Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

chorzy

Michał Janik/NiedzielaTV

„Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz ludzkich. Posługujący chorym użyczają swoich oczu, rąk i serca samemu Chrystusowi” - podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski 19 września podczas Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „cierpiący i chorzy poprzez własne cierpienie i choroby uczestniczą w odkupieńczym dziele Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół”.

Nawiązując do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że „nikt i nic nie może się ukryć przed Bogiem, Ojcem miłosierdzia” - My sami i nasze serca są dla Niego jak otwarta księga – mówił metropolita częstochowski i przypomniał słowa Tomasza a Kempis z dziełka „O naśladowaniu Chrystusa”: „Wielka to sztuka umieć z Jezusem rozmawiać, a utrzymać Go przy sobie to juz wielka mądrość. Bądź pokorny i pełen pokoju, a Jezus będzie z tobą. Bądź pobożny i cichy, a zostanie z tobą”.

„Człowiek, który jest posłuszny Bogu chodzi drogami mądrości, która daje poczucie sensu życia nawet w chorobie i przemijaniu. A kto nie chodzi Bożymi ścieżkami, odrzuca Plan Boży, chodzi tylko własnymi drogami, wchodzi na drogę ciemności” – kontynuował abp Depo i dodał, że „ludzie mają prawo widzieć dobre uczynki tych, którzy wierzą w Jezusa, idą za Nim i chwalić za to Boga, od którego otrzymujemy wszystko”.

Arcybiskup przypomniał również, że „ludzie święci to Ewangelia światła zrealizowana w codziennym trudzie i w naśladowaniu Chrystusa” i dodał za św. Janem Pawłem II: „Święci właściwie nigdy się nie starzeją i nie przedawniają. Są stale świadkami młodości Kościoła. Nigdy nie stają się postaciami z przeszłości, z jakiegoś wczoraj, wręcz przeciwnie, zawsze są ludźmi jutra, ewangelicznej przyszłości i przyszłości Kościoła. Są świadkami świata przyszłego”.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że „ludzie święci zawsze pokazują drogę, świecą w ciemnościach”.

Metropolita częstochowski przypomniał również dialog św. Jana Pawła II ze św. Jadwigą Królową, zaczerpnięty z homilii papieża wygłoszonej podczas Mszy św. w Krakowie w 1987 r. „Co ci mówi ten Chrystus z wysokości swojego wawelskiego krzyża? Przedziwna jest Jego "władza" nad sercem człowieka. Skąd się bierze ta władza? Jaką ma moc, On, wyniszczony, skazany na swoją krzyżową agonię na tylu miejscach świata? Poprzez tę agonię, poprzez wyniszczenie, poprzez obraz skrajnej słabości, hańby i nędzy, przemawia moc: jest to moc miłości "aż do końca" – mówił wówczas Jan Paweł II.

Abp Depo przypomniał słowa, które w katedrze na Wawelu św. Jadwiga usłyszała pod krzyżem Jezusa: „Czyń, co widzisz” i zaapelował: „ Życzymy sobie, każdy z nas z osobna takiego wpatrywania się w krzyż Jezusa i tego polecenia. Czyń co widzisz, wejdź w moją mękę, czyli wejdź w moją miłość do końca”.

Na zakończenie abp Depo wskazał, że „w tym samy duchu wpatrywała się w krzyż Chrystusa, poprzez posługę cierpiącym i umierającym św. Matka Teresa z Kalkuty” i przypomniał słowa Świętej z Kalkuty: „Wszystko zaczyna się od modlitwy pełnej wiary. Jeśli nie będziemy prosić Boga o miłość, nie otrzymamy jej. A już na pewno nie będziemy ją dawać. Mówienie do Boga i słuchanie Go, to dwustronny proces”.

Reklama

Msza św. zakończyła się nabożeństwem eucharystycznym przeżywanym na wzór nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmawiane były stosowne modlitwy, po których celebrans udzielił błogosławieństwa chorym i osobom im towarzyszącym, podchodząc do każdej z ławek.

Tradycyjnie już we wrześniu odbywają się w archidiecezji częstochowskiej Dekanalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. W miesiącu tym, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na diecezjalne kalwarie, do maryjnych sanktuariów oraz wyznaczonych sanktuariów i kościołów przybywają chorzy i cierpiący.

Pielgrzymkom przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak i bp senior Antoni Długosz.

Początki Dekanalnych Pielgrzymek Chorych, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.

2016-09-19 20:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali po pociechę

Niedziela sosnowiecka 37/2015, str. 1

[ TEMATY ]

chorzy

Ks. Tomasz Zmarzły

Bp Grzegorz Kaszak udziela sakramentu namaszczenia chorych

Bp Grzegorz Kaszak udziela sakramentu namaszczenia chorych

Tradycją stało się pielgrzymowanie chorych w pierwszą środę września do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi, gdzie znajduje się otaczany szczególnym kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia. Od momentu ustanowienia przez św. Jana Pawła II Światowego Dnia Chorych, zrodziła się inicjatywa, by właśnie do czeladzkiej świątyni ze swoimi smutkami i radościami przybywali chorzy z diecezji sosnowieckiej

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się prelekcją ks. Marka Batora, dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, który pomimo trudności z chwilową dostawą energii i brakiem prądu, doskonale poradził sobie głosząc z wielką mocą słowo z umieszczonej pośrodku kościoła ambony. Ks. Bator przekonywał, że choroba ciała potęguje się, gdy wszyscy odwracają się od chorego. Pomimo tego, że obecnie brakuje czasu dla samego siebie, żony, męża, przyjaciół, rodziny – to jednak nie możemy zatracić bliskości z innymi i z Panem Jezusem – mówił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpackie: W Rzeszowie odsłonięto mural błogosławionej rodziny Ulmów

2023-09-28 17:50

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

PAP/Darek Delmanowicz

W czwartek na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzina Ulmów z Markowej.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny. "Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci" – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedził parafię na obrzeżach Wiecznego Miasta

2023-09-28 19:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Dziś po południu, krótko po godzinie 16.00, papież Franciszek udał się do parafii Santa Maria della Salute w dzielnicy Primavalle” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojca Świętego powitał biskup pomocniczy diecezji rzymskiej, proboszcz parafii i wikariusz. Rozmawiał też z około 35 księżmi z terytorium dekanatu. Po zakończeniu wizyty, krótko po godzinie 18.00, Franciszek powrócił do Watykanu – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję