Reklama

Wędrując po parafiach

Lubień Kujawski

Historia

Lubień Kujawski należał do rodu Doliwów, którzy przyjęli później nazwisko Lubieńskich. Prawa miejskie otrzymał w 1489 r., by utracić je w 1867 r. i ponownie odzyskać w 1919 r. Miasto było znaczącym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Nie bez znaczenia dla jego rozwoju była obecność okolicznych dworów, a także kościoła i szkoły.
Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni pochodzą z XIV w. i mówią o drewnianym kościele pw. św. Katarzyny Męczennicy. Kościół ten wcześnie uległ zniszczeniu. Wybudowano nową świątynię, konsekrowaną pod dawnym wezwaniem w 1638 r. Gdy w 1670 r. strawił ją pożar, wzniesiono kolejną, której budowę zakończono w 1675. Po tym, jak w 1827 r. zawaliła się wieża kościoła, mimo dokonanych remontów i napraw, rozważano decyzję o budowie kościoła murowanego, jednak podjęto ją dopiero w 1884 r. Projektantem świątyni był warszawski architekt, Artur Goebel. Prace budowlane trwały do 1886 r., wykończenie wnętrza zajęło kilkanaście lat. Konsekracja nastąpiła w 1909 r. - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Rocha.
W 1839 r. przy kościele wybudowano szkołę: drewniany, dwuizbowy dom, w którym wikariusze mieli uczyć dzieci. Później szkoła mieściła się w wynajmowanych domach. Szkoły murowanej Lubień doczekał się w latach 20. XX w. Zadania tego podjął się miejscowy budowniczy - Jan Szperling. Obecnie w budynku, którego fasada jest ozdobiona 4 okazałymi półkolumnami, znajduje się Biblioteka Publiczna i biura. Ostatnim dyrektorem w starej szkole był zmarły niedawno Józef Kopczyński. Na potrzeby oświaty w latach 1978-80 wzniesiono nowe budynki, w których mieści się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
Drewniana zabudowa z ubiegłych dziesięcioleci w większości uległa zniszczeniu, czy to w pożarach, czy też w czasie wojny. Taki właśnie los spotkał bóżnicę i przytułek dla biednych Żydów. Jednym z budynków, który oparł się niszczącej sile czasu, jest dwór modrzewiowy, umieszczony w głębi parku przy trasie E-1. Po II wojnie światowej budynek został przeznaczony na Dom Dziecka. Wymagało to pewnych przeróbek, jednak budowla nie zatraciła nic ze swego pierwotnego piękna.

Z życia parafii

Na początku grudnia 2002 r. powstał Parafialny Zespół Caritas. Na spotkaniach odbywających się okresowo i w zależności od potrzeb omawiane są sprawy bieżące. Głównym zadaniem jest pomoc dla rodzin wielodzietnych, gdyż - jak podkreśla proboszcz parafii, ks. kan. Stefan Spychalski - najistotniejsze to zadbać o dobro dzieci. Nie oznacza to jednak, że pomoc ogranicza się tylko do tych rodzin.
Ofiary na rzecz Caritas pochodzą ze zbiórek organizowanych w drugą niedzielę każdego miesiąca. Parafianie wiedzą, że ich dary mają wpływ na los innych członków wspólnoty i starają się być hojni.
Pomoc przybiera różną formę. Część ofiar z wizyty duszpasterskiej została przekazana potrzebującym w ramach doraźnego wsparcia. W Adwencie i w Wielkim Poście ogłaszana jest zbiórka produktów żywnościowych. Dary składane są przed ołtarzem św. Faustyny, patronki Dzieł Miłosierdzia. W ub.r. rozdano 45 paczek; każda z nich miała wartość ok. 30 zł. Znajdowały się w nich najpotrzebniejsze artykuły spożywcze. Tegoroczna zbiórka rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu i trwać będzie do 4 kwietnia br.
Należy dodać, że święta nie są jedyną okazją do pomocy bliźnim znajdującym się w potrzebie. Przypomina o tym znajdująca się w kruchcie kościoła i witająca wchodzących figura św. Antoniego z chlebem. Ofiary i żywność można składać w zakrystii przez cały rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

2020-02-28 16:45

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

Castel Gandolfo

Grzegorz Gałązka

28 lutego był ostatnim dniem pontyfikatu Benedykta XVI.

Dokładnie siedem lat temu, 28 lutego 2013 r., Benedykt XVI przestał być biskupem Rzymu.
Tamtego historycznego dnia przebywał już z dala od Watykanu, w Pałacu w Castel Gandolfo.

Przed godziną 20,00 pojawił się po raz ostatni na balkonie Pałacu Apostolskiego, by pozdrowić wiernych, którzy licznie zgromadzili się na placu miasteczka.

Oto ostatnie słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI jako urzędującego Papieża: "Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny dwudziestej Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Jestem tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości".

CZYTAJ DALEJ

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

2020-02-28 20:39

[ TEMATY ]

plakat

koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny

W piątek 28. lutego Główny Inspektorat Saniterny zamieścił na swojej stronie internetowej materiały o koronawirusie SARS-CoV-2.

Są tam różne materiały do pobrania i wydrukowania, między innymi plakat, ulotka i film.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Są też zamieszczone rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję