Reklama

Wędrując po parafiach

Lubień Kujawski

Historia

Lubień Kujawski należał do rodu Doliwów, którzy przyjęli później nazwisko Lubieńskich. Prawa miejskie otrzymał w 1489 r., by utracić je w 1867 r. i ponownie odzyskać w 1919 r. Miasto było znaczącym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Nie bez znaczenia dla jego rozwoju była obecność okolicznych dworów, a także kościoła i szkoły.
Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni pochodzą z XIV w. i mówią o drewnianym kościele pw. św. Katarzyny Męczennicy. Kościół ten wcześnie uległ zniszczeniu. Wybudowano nową świątynię, konsekrowaną pod dawnym wezwaniem w 1638 r. Gdy w 1670 r. strawił ją pożar, wzniesiono kolejną, której budowę zakończono w 1675. Po tym, jak w 1827 r. zawaliła się wieża kościoła, mimo dokonanych remontów i napraw, rozważano decyzję o budowie kościoła murowanego, jednak podjęto ją dopiero w 1884 r. Projektantem świątyni był warszawski architekt, Artur Goebel. Prace budowlane trwały do 1886 r., wykończenie wnętrza zajęło kilkanaście lat. Konsekracja nastąpiła w 1909 r. - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Rocha.
W 1839 r. przy kościele wybudowano szkołę: drewniany, dwuizbowy dom, w którym wikariusze mieli uczyć dzieci. Później szkoła mieściła się w wynajmowanych domach. Szkoły murowanej Lubień doczekał się w latach 20. XX w. Zadania tego podjął się miejscowy budowniczy - Jan Szperling. Obecnie w budynku, którego fasada jest ozdobiona 4 okazałymi półkolumnami, znajduje się Biblioteka Publiczna i biura. Ostatnim dyrektorem w starej szkole był zmarły niedawno Józef Kopczyński. Na potrzeby oświaty w latach 1978-80 wzniesiono nowe budynki, w których mieści się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
Drewniana zabudowa z ubiegłych dziesięcioleci w większości uległa zniszczeniu, czy to w pożarach, czy też w czasie wojny. Taki właśnie los spotkał bóżnicę i przytułek dla biednych Żydów. Jednym z budynków, który oparł się niszczącej sile czasu, jest dwór modrzewiowy, umieszczony w głębi parku przy trasie E-1. Po II wojnie światowej budynek został przeznaczony na Dom Dziecka. Wymagało to pewnych przeróbek, jednak budowla nie zatraciła nic ze swego pierwotnego piękna.

Z życia parafii

Na początku grudnia 2002 r. powstał Parafialny Zespół Caritas. Na spotkaniach odbywających się okresowo i w zależności od potrzeb omawiane są sprawy bieżące. Głównym zadaniem jest pomoc dla rodzin wielodzietnych, gdyż - jak podkreśla proboszcz parafii, ks. kan. Stefan Spychalski - najistotniejsze to zadbać o dobro dzieci. Nie oznacza to jednak, że pomoc ogranicza się tylko do tych rodzin.
Ofiary na rzecz Caritas pochodzą ze zbiórek organizowanych w drugą niedzielę każdego miesiąca. Parafianie wiedzą, że ich dary mają wpływ na los innych członków wspólnoty i starają się być hojni.
Pomoc przybiera różną formę. Część ofiar z wizyty duszpasterskiej została przekazana potrzebującym w ramach doraźnego wsparcia. W Adwencie i w Wielkim Poście ogłaszana jest zbiórka produktów żywnościowych. Dary składane są przed ołtarzem św. Faustyny, patronki Dzieł Miłosierdzia. W ub.r. rozdano 45 paczek; każda z nich miała wartość ok. 30 zł. Znajdowały się w nich najpotrzebniejsze artykuły spożywcze. Tegoroczna zbiórka rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu i trwać będzie do 4 kwietnia br.
Należy dodać, że święta nie są jedyną okazją do pomocy bliźnim znajdującym się w potrzebie. Przypomina o tym znajdująca się w kruchcie kościoła i witająca wchodzących figura św. Antoniego z chlebem. Ofiary i żywność można składać w zakrystii przez cały rok.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję