Reklama

Wysokie Mazowieckie

Oni są wciąż tacy młodzi

O kapłanach wyświęconych w 1964 r. słyszałem niejeden raz. Było ich szesnastu. Opowiadał mi o nich ks. Stefan, z którym pracowałem przez dwa lata na jednej parafii. Mogłem usłyszeć wtedy słowa o kapłańskiej solidarności, o wspaniale przeżytych wspólnotowych dniach, o wzniosłych seminaryjnych wydarzeniach z tamtych lat. Mogłem usłyszeć, ale i zobaczyć, jak powinno wyglądać życie wspólnotowe. Od chwili święceń minęło 37 lat. A oni są wciąż razem. Zabrakło tylko ks. Tomasza Dąbrowskiego, którego Bóg odwołał do siebie 24 maja 1976 r. Ale i on został objęty pamięcią i gorącą modlitwą.

Wysokie Mazowieckie. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela, w której proboszczem od 1993 r. jest ks. prał. Edward Zambrzycki. W tym roku to on zorganizował kursowy zjazd kolegów-kapłanów. Spotkanie zostało wyznaczone na 23 maja. Podjeżdżam pod budynek parafii. Wzorowa czystość mieni się w majowym, południowym słońcu. Soczysta zieleń i kolorowe kwiaty witają serdecznie każdego z przybyłych gości. Na straży porządku czuwa ks. Tomek. Przyjeżdża bp Tadeusz Zawistowski. Powitania, uśmiechy, rozmowy. Ksiądz Prałat zaprasza do środka. Co i rusz pod plebanię podjeżdżają inni kapłani - ci kursowi i ci z dekanatu. Wszyscy zapraszani są do środka. W plebanii słychać głośne rozmowy i trudno się dziwić - to radość tak przemawia, że znowu wszyscy razem. Obecny jest abp Józef Michalik, za chwilę przybywa biskup ełcki Edward Samsel. Duże poruszenie wywołuje pojawienie się ks. prał. Stanisława Wierzbickiego. On był ich profesorem i prefektem. Ten fakt zostaje przypomniany przez Arcybiskupa: "Ksiądz Profesor był dobry, mógł nas przecież wyrzucić, a nie wyrzucił" - wspomina. Zaczynają się rozmowy "na całego". Każdy chce podzielić się swoimi przeżyciami, doświadczeniami. Obecny na spotkaniu ks. prał. Henryk Korża zabiera głos w sprawie Żydów. Odczytuje specjalną modlitwę. Wszyscy słuchają z zaciekawieniem, potem dyskutują.

Centralnym punktem każdego zjazdu jest Eucharystia. Ta miała rozpocząć się o godz. 12.00. Przed jej rozpoczęciem do Wysokiego Mazowieckiego przybywa również biskup drohiczyński Antoni Dydycz. W samo południe procesja udaje się z Domu Parafialnego do świątyni. Mszy św. przewodniczy bp Tadeusz. W czystej i pięknej świątyni rozpoczyna się ofiara Mszy św. W klimat kapłańskiego święta wprowadza śpiew parafialnej scholi i chóru. Zaczynają się powitania. Ciepłymi słowami witają Jubilatów przedstawiciele miejscowych władz, "Mlekowity", grup parafialnych, chóru, członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Rodzina Radia Maryja. Szczególnie ciepłe słowa skierował do kapłanów dyrektor szkoły Antoni Stanisławski. Witając gości, gospodarz spotkania - ks. prał. Edward Zambrzycki wyraził radość z przybycia na uroczystość. " Cieszymy się, że jest nas tak wielu, że jest wśród nas Arcybiskup, Księża Biskupi, moi koledzy kursowi, księża z dekanatu. Rok temu nasze kursowe spotkanie odbywało się najpierw w Filipowie (diecezja ełcka), potem w Fatimie. Byliśmy tam 11 dni. Dziś Bóg pozwolił nam spotkać się w parafii u boku św. Jana Chrzciciela w Wysokim Mazowieckim. Cieszę się, że jest wśród nas bp Tadeusz. Kiedy niedawno, podczas bierzmowania zapraszałem bp. Tadeusza na naszą uroczystość, ten odpowiedział bez chwili zastanowienia: ´Edwardzie, przyjadę, na mnie możesz liczyć´" .

Do zgromadzonych kolegów kursowych i wiernych zgromadzonych w świątyni homilię wygłosił abp Józef Michalik. Wspominał chwile sprzed 37 lat i modlitwy, "aby zawsze byli jedno". "Były to trudne czasy. Wiedzieliśmy, że będziemy doświadczani, że Chrystusowe ideały nie łatwo będzie wdrażać w życie, a jednak poszliśmy za głosem powołania. Dzięki profesorom nabraliśmy odwagi do bycia Chrystusowymi (...). Od naszych święceń minęło już 37 lat. Szmat czasu. Czas nam, bracia, dokonywać podsumowania życia, czas coraz częściej odpowiadać na pytanie: jak zrealizowaliśmy nasze powołanie? Jaką damy odpowiedź?" - pytał Arcybiskup. Udzielił także odpowiedzi, co powoduje, że po tylu latach kurs potrafi się spotkać w tym samym czasie i miejscu. "Tą siłą, naszą siłą jest bycie sobą i chęć spotkania, chociażby najkrótszego" - wyjaśnił.

O jedności, o byciu razem mówili także po Mszy św. bp Antoni Dydycz i bp Edward Samsel, który serdecznie podziękował gospodarzowi - ks. prał. Edwardowi Zambrzyckiemu za wspaniałą gościnę i niezapomniane przeżycie.

Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się do Groty Matki Bożej Fatimskiej, gdzie odmówiliśmy wspólnie Anioł Pański. Modlitwa ta została ofiarowana za zmarłych ks. Tomasza i ks. inf. Józefa Biernackiego. Za rok kolejny zjazd. Tym razem swoich kolegów zaprosił do Broku ks. prał. Stanisław Skarżyński. Zaproszenie przysłał również ks. Kulesza z Brazylii. Gdzie będą obchodzić swoją 38. rocznicę święceń kapłańskich? Znając ich na pewno będzie to Brok... i Brazylia.

Na zakończenie pozwolę sobie na moją krótką refleksję. Uczestnicząc w tej uroczystości, żałowałem, że nie jestem jednym z nich. Za taką wspólnotę, za taką otwartość warto jest poświęcić nawet swoją młodość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia dla Szymona Hołowni

2020-02-15 17:26

[ TEMATY ]

polityka

o. Adam Szustak

youtube.com/langustanapalmie

- To był błąd, że wpuściłem na "Langustę na palmie" politykę. Chciałem bardzo za to przeprosić! - powiedział w swoim najnowszym vlogu o. Adam Szustak.

Dwa dni temu o. Szustak opublikował jeden z odcinków vloga na swoim kanale youtube "Langusta na Palmie", w którym podzielił się swoimi preferencjami wyborczymi. Zakonnik zaznaczając, że jest to jego prywatne zdanie powiedział, że w wyborach prezydenckich zagłosuje na Szymona Hołownię.

- Popełniłem błąd. Nie powinienem wyrażać publicznie jako ksiądz i jako reprezentant Kościoła Katolickiego swoich preferencji politycznych. - powiedział o.Szustak w dzisiejszym wideo, w którym przeprasza swoich widzów.

Poniżej całość wideoprzeprosin:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa-Praga: Troska o dobro dziecka to nasz priorytet

2020-02-18 19:45

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

Warszawa Praga

©Tatyana Gladskih – stock.adobe.com

Troska o dobro dziecka i młodego człowieka to nasz priorytet. Jego krzywda nie polega tylko na tym, że zostało wykorzystane, ale również na tym, że jego opiekunowie jej nie dostrzegali lub nie interweniowali, by jej zapobiec. Dlatego diecezji warszawsko-praskiej podejmujemy wszelkie możliwe działania nie tylko, by przyjść z pomocą skrzywdzonym, ale również przeciwdziałać wypadkom oraz obojętności otoczenia – powiedział KAI ks. dr Dariusz Szczepaniuk, delegat biskupa ds. przyjmowania zgłoszeń w przypadku nadużyć seksualnych. Zwrócił uwagę, że diecezja warszawsko-praska była jedną z trzech pierwszych w Polsce, które zajęły się sprawą powołując specjalny Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. 28 lutego Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Diecezji warszawsko-praska była jedną z trzech pierwszych w Polsce, które zajęły się sprawą powołując specjalny Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który poprzez specjalistyczne szkolenia przygotowywały się do przyjmowania zgłaszanych przypadków. W jego skład obok delegata biskupa ds. przyjmowania zgłoszeń w przypadku nadużyć seksualnych, którym od października 2013 roku jest ks. Dariusz Szczepaniuk i delegata biskupa ds. opieki duchowej i pomocy osobom poszkodowanym w przypadku nadużyć seksualnych, którym od maja 2015 roku jest ks. Zygmunt Wirkowski, są także psycholog – terapeuta, oraz adwokat - świecki prawnik. - Chcieliśmy w skuteczny sposób wesprzeć osoby pokrzywdzone oferując im konkretną pomoc duchową i psychologiczną – powiedział kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej, ks. Dariusz Szczepaniuk.

Kolejnym krokiem w diecezji warszawsko-praskiej w ochronie nieletnich były szkolenia zorganizowane dla różnych grup wiekowych i stanowych. Wzięli w nich udział kapłani z różnym doświadczeniem duszpasterskim, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz katecheci. Celem spotkań było uświadomienie, że problem występuje i faktycznie nas dotyczy, a więc nie jesteśmy z tego wyjęci. Specjalne szkolenia poprowadził między innymi o. Adam Żak SJ. Były także spotkania z psychologiem, adwokatem, kapłanem, który jest psychologiem, oraz z innymi osobami pracującymi z poszkodowanymi. Starali się: Wytłumaczyć zjawisko wykorzystywania seksualnego; Pokazać skutki jakie spowodowało w psychice ofiary i dlaczego ukrywają swój dramat; Po czym można poznać pewne symptomy świadczące, że osoba jest ofiarą wykorzystania. Zależało nam na tym, by móc jak najszybciej reagować, jeśli w otoczeniu znajdzie się ktoś, kto będzie wysyłał sygnały świadczące, że został skrzywdzony – powiedział ks. Szczepaniuk.

Kolejnym krokiem było wydanie i upublicznienie 27 września 2018 roku „Norm Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Zasad Praktyk Duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej”. Dokument ujmuje zasady postępowania w pracy z niepełnoletnimi oraz zawiera procedurę interwencji w przypadku uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia. –„Gdy krzywda zostaje ujawniona w trakcie sakramentu pokuty, należy podjąć próbę nakłonienia penitenta, aby ujawnił te fakty osobie trzeciej, posiadającej odpowiednie przygotowanie” - czytamy w tekście.

Obok przypomnienia o godności dziecka i młodego człowieka dokument jasno zaznacza, że nie do zaakceptowania jest werbalne naruszenie szacunku, w tym erotyzowanie języka w ich otoczeniu.

Przepisy przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezji warszawsko-praskiej - jako obowiązujące dla duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach i podejmujących różne zakresy odpowiedzialności.

Następnym krokiem było wydanie w 2019 roku Dyrektorium dotyczącego Zasad Funkcjonowania w Internecie Kościelnych Podmiotów publicznych oraz Osób Duchownych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Czytamy w nim, że „media społecznościowe nie są sferą prywatnej aktywności duchownego(…) Powinny służyć do nauczania o Bogu i głoszenia Ewangelii”. Ponadto dokument jasno wskazuje, że profil duchownego w sposób jednoznaczny powinien zawierać informację o jego stanie kapłańskim poprzez umieszczenie zdjęcia z koloratką oraz, że komunikacja z osobami poniżej 15 roku życia powinna odbywać się w przestrzeni publicznej, bez prowadzenia komunikacji prywatnej.

- Trzeba mieć świadomość, że wiele przestępstw w materii wykorzystywania seksualnego dokonuje się obecnie właśnie w internecie, poprzez różnego rodzaju fora internetowe, czy czaty. Chodziło nam o uwrażliwienie na to co tam się dzieje szczególnie młodego duchowieństwa, by nie stawało się powodem przestępstwa, lub nie prowokowało w jakiś sposób do popełnienia przestępstwa. Szkolenia w tej materii przeszli już zarówno kapłani, jak i alumni – poinformował ks. Szczepaniuk.

Zapewnił, że szkolenia będą kontynuowane w kolejnych latach dla poszczególnych grup. – Z każdym rokiem jesteśmy bogatsi o nową wiedzę, nowe doświadczenia, oraz o rozwiązane już problemy. Im większa jest świadomość wśród osób duchownych, katechetów świeckich, czy w ogóle osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, tym łatwiej nie narażać się na sytuacje budzące wątpliwości – powiedział kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Od 2012 roku w diecezji warszawsko-praskiej było dziesięć zgłoszeń, przy czym nie dotyczyły one spraw bieżących, ale zdarzeń przeszłych. – Były takie sytuacje, że poszkodowany przychodził umówiony, ale także i takie, kiedy osoba decydowała się na to z marszu. Zdarzyły się również i powiadomienia listowne w których osoba wspominał, ale bez podawania konkretów. Wówczas starałem się zachęcić do osobistego spotkania w kurii, by mogła bardziej szczegółowo naświetlić problem i powiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło – powiedział delegat.

Podkreślił, że najważniejsze jest wówczas wysłuchanie osoby i poważne potraktowanie sprawy. Przyznał, że nie jest to proste, biorąc pod uwagę emocje, oraz wcześniejsze doświadczenia poszkodowanego. W większości przypadków osoby, które się zgłaszają mają uraz do kapłanów i Kościoła jako instytucji, dlatego staram się tak z nimi rozmawiać, by nie czuły się ponownie odepchnięte i pozbawione pomocy – zapewnił ks. Szczepanik.

Przyznał, że czasu nie da się cofnąć, ale można pomóc człowiekowi na drodze uzdrowienia psychicznego i duchowego. - Już samo powiedzenie głośno, tego co się wydarzyło, jest jakimś otwarciem się na pomoc, jest wyjść ku przyszłości. Nie jest to proces łatwy i mam świadomość, że nie da się od razu rozwiązać problemu – powiedział duchowny.

Podkreślił, że w diecezji warszawsko-praskiej do dyspozycji jest kilku różnych psychologów, jeśli chodzi o osoby pokrzywdzone. - Są oni biegli w tym temacie i mogą skutecznie pomóc. Nie narzucamy jednak nic osobie, dając możliwość wyboru, ponieważ to gwarantuje skuteczność terapii - podkreślił ks. Szczepaniuk.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem od 2017 roku każdy, kto ma informacje o przestępstwie molestowania dzieci i młodzieży jest zobowiązany zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. - Nawet wówczas, kiedy nie było takiego przepisu, zawsze wskazywałem osobie pokrzywdzonej, że w każdej chwili, w każdym momencie ma Pani/ Pan możliwość pójścia i zgłoszenia tego przypadku do prokuratury – powiedział ks. Szczepaniuk.

Mówiąc o procesie kanoniczym zwrócił uwagę Kościół jako kuria ma dużo mniej środków i sposobów gromadzenia danych niż państwowe i jego organy ścigania. Wstępne dochodzenie kanoniczne może trwać ok. roku. Do nas należy wysłuchanie obu stron, świadków jeśli są, oraz zebranie opinii psychologa. Następnie przesyła się dokumenty do Kongregacji Doktryny Wiary, gdzie sprawa jest rozpatrywana. Dostajemy stamtąd wskazówki co dalej robić. Najczęściej Stolica Apostolska zobowiązuje biskupa do prowadzenia procesu karno-administracyjnego w diecezji. Na tym etapie opieramy się na dotychczasowym materiale dowodowym, oraz jeśli jest możliwość - staramy się zebrać nowe dowody i opinie biegłego psychologa. Następnie zapada wyrok, który aby był prawomocny, wymagane jest zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej – tłumaczy kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Zwracił uwagę, że jeśli trudno jest dotrzeć do dowodów, ponieważ np. sprawca czynu już nie żyje, wówczas decyzja należy do biskupa. Przeważnie w tego rodzaju sytuacjach dochodzi do umorzenia sprawy procesowej, co nie oznacza, że osobę pokrzywdzoną zostawia się samej sobie. Pozostaje wsparcie duchowe i psychologiczne – podkreślił duchowny.

Obecnie ok. czterech spraw toczy się jeszcze w diecezji w ramach wstępnego dochodzenia lub procesu. Było także pięć spraw w których mieliśmy odczynienia z postępowaniem cywilnym, czyli państwowym, które zostało już zakończone i kara została odbyta lub umorzona. Mimo to, trwają nadal procesy kościele. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w momencie zgłoszenia sprawy do prokuratury, następuje zawieszenie procesu kościelnego do czasu rozstrzygnięcia. Po ogłoszeniu wyroku w sądzie państwowym, wznawiamy proces kościelny, nawet jeśli sprawa została umorzona w wyniku przedawnienia. Tak więc, każda sprawa toczy się na dwóch poziomach – zwrócił uwagę ks. Dariusz Szczepaniuk.

- Najcięższą karą kościelną, którą przewiduje prawo kanoniczne jest wydalenie ze stanu duchownego. Często zdarza się, że ks. jest suspendowany. Jest to kara czasowa, której celem jest doprowadzenie osoby do poprawy, zmiany swojego sposobu postępowania. Może ona trwać nawet kilka lat i wiązać się z zakazem wykonywania wszystkich, bądź niektórych czynności kapłańskich i posług. Po zakończeniu tego okresu, który może być z góry określony, bądź też nie - dochodzi do zdjęcia kary. Nie kieruje się jednak już takiego księdza do pracy z dziećmi i młodzieżą – zapewnił ks. Szczepaniuk.

Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie przeżywany w całym Kościele w naszej Ojczyźnie jako - Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. W diecezji warszawsko-praskiej odbędzie się Droga Krzyżowa w bazylice katedralnej ze specjalnymi rozważaniami w której weźmie udział pasterz diecezji, bp Romuald Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję