Po licznych spotkaniach krajowych: sympozjach, pielgrzymkach, obchodach liturgicznych, nadchodzi czas na wspólne świętowanie, do którego zaprasza kardynał Schönborn z Wiednia. Miejscem spotkania będzie narodowe Sanktuarium Austrii Mariazell, gdzie od wieków Matka Boża była ogłaszana jako Wielka Matka Austrii, Matka Ludów Słowiańskich i Wielka Pani Węgrów.
Chrystus nadzieją Europy
Reklama
W liście Pasterskim odczytanym 25 maja 2003 r. arcybiskupi i biskupi ośmiu krajów środkowej Europy zaprosili wiernych na Środkowoeuropejski Dzień Katolików. „Środkowoeuropejski Dzień Katolików i nasza pielgrzymka do Mariazell - pisali biskupi - są zaproszeniem do stawania się Kościołem, którym jesteśmy. Wzywa nas do tego Ojciec Święty Jan Paweł II, mówiąc o nowej ewangelizacji. Swoje centrum ma ona w Jezusie Chrystusie. Uznać Go, znaczy poznać jako bogactwo naszego życia. Możemy i powinniśmy zdążać do Tego, który powiedział kobiecie przy studni Jakubowej: «Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody tryskającej ku życiu wiecznemu» (J 4,14). I jeśli z tego źródła będziemy czerpali, będziemy potrafili dawać nadzieję innym.” Dlatego właśnie biskupi przyjęli wspólne hasło dla wszystkich spotkań: Chrystus nadzieją Europy. Warto przypomnieć trzy punkty prowadzące do odkrycia tej prawdy w naszym życiu. Po pierwsze, jest to czytanie Słowa Bożego i życie nim, po drugie, świętowanie niedzielnej Eucharystii i tajemnicy zmartwychwstania, po trzecie, życie miłością i świadectwem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Cela Maryi”
Naszej pielgrzymiej drodze patronuje w sposób szczególny Maryja. Ona jednoczy narody w jedną rodzinę. Dlatego główne obchody Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików odbędą się w Mariazell, najstarszym austriackim sanktuarium położonym w Styrii, w niskich Alpach Wschodnich, ok. 120 km od Wiednia. Rocznie przybywa tam ponad milion wiernych z Austrii, Niemiec, Węgier i krajów słowiańskich. W ołtarzu głównym widnieje słynąca łaskami figura Matki Bożej. W 1157 r. mnich Magnus wzniósł w pobliżu swej pustelni małą kapliczkę, w której ustawił lipową figurę. Stąd wywodzi się nazwa miejscowości: Cela Maryi. W 1200 r. zbudowano na tym miejscu romański kościół, w następnych wiekach był modernizowany, a Król Węgierski Ludwik I Wielki, ojciec św. królowej Jadwigi, po zwycięstwie nad Turkami ufundował Kaplicę Łask w nowym gotyckim kościele. W XVII w. Mariazell stało się narodowym sanktuarium monarchii habsburskiej. Na przełomie XVII i XVIII w. świątynia została przebudowana w stylu barokowym, a w 1908 r. figura została ukoronowana.
Program majowego spotkania
Spotkanie u Wielkiej Matki Austrii, Matki Ludów Słowiańskich i Wielkiej Pani Węgrów odbędzie się w dniach 21-23 maja br. W piątek, 21 maja grupy przyjeżdżają do miejsc zakwaterowania. Osoby dorosłe będą goszczone u rodzin. Grupy młodzieżowe uczestniczące w Spotkaniu Młodych będą zakwaterowane w namiotach oraz otrzymają pakiety żywnościowe. Ogólny program spotkania przewiduje: w sobotę przed południem procesję z figurą Matki Bożej łaskami słynącą, o godz. 11.00 uroczystą Mszę św., po południu „Święto Narodów”, podczas którego zaplanowane są prezentacje poszczególnych krajów i występy muzyczne. W nocy z 22 na 23 maja planowane jest czuwanie młodzieży, a w niedzielę uroczysta Msza św. zakończy spotkanie młodzieży. Organizatorzy mają nadzieję na obecność Ojca Świętego Jana Pawła II. Prezydent Austrii Thomas Klestil zaprosił prezydentów ośmiu krajów biorących udział w tym wydarzeniu: z Czech, Słowacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Węgier i Polski. Do maleńkiego Sanktuarium może przybyć ok. 60-80 tys. pielgrzymów.
My też tam będziemy
Wszystkich zainteresowanych udziałem w pielgrzymce prosimy o wysłanie zgłoszenia pod adresem: „Pielgrzymka do Mariazell”, ul. ks. I. Skorupki 5, 90-458 Łódź. Zgłoszenie winno zawierać: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zameldowania, adres do korespondencji, numer telefonu, parafię, określenie wariantu: dla dorosłych - dla młodzieży, numer paszportu i datę jego ważności. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 marca br. Koszt do 150 zł. W drodze powrotnej przewidziane jest zwiedzenie Wiednia. Dla grup dorosłych istnieje możliwość nawiedzenia miejsca urodzenia św. Urszuli Ledóchowskiej w Loosdorf. Informacji udzielają ks. Paweł Lisowski (0-42) 636- 96-89 lub ks. Paweł Dziedziczak (0-42) 637-39-46. Patronat medialny nad pielgrzymką objęło Radio PLUS, Katolicka Rozgłośnia Archidiecezji Łódzkiej; Łódzka redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Zespół Programów katolickich TVP 3.