Reklama

Wysokie Mazowieckie

Oni są wciąż tacy młodzi

KS. PAWEŁ BEJGER
Edycja łomżyńska 24/2001

O kapłanach wyświęconych w 1964 r. słyszałem niejeden raz. Było ich szesnastu. Opowiadał mi o nich ks. Stefan, z którym pracowałem przez dwa lata na jednej parafii. Mogłem usłyszeć wtedy słowa o kapłańskiej solidarności, o wspaniale przeżytych wspólnotowych dniach, o wzniosłych seminaryjnych wydarzeniach z tamtych lat. Mogłem usłyszeć, ale i zobaczyć, jak powinno wyglądać życie wspólnotowe. Od chwili święceń minęło 37 lat. A oni są wciąż razem. Zabrakło tylko ks. Tomasza Dąbrowskiego, którego Bóg odwołał do siebie 24 maja 1976 r. Ale i on został objęty pamięcią i gorącą modlitwą.

Wysokie Mazowieckie. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela, w której proboszczem od 1993 r. jest ks. prał. Edward Zambrzycki. W tym roku to on zorganizował kursowy zjazd kolegów-kapłanów. Spotkanie zostało wyznaczone na 23 maja. Podjeżdżam pod budynek parafii. Wzorowa czystość mieni się w majowym, południowym słońcu. Soczysta zieleń i kolorowe kwiaty witają serdecznie każdego z przybyłych gości. Na straży porządku czuwa ks. Tomek. Przyjeżdża bp Tadeusz Zawistowski. Powitania, uśmiechy, rozmowy. Ksiądz Prałat zaprasza do środka. Co i rusz pod plebanię podjeżdżają inni kapłani - ci kursowi i ci z dekanatu. Wszyscy zapraszani są do środka. W plebanii słychać głośne rozmowy i trudno się dziwić - to radość tak przemawia, że znowu wszyscy razem. Obecny jest abp Józef Michalik, za chwilę przybywa biskup ełcki Edward Samsel. Duże poruszenie wywołuje pojawienie się ks. prał. Stanisława Wierzbickiego. On był ich profesorem i prefektem. Ten fakt zostaje przypomniany przez Arcybiskupa: "Ksiądz Profesor był dobry, mógł nas przecież wyrzucić, a nie wyrzucił" - wspomina. Zaczynają się rozmowy "na całego". Każdy chce podzielić się swoimi przeżyciami, doświadczeniami. Obecny na spotkaniu ks. prał. Henryk Korża zabiera głos w sprawie Żydów. Odczytuje specjalną modlitwę. Wszyscy słuchają z zaciekawieniem, potem dyskutują.

Centralnym punktem każdego zjazdu jest Eucharystia. Ta miała rozpocząć się o godz. 12.00. Przed jej rozpoczęciem do Wysokiego Mazowieckiego przybywa również biskup drohiczyński Antoni Dydycz. W samo południe procesja udaje się z Domu Parafialnego do świątyni. Mszy św. przewodniczy bp Tadeusz. W czystej i pięknej świątyni rozpoczyna się ofiara Mszy św. W klimat kapłańskiego święta wprowadza śpiew parafialnej scholi i chóru. Zaczynają się powitania. Ciepłymi słowami witają Jubilatów przedstawiciele miejscowych władz, "Mlekowity", grup parafialnych, chóru, członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Rodzina Radia Maryja. Szczególnie ciepłe słowa skierował do kapłanów dyrektor szkoły Antoni Stanisławski. Witając gości, gospodarz spotkania - ks. prał. Edward Zambrzycki wyraził radość z przybycia na uroczystość. " Cieszymy się, że jest nas tak wielu, że jest wśród nas Arcybiskup, Księża Biskupi, moi koledzy kursowi, księża z dekanatu. Rok temu nasze kursowe spotkanie odbywało się najpierw w Filipowie (diecezja ełcka), potem w Fatimie. Byliśmy tam 11 dni. Dziś Bóg pozwolił nam spotkać się w parafii u boku św. Jana Chrzciciela w Wysokim Mazowieckim. Cieszę się, że jest wśród nas bp Tadeusz. Kiedy niedawno, podczas bierzmowania zapraszałem bp. Tadeusza na naszą uroczystość, ten odpowiedział bez chwili zastanowienia: ´Edwardzie, przyjadę, na mnie możesz liczyć´" .

Do zgromadzonych kolegów kursowych i wiernych zgromadzonych w świątyni homilię wygłosił abp Józef Michalik. Wspominał chwile sprzed 37 lat i modlitwy, "aby zawsze byli jedno". "Były to trudne czasy. Wiedzieliśmy, że będziemy doświadczani, że Chrystusowe ideały nie łatwo będzie wdrażać w życie, a jednak poszliśmy za głosem powołania. Dzięki profesorom nabraliśmy odwagi do bycia Chrystusowymi (...). Od naszych święceń minęło już 37 lat. Szmat czasu. Czas nam, bracia, dokonywać podsumowania życia, czas coraz częściej odpowiadać na pytanie: jak zrealizowaliśmy nasze powołanie? Jaką damy odpowiedź?" - pytał Arcybiskup. Udzielił także odpowiedzi, co powoduje, że po tylu latach kurs potrafi się spotkać w tym samym czasie i miejscu. "Tą siłą, naszą siłą jest bycie sobą i chęć spotkania, chociażby najkrótszego" - wyjaśnił.

O jedności, o byciu razem mówili także po Mszy św. bp Antoni Dydycz i bp Edward Samsel, który serdecznie podziękował gospodarzowi - ks. prał. Edwardowi Zambrzyckiemu za wspaniałą gościnę i niezapomniane przeżycie.

Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się do Groty Matki Bożej Fatimskiej, gdzie odmówiliśmy wspólnie Anioł Pański. Modlitwa ta została ofiarowana za zmarłych ks. Tomasza i ks. inf. Józefa Biernackiego. Za rok kolejny zjazd. Tym razem swoich kolegów zaprosił do Broku ks. prał. Stanisław Skarżyński. Zaproszenie przysłał również ks. Kulesza z Brazylii. Gdzie będą obchodzić swoją 38. rocznicę święceń kapłańskich? Znając ich na pewno będzie to Brok... i Brazylia.

Na zakończenie pozwolę sobie na moją krótką refleksję. Uczestnicząc w tej uroczystości, żałowałem, że nie jestem jednym z nich. Za taką wspólnotę, za taką otwartość warto jest poświęcić nawet swoją młodość.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem