyszłego męczennika. Te inspiracje możemy streścić w trzech punktach.

CZYTAJ DALEJ

Z Łagiewnik do Kalwarii

2022-05-28 21:35

Małgorzata Pabis

Na pielgrzymi szlak wyruszyło kilkaset osób

Na pielgrzymi szlak wyruszyło kilkaset osób

    W sobotę rano – 28 maja – z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Pasyjno- Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

    Pątników, którzy zgromadzili się w bazylice, na pielgrzymi szlak pobłogosławił ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego sanktuarium. Pielgrzymka z Łagiewnik do Kalwarii odbywa się w tym roku już po raz piętnasty. Pielgrzymi modlitwą przy Panu Jezusie Miłosiernym rozpoczynają swoją drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej. - Jakaż to wielka radość widzieć pielgrzymów. Serdecznie was witam w naszej bazylice Bożego Miłosierdzia – witał ruszających w drogę ks. Zbigniew Bielas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję